Europabevægelsen

Europabevægelsen og DGI København besøger Ungarn for at undersøge mulighederne for samarbejde med lokale organisationer.

7.5.2026 07:48:49 CEST | Europabevægelsen | Pressemeddelelse

Del

Det ungarske civilsamfund og foreningsliv har det svært efter 16 år med Orbáns styre. Derfor er der behov for støtte til at genopbygge et kraftfuldt civilsamfund og stærke organisationer i Ungarn. Derfor har Europabevægelsen og DGI København været i Budapest for at undersøge mulighederne for samarbejde.

Formand for Europabevægelsen i Danmark, Jens-Kristian Lütken og Søren Hemmingshøj, politisk konsulent i DGI København kom i går aftes hjem fra en tur til Ungarn. Besøget er én i rækken af besøg, hvor Europabevægelsen forsøger at kortlægge resterne af civilsamfundsstrukturen i landet og finde potentielle partnere til fremtidig samarbejde.

"Det er to forskellige dele af Foreningsdanmark, som har stukket hovederne sammen i et ønske om at hjælpe foreningslivet på vej i Ungarn. Vi kan fra Europabevægelsens side bidrage med kontakter i det ungarske foreningsliv gennem vores mangeårige samarbejde med organisationer i landet. Jeg er meget glad for, at DGI København rakte ud til os, for det betyder, at vi kan hjælpe med noget meget konkret,” udtaler Jens-Kristian Lütken, landsformand for Europabevægelsen

På sidste besøg var Jens-Kristian i Budapest i forbindelse med parlamentsvalget, men denne gang er DGI Storkøbenhavn også med på turen. Det giver rigtig god mening hvis du spørger Søren Hemmingshøj, politisk konsulent i DGI København:

”Vi kan fra dansk side bidrage med vores erfaring og tradition for, hvordan vi skaber en stærk breddeidræt og fællesskaber omkring motion og bevægelse. Det kan vi efter vores besøg i Ungarn konstatere, at der mangler. Vi kan efter vores samtaler med ungarske idrætsfolk forstå, at der har været et meget stærkt fokus på at hive medaljer hjem. Det er også vigtigt, men idræt er meget mere end blot at komme øverst på medaljeskamlen. Det handler også om at skabe fællesskaber og glæde ved bevægelse, uanset hvor man er i livet, og hvorfra man kommer,”


Under besøget i Budapest mødtes Jens-Kristian og Søren med europæiske samarbejdspartnere og repræsentanter fra civilsamfundet heriblandt Gergely Kiss og Robert Szeman, begge fra Nagy Sportagvalaszto. Her blev det tydeligt, at Ungarn står over for en omfattende demokratisk oprydning. 


For yderligere kommentar og interviews:

Jens-Kristian Lütken

tlf. 30919800

Søren Hemmingshøj

tlf. 21757585.

Kontakter

Om Europabevægelsen

Fælles udfordringer kræver fælles løsninger. Europabevægelsen ønsker et tæt europæisk samarbejde.

Følg pressemeddelelser fra Europabevægelsen

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Europabevægelsen

Europabevægelsens formand efter besøg i Budapest: Orbans forestående nederlag har betydning langt udover Ungarns grænser12.4.2026 08:50:44 CEST | Pressemeddelelse

Efter 16 år ved magten peger meningsmålingerne i retning af at Victor Orban ikke får en femte periode som enerådig leder af Ungarn. Fidesz står til at tabe til den nye politiske bevægelse Tisza. Europabevægelsens formand Jens-Kristian Lütken er netop vendt hjem fra Ungarn efter en række møder med Europabevægelsens samarbejdspartnere i landet.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye