Hvem er Danmarks bedste unge hacker?
9.5.2026 08:00:00 CEST | Aalborg Universitet | Pressemeddelelse
Nationens bedste cybersikkerhedstalenter dyster i dag om titlen som Danmarks bedste unge hacker samt om en plads på Cyberlandsholdet i en 10 timer lang og intens konkurrence.

År efter år bliver kampen om én af de ti eftertragtede pladser på det danske cyberlandshold endnu hårdere. 2026 er ingen undtagelse, når landets bedste hackere under 25 år tørner sammen til de danske Cybermesterskaber på Aalborg Universitet i København.
”Vi har virkelig mange unge, der er stærke inden for cybersikkerhed, og hvert år bliver de dygtigere og dygtigere – både fordi de dyster indbyrdes, men også fordi de støtter hinanden og motiverer hinanden til at blive bedre. Det er en kæmpe fornøjelse at se som professor, og det tegner også en lys fremtid for Danmark som digitaliseret nation,” siger cyberlandsholdstræner og professor i cybersikkerhed på Aalborg Universitet, Jens Myrup Pedersen.
Deltagerne er opdelt i hhv. juniorer og seniorer i aldersgrupperne 15-20 år og 21-25 år. Der kåres en dansk mester i hver aldersgruppe, og derudover går yderligere 23 deltagere videre til en bootcamp i juni. Her bliver feltet kogt ned til ti unge, som udgør det endelige landshold, der skal til EM i cybersikkerhed i Tyskland til oktober.
Formålet med de danske Cybermesterskaber er at styrke unges kompetencer indenfor IT og cybersikkerhed, fordi det danske og internationale erhvervsliv har brug for dem som aldrig før, siger Malene Stidsen, der er programchef ved Industriens Fond.
”Danmark og dansk erhvervsliv skal kunne passe på sig selv og sine samarbejdspartnere. Det kræver stærke kompetencer inden for cybersikkerhed – også i fremtiden. Med en turnering som de danske Cybermesterskaber når vi ud til rigtig mange unge overalt i Danmark og understøtter deres interesse for cybersikkerhed, så de på lidt længere sigt kan være med til at styrke danske virksomheder, eller måske selv som iværksættere kan bygge nye, innovative løsninger på området,” siger Malene Stidsen.
Hver dag bliver private virksomheder og offentlige instanser udsat for forskellige cyberangreb, og med en stadig stigende digitalisering af samfundet generelt er der et udpræget behov for den næste generation af cybersikkerhedseksperter, der kan hjælpe med at forsvare Danmark.
Det siger Mark Fiedel, der er chef for cyber i Forsvarets Efterretningstjeneste (FE).
"FE har en vigtig opgave med at identificere og imødegå trusler fra fremmede staters hackere. Det kommer FE og hele Danmark til gode, at vi har et stærkt talentmiljø inden for både defensiv og offensiv cybersikkerhed. Vi er derfor glade for fortsat at være en af partnerne bag de danske Cybermesterskaber og Cyberlandsholdet, hvor vi blandt andet står for at træne de unge talenter, inden de skal til EM senere på året," siger Mark Fiedel.
Fakta
-
De danske Cybermesterskaber er et samarbejdsprojekt koordineret af Aalborg Universitet med deltagelse af Forsvarets Efterretningstjeneste, Syddansk Universitet, IT-Universitetet i København, Danmarks Tekniske Universitet, Aarhus Universitet, CBS, SagaLabs, Campfire Security og Happy42.
-
De danske Cybermesterskaber er støttet af Industriens Fond.
-
Konkurrencen foregår på Aalborg Universitet, A.C. Meyers Vænge 15, 2450 København SV. Gå ind ad hovedindgangen, og så fylder konkurrencen det meste af kantineområdet.
Nøgleord
Kontakter
Jens Myrup PedersenProfessor i Cybersikkerhed ved Aalborg Universitet og cyberlandsholdstræner
Tlf:99408771Tlf:21847931jens@es.aau.dkLinda PedersenProjektleder, DDCHappy42
Tlf:9153 8873Mads Sejer NielsenJournalist og Head of Press for Cyberlandsholdet
Tlf:29644981mads.sejer@outlook.comSigurd Schou MadsenKommunikationschefIndustriens Fond
Tlf:9137 3110Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Historisk boom i bofællesskaber9.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der bliver bygget bofællesskaber som aldrig før, viser ny forskning fra Aalborg Universitet. 2020’erne er i høj grad bofællesskabets årti og samtidigt ser de også anderledes ud og ligger andre steder, end de historisk har gjort. Lørdag den 9. maj er det bofællesskabernes dag.
Kongen kom forbi og gav bakterier navn8.5.2026 15:49:11 CEST | Pressemeddelelse
Fredag 8. maj besøgte Hans Majestæt Kong Frederik Aalborg Universitet for at navngive bakterier i projektet Microflora Danica.
Kunstig intelligens hjælper dyrepasserne i Aalborg Zoo8.5.2026 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I tæt samarbejde med forskere på Aalborg Universitet forsøger Aalborg Zoo sig med at få kunstig intelligens til at lave ressourcekrævende opgaver som f.eks. overvågning af dyrenes adfærd. Metoden understøtter dyrepassernes arbejde med at passe på dyrenes sundhed og velfærd, og kan også overføres til landbruget og vilde dyr.
Ny forskning: Grønlands mindste dyr ændrer sig med klimaet7.5.2026 14:10:30 CEST | Pressemeddelelse
Forskere fra Aalborg Universitet har i flere år studeret grønlandske insekter, og deres arbejde afslører flere overraskende resultater. Insekterne er tilpassede til både ekstrem varme og kulde, men ændringer i klimaet kan føre til forandringer i både adfærd og spisevaner hos dyrene. Det kan få store konsekvenser for både insekter, planter og større dyr i hele Arktis.
Ny AI-metode kan finde flere i risiko for alvorlig blodsygdom6.5.2026 14:07:55 CEST | Pressemeddelelse
Et dansk forskningsprojekt har vist, at en simpel blodprøve kombineret med kunstig intelligens kan gøre screening for thalassæmi og andre alvorlige blodsygdomme mere målrettet – og derved reducere udgifter og unødvendige tests.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum