Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen

Sådan forløber fælles sidste skoledag i København

11.5.2026 10:21:03 CEST | Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen | Pressemeddelelse

Del

På onsdag den 13. maj går det løs, når omkring 6.000 københavnske afgangselever for første gang fejrer sidste skoledag sammen til en kontrolleret endagsfestival i Fælledparken. Find information om dagen her.

En gruppe mennesker står foran en udendørs scene ved en festival.
Sidste år blev konceptet med en festival på sidste skoledag afprøvet for skolerne i Brønshøj-Husum og Vanløse, hvor blandt andre Icekiid optrådte.

Onsdag den 13. maj markeres en milepæl i københavnsk skoleliv. I år bliver den klassiske sidste skoledag skiftet ud med en storstilet endagsfestival i Fælledparken, hvor omkring 6.000 afgangselever fra både de københavnske folkeskoler, specialskoler og privatskoler samles til en fælles fejring. 

Initiativet kommer efter en politisk beslutning om at afsætte 5,6 mio. kr. til fejringer af de københavnske afgangselever i 2026 og 2027. Målet er klart: At give de unge en sjov og festlig afslutning på skolegangen, samtidig med at man skaber en ramme, der er både tryg og inkluderende. 

- Sidste skoledag er en stor milepæl i mange unges liv - og den skal gerne være både festlig og mindeværdig. Med sidste skoledagsfestivalen i Fælledparken ønsker vi at give de københavnske unge en tryg ramme, hvor de kan fejre afslutningen på deres skoletid under ordnede forhold. Det har været en prioritet at skabe en god fest i trygge rammer, og derfor er festens line-up og pladsens aktiviteter også udviklet i samarbejde med de unge selv, siger børne- og ungdomsborgmester, Jakob Næsager.

En dag skabt af de unge selv 

Det er foreningen UngFrekvens (tidligere UngEnrgi), der i 2026 og 2027 står for planlægningen og afviklingen af dagen, som afholdes som en endagsfestival under navnet Sidste Skoledag Festival. 

Festivalen er skabt af de unge selv. Gennem UngFrekvens’ ungepaneler har omkring 120 elever sat deres præg på festivalens indhold – lige fra artistvalg og aktiviteter til prisen på maden. Resultatet er en fejring, der lever op til elevernes ønsker og er bygget på deres egne præmisser. 

- Vi vil skabe en ny tradition for sidste skoledag – en dag, hvor alle kan være med, hvor fællesskabet er vigtigere end alkoholen, og hvor de unge selv sætter retningen. Det er fantastisk at opleve den enorme opbakning fra de unge, siger Viktoria Lundehøj Hartmann, medstifter af UngFrekvens og BA i antropologi. 

Tryghed i fokus  

For at give eleverne en sjov og tryg fejring af sidste skoledag er der taget en række forholdsregler. Arrangementet er alkohol- og nikotinfrit, området er afspærret med dobbelthegn, og der vil være professionelt vagtpersonale samt gadeplansmedarbejdere til stede hele dagen for at sikre gode rammer for alle. 

Der er adgangskontrol ved indgangen og kun tilmeldte skoler fra Københavns Kommune kan komme ind på pladsen. Lærerne følger eleverne til pladsen og udleverer armbånd, som er påkrævet for at få adgang. Det er ikke muligt at komme ind igen, hvis man først har forladt festivalpladsen. 

Riad Tolba, sekretariatschef for SSP København, udtaler:

 - Sidste skoledag er en stor dag for mange unge, og SSP København vil gerne være med til at sikre de bedst mulige rammer for, at den bliver både festlig og tryg. Derfor er SSP København til stede rundt omkring i byen med medarbejdere fra blandt andet Københavns Politi, Ungeværkerne, Socialforvaltningen og Natteværterne. Samtidig spiller forældrene en vigtig rolle. Vi opfordrer til, at man taler dagen igennem hjemmefra og laver aftaler om både transport, alkohol og planer for aftenen. Det giver et godt udgangspunkt for en god og mindeværdig sidste skoledag.

Program for sidste skoledag i Fælledparken 2026 

  • 12.00 - Pladsen åbner 
  • 12.45 - Første artist går på scenen  
  • 13.15-17.30 - Live musik, underholdning og mad/drikke på pladsen 
  • 18.00 - Tak for i år! Festivalspladsen lukker

UngFrekvens offentliggør artister og aktiviteter på deres sociale medier

Sidste Skoledag Festival 2026 

  • Dato og tid: 13. maj 2026, kl. 12.00–18.00. 
  • Sted: Klosterfælleden i Fælledparken, indgang mod Parken og Østerbro Stadion. 
  • Deltagere: Kun for afgangselever fra skoler i Københavns Kommune (folkeskoler, 10. klasser, privat-, special- og friskoler).

Pressen er velkommen til at komme forbi Sidste Skoledag Festival i hele tidsrummet kl. 12.00–18.00, men bedes melde deres ankomst på forhånd til UngFrekvens’ presseansvarlige Maja Brenøe, tlf. 42 14 02 46, e-mail mbrenoe@gmail.com

Ved indgangen udleveres adgangskort, hvorefter I bliver fulgt til presseområdet. Herfra er det muligt enten at blive vist rundt eller selv bevæge sig rundt på pladsen. Ønsker om specifikke interviews eller andet indhold bedes rettes til de presseansvarlige, som opholder sig i presseområdet hele dagen. 

Hent UngFrekvens pressepakke i vedhæftede fil. Her findes meget mere information om dagen med citater fra blandt andre elever, lærer og forældre.

Nøgleord

Kontakter

Vedhæftede filer

Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye