Den tyrkiske popkomet EDIS kommer til Danmark
12.5.2026 11:00:00 CEST | Luger | Pressemeddelelse
Luger og DR Koncerthuset præsenterer
EDIS
DR Koncerthuset, Studie 2
Lørdag den 21. november 2026

Den tyrkiske popkomet EDIS kommer til Danmark og giver koncert den 21. november i DR Koncerthuset, Studie 2, som et led i sin første europaturné nogensinde. Timingen for denne europaturné er ikke tilfældig - den kommer netop som ikke-engelsksproget musik oplever et kulturelt momentum.
EDIS, der er født i London og opvokset i Izmir, er med over 3 mio. månedlige lyttere på Spotify, en af de mest elskede figurer inden for tyrkisk og SWANA-pop. Hans debutalbum Ân fra 2018 sikrede ham en plads på Worldwide Top 100 Best-selling artists på iTunes, og singlen “Martılar” fra 2021 blev en af årets mest streamede tyrkiske sange på Spotify. I august 2025 udkom hans andet studiealbum “Bachi-Bouzouk”, og inden den forestående europaturne forventes hans første udgivelse med delvist engelsksprogede sange.
Gennem sin karriere har EDIS modtaget en række prestigefyldte priser, herunder Best Outstanding Artist, Best Song, Record of the Year og Best Male Artist ved markante prisuddelinger som blandt andet GQ Men of the Year.
EDIS koncerter er kendt for et højt produktionsniveau, og for at skabe en helt særlig atmosfære, der føles lige så meget som et fællesskab, som en koncert. Han har fyldt arenaer på tværs af generationer over hele Tyrkiet, og nu er han klar til at indtage Studie 2 med sin ambitiøse popmusik og stor kulturel dybde.
Det officielle billetsalg starter fredag den 15. maj 2026 kl. 10.00 via luger.dk og drkoncerthuset.dk
Koncertinformation:
Lørdag d. 21. november 2026
DR Koncerthuset, studie 2, Ørestads Blvd. 13, 2300 København S
Døre: Kl. 19:00.
Show: Kl. 20.00.
Billetpriser: 260 kr. + gebyr 40 kr.
Kontakter
Line GommesenLuger Denmark
line@luger.dkBilleder
Links
Følg pressemeddelelser fra Luger
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Luger
Young the Giant Den Grå Hal, København Lørdag den 17. oktober 20261.5.2026 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Young the Giant Den Grå Hal, København Lørdag den 17. oktober 2026
Alt-pop-ikonet Allie X bringer mørk, teatralsk pop til Pumpehuset på “Serial Diva Tour”28.4.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Luger og Pumpehuset præsenterer Allie X Pumpehuset 4. oktober 2026
Det britiske kultband Tindersticks indtager Det Kongelige Teater, Gamle Scene 29. april 202727.4.2026 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tindersticks Det Kongelige Teater, Gamle Scene 29. April 2027
Den hollandske komponist og pianist Joep Beving gæster DR Koncerthuset til en særlig koncert i Studie 2 den 18. september 2026, hvor publikum inviteres ind i hans karakteristiske, dybt meditative klaverunivers17.3.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
DR Koncerthuset og Luger præsenterer Joep Beving DR Koncerthuset, Studie 2 18. september 2026
Seinabo Sey bringer sin nordiske soul til DR Koncerthuset, studie 2 torsdag 1. oktober 202613.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
DR Koncerthuset og Luger præsenterer Seinabo Sey Torsdag d. 1. oktober 2026 DR Koncerthuset, Studie 2
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
