Humanitær pris til forkæmper for kvinders rettigheder i Gaza
8.5.2026 09:00:00 CEST | Folkekirkens Nødhjælp | Pressemeddelelse
Den årlige humanitære pris fra Folkekirkens Nødhjælp og Kirsten Borger Poulsens fond tildeles i år den palæstinensiske menneskerettighedsforkæmper Amal Syam for hendes utrættelige indsats for kvinder og piger i Gaza. Prisen blev overrakt onsdag den 6. maj 2026, og markerer 10. gang, prisen uddeles.

I Gaza - et af verdens sværeste steder at være kvinde - har Amal Syam i årevis stået fast. For kvinders rettigheder. For værdighed. For håb.
Derfor modtager den palæstinensiske menneskerettighedsforkæmper årets humanitære pris fra Folkekirkens Nødhjælp og Kirsten Borger Poulsens fond for sin utrættelige indsats for kvinder og piger i Gaza.
“Jeg er dybt ydmyg over at modtage denne pris. Det betyder så meget for mig. Jeg vil gerne dedikere prisen til alle kvinder i Gaza og i Palæstina, som hver dag viser styrke og mod,” siger Amal Syam.
”Amal Syam er ikke kun dybt inspirerende i sit arbejde - hendes styrke og ukuelighed rører os alle,” siger generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Jonas Nøddekær.
Den palæstinensiske menneskerettighedsforkæmper modtager Kirsten Borger Poulsens pris for sit arbejde som leder af Women’s Affairs Center i Gaza. Her har hun – midt i krig, bombardementer og personlige tab - fastholdt kampen for kvinders rettigheder og beskyttelse.
Prisoverrækkelsen fandt sted via videoforbindelse direkte fra Gaza, hvor hun talte til Folkekirkens Nødhjælps medarbejdere. Flere fulgte med på storskærm, med våde øjne.
Amal Syam har selv mistet sit hjem og været tvunget på flugt flere gange. Hun har mistet både venner og familiemedlemmer under krigen. Alligevel har hun fortsat sit arbejde med at støtte kvinder og piger – med særligt fokus på ofre for kønsbaseret vold.
“Under krigen har det ikke været nemt. Vi har arbejdet under ekstremt svære betingelser med ødelæggelser og konstante bombardementer. Der har ikke været nogen sikre steder, vi kunne tage hen,” fortæller hun.
Under hendes ledelse har kvindecentret opskaleret sin indsats markant. Organisationen nåede over 158.000 mennesker i 2024 og 174.000 i 2025 gennem beskyttelses- og rettighedsprogrammer. Indsatserne omfatter blandt andet psykosocial støtte, juridisk bistand og kontantstøtte - alt sammen med det formål at sikre kvinder et liv med sikkerhed, værdighed og håb.
”Med krig og humanitære kriser følger kønsbaseret vold, og beskyttelsen af kvinder og piger er derfor afgørende. Amal har ikke blot selv gennemlevet en hidtil uset humanitær krise – hun har også arbejdet utrætteligt for at beskytte og styrke kvinder, så de kan blive drivkraften i deres eget liv og deres egen fremtid. Hun er en beskytter og fortaler for kvinder verden over,” siger Jonas Nøddekær.
Prisen er opkaldt efter Kirsten Borger Poulsen, der gennem mere end 40 år engagerede sig i humanitært arbejde. Ligesom Amal Syam havde hun et særligt fokus på kvinder og børn. Med sit testamente ønskede hun at fortsætte med at “uddele håb”, som hun selv formulerede det.
Med prisen følger 25.000 kroner, som skal bruges til at hjælpe endnu flere kvinder i fremtiden.
Nøgleord
Kontakter
Poul KjarPressechef
Tlf:+45 41865975pkja@dca.dkBilleder




Om Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp er til stede, hvor nøden er størst. Vi er hjælper mennesker i verdens brændpunkter. Vi giver akut nødhjælp, når katastrofen rammer, og vi arbejder for at sikre langsigtet og bæredygtig udvikling i 19 lande verden over.
Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Hormuz-krisen sender chokbølger gennem verdens fattigste lande29.4.2026 10:11:11 CEST | Pressemeddelelse
En ny rundspørge blandt Folkekirkens Nødhjælps landechefer viser, at forsyningskrisen allerede har katastrofale konsekvenser i fattige og konfliktramte områder.
Historisk opbakning til Folkekirkens Nødhjælp25.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På trods af en hård start på 2025 med lukning af USAID lykkedes det Folkekirkens Nødhjælp at sikre historisk stor opbakning fra danske og internationale samarbejdspartnere og givere
Timbuktu Fonden lancerer fire nye studielegater på hver 25.000 kroner19.3.2026 11:04:34 CET | Pressemeddelelse
I 2026 giver Timbuktu Fonden journalist- og mediestuderende mulighed for at søge studielegater til at rejse ud i verden og rapportere om global udvikling, retfærdighed og ressourcefordeling. Fonden vil årligt uddele fire legater på i alt 100.000.
Folkekirkens Nødhjælp samlede 12,5 millioner ind8.3.2026 17:56:01 CET | Pressemeddelelse
Dagens resultat overgik forventningerne med 1,5 million kroner, oplyser Folkekirkens Nødhjælp efter dagens store landsindsamling.
Midt i valgkamp - partier fra begge fløje samler ind til nødhjælp7.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nødhjælp har ingen farve. Det viser flere politikere og folketingskandidater fra begge fløje, når de søndag går på gaden for at samle ind i forbindelse med Folkekirkens Nødhjælps årlige landsindsamling. Det sker er midt i en valgkamp, hvor besparelser i udviklingsbistanden fylder i debatten.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum