Har du set John?
9.5.2026 17:21:50 CEST | Københavns Politi
Har du set John, der i går aftes ved 21:15-tiden forlod sit hjem på Amager.
John beskrives som: Mand, dansk, født i Kenya, mørk i huden, kort sort hår, 187 cm., alm. af bygning, iført sort frakke med hætte, ternet skjorte, blå jeans og ikke iført sko.
John er dement, blind på højre øje og dårligt gående.
Kontakt Københavns Politi på 114, hvis du har oplysninger om John.

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Københavns Politi
Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Københavns Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.
Flere meddelelser fra Københavns Politi
10 personer tildelt bøde for at tage ophold i Folkets Park12.5.2026 09:30:42 CEST | Myndighedsmeddelelse
Udlændingekontrolgruppen foretog her til morgen en kontrol i Folkets Park, hvor en større gruppe personer havde taget ophold og overnattet. Gruppen var tidligere blevet informeret om, at overnatning i parken ikke er tilladt. Ved dagens kontrol blev 10 rumænske statsborgere tildelt et bødeforlæg, da de tidligere har modtaget en påtale for samme forhold. Vi vil fortsat føre tilsyn i området for at sikre, at reglerne overholdes, og at yderligere personer ikke tager ulovligt ophold i parken.
Tre personer varetægtsfængslet for lommetyveri11.5.2026 14:14:25 CEST | Myndighedsmeddelelse
Derudover var den 39-årige kvinde i forvejen sigtet for at have stjålet en persons pung ved Langelinie tilbage i april, mens den 19-årige mand i forvejen var sigtet for forsøg på lommetyveri den 28. april. Alle blev lørdag fremstillet i Københavns Byret, hvor de blev varetægtsfængslet i 18 dage.
Kvinde sigtet for at trodse afspærring til Copenhagen Marathon11.5.2026 09:28:01 CEST | Myndighedsmeddelelse
I de kommende måneder afholdes der en række større arrangementer i København. Vi opfordrer alle trafikanter til at orientere sig om ruteomlægninger og respektere afspærringer, også selv om man har travlt.
Tagbrand på Frederikssundsvej8.5.2026 13:43:52 CEST | Myndighedsmeddelelse
Branden på Frederikssundsvej er nu under kontrol. Der er fortsat ikke meldinger om tilskadekomne. Samtidig er afspærringerne på Hulgårdsvej mellem Borups Allé og Frederikssundsvej nu ophævet. Frederikssundsvej er dog fortsat afspærret mellem Hulgårdsvej og Provstevej, så trafikken er stadig påvirket. Vi opdaterer her, når der er nyt.
Har du set Grethe?7.5.2026 21:34:25 CEST | Myndighedsmeddelelse
Grethe er fundet i god behold. Københavns Politi takker for interessen og beder medier og offentligheden om at slette foto samt efterlysningen.
