DMI – Danmarks Meteorologiske Institut

DMI vil bruge svævefly for at undgå skrald i sårbar natur

7.5.2026 09:35:33 CEST | DMI – Danmarks Meteorologiske Institut | Pressemeddelelse

Del

DMI tester om små svævefly kan hente vejrmåleudstyr hjem igen fra høje luftlag, så de kan genbruges og ikke bliver til skrald i Arktis. Radiosonder sendes op med vejrballoner for at indhente data fra atmosfæren til vejrmodeller

Hver dag sendes radiosonder op for at hente data til vejrudsigter fra den lille vejrstation Danmarkshavn på Grønlands østkyst i Grønlands Nationalpark. Nu tester DMI, om udstyret kan hentes hjem med et lille svævefly, så udstyr ikke efterlades i naturen.
Hver dag sendes radiosonder op for at hente data til vejrudsigter fra den lille vejrstation Danmarkshavn på Grønlands østkyst i Grønlands Nationalpark. Nu tester DMI, om udstyret kan hentes hjem med et lille svævefly, så udstyr ikke efterlades i naturen.

Den vejer omkring 250 gram, er produceret af let skummateriale og har hverken motor eller pilot. Alligevel kan den finde hjem fra 30 kilometers højde. Den lille svæver er nøglen i et nyt forsøg, hvor DMI vil skåne miljøet ved at hente radiosonder hjem fra højderne, i stedet for at lade dem falde ned i naturen.

Radiosonder er små måleinstrumenter, som sendes op med vejrballoner for at måle temperatur, fugt, tryk og vind gennem atmosfæren. Den unikke information fra radiosonderne indgår i vejrmodeller verden over. Uden radiosonder ville vejrudsigter være langt mere usikre. De er en af grundene til, at vi i god tid kan se regn og storm komme.

Under opstigningen falder lufttrykket, mens gassen inde i ballonen udvides. Når ballonen til sidst revner, falder radiosonden normalt ned et vilkårligt sted og går tabt. Det betyder, at plast, elektronik og batterier efterlades i naturen – også i nogle af verdens mest sårbare områder.

Derfor tester DMI nu et system, hvor radiosonden fastgøres til et lille svævefly. Når ballonen slipper i stor højde, glider svæveren kontrolleret tilbage og lander tæt på opsendelsesstedet, hvor både svævefly og radiosonde kan samles op og bruges igen.

– I første omgang sigter vi på at skåne naturen for vores apparatur. Vi opnår blot en lille økonomisk besparelse, hvis vi lykkes med forsøget. Virker det, gentager vi øvelsen med de sonder, som måler ozon i atmosfæren med – de ligger i en anden prisklasse, siger Jackob L. Høyer, der leder DMI’s forskningsenhed Satellitter og Arktis under Nationalt Center for Klimaforskning.

Skåner naturen
Forsøget gennemføres på radiosondestationen i Danmarkshavn i Nordøstgrønland, som ligger midt i Nationalpark Nord- og Østgrønland. Her er gevinsten ved at mindske mængden af efterladt udstyr særlig stor.

Fra Danmarkshavn sender personalet radiosonder op to gange i døgnet – året rundt – svarende til omkring 730 balloner med udstyr om året.

– Foreløbige beregninger viser, at svæveflyet kan bruges ved mere end halvdelen af opsendelserne, og at hver radiosonde kan genbruges flere gange. Det betyder både mindre affald i naturen og et lavere samlet forbrug af udstyr, uden at gå på kompromis med kvaliteten af de vigtige målinger, som indgår i vejrvarsler og klimaforskning verden over, siger Jacob L. Høyer.

Testet i Danmark
DMI har tidligere gennemført en vellykket demonstration af teknologien i Danmark, og forsøget i Grønland er næste skridt.

Testen skal løbe over ét år og skal give erfaring med drift under de barske arktiske forhold.

– Hvis resultaterne lever op til forventningerne, kan det lille svævefly blive et fast indslag i fremtidens vejrmålinger – og et konkret eksempel på, hvordan selv små teknologiske greb kan gøre en forskel for miljøet i stor skala, siger Jacob L. Høyer.

Fakta | Vejrstationen i Danmarkshavn

  • Vejrstationen Danmarkshavn ligger i Nationalparken i Nord- og Østgrønland, der er et sårbart område.
  • DMI ejer vejrstationen med finansiering fra den internationale luftfartsorganisation ICAO og drives af det grønlandske firma Tusass, som ejes af Grønlands Selvstyre.
  • Personalet på vejrstationen har til opgave to gange dagligt året rundt at opsende radiosonder, der henter observationer fra atmosfæren til DMI.


Fakta | Radiosonder

  • En radiosonde er et lille måleinstrument, som sendes op i atmosfæren hængende under en vejrballon. Under opstigningen måler den atmosfærens tilstand og sender data trådløst tilbage til jorden i realtid.
  • Vejrballonen sprænges, fordi lufttrykket falder kraftigt med højden, hvorfor gassen inde i ballonen udvider sig. Ballonen opløses af sig selv.
  • Vejrmyndigheder over hele verden bruger radiosonder, der udgør rygraden i de daglige vejrudsigter. Fra Danmarkshavn opsender DMI 730 radiosonder om året.
  • Radiosondemålinger over hele verden indgår som en del af et globalt netværk af observationer drevet af International Civil Aviation Organisation, ICAO. De udgør ikke blot som et vigtigt input til at få nøjagtige vejrmodeller, men øger også flysikkerheden.

Kontakter

Om Danmarks Meteorologiske Institut

Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) blev etableret i 1872, og det er i dag en institution under Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet.

DMI varetager den meteorologiske betjening af samfundet inden for Rigsfællesskabet Danmark, Færøerne og Grønland med omliggende farvande og luftrum.

Den meteorologiske betjening omfatter prognose- og varslingstjeneste samt kontinuerlig overvågning af vejr, klima og dertil relaterede miljømæssige forhold i atmosfæren, på landjorden og i havet.

Følg pressemeddelelser fra DMI – Danmarks Meteorologiske Institut

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DMI – Danmarks Meteorologiske Institut

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye