Busserne bliver gratis til Royal Run i Randers
6.5.2026 08:44:01 CEST | Randers Kommune | Pressemeddelelse
Alle by-, lokal- og regionalbusser til, fra og i Randers bliver gratis til Royal Run den 25. maj 2026. Det har miljø- og teknikudvalget besluttet. Tiltaget skal gøre det nemmere at komme til og fra midtbyen, hvor mange veje vil være spærret.
Det bliver gratis at køre med alle by-, lokal og regionalbusser til, fra og i Randers, når Royal Run afholdes i byen 2. pinsedag, mandag den 25. maj 2026. Det har miljø- og teknikudvalget besluttet.
Tiltaget skal gøre det nemmere for tusindvis af deltagere og gæster at komme til og fra området på en dag, hvor vejene i en stor del af midtbyen vil være spærret.
”Vi ønsker, at Royal Run bliver en god oplevelse for deltagere og gæster også på vejen til og fra midtbyen. Erfaringer fra andre store arrangementer viser, at busser meget effektivt kan transportere mange mennesker. Og når busserne er gratis, kan de nemt bruges af alle uanset om man er vant til at bruge kollektiv transport eller ej,” siger Frank Nørgaard, der er formand for miljø- og teknikudvalget.
Randers Kommune har været i dialog med Midttrafik om busdriften på dagen, hvor vejspærringerne i midtbyen også spærrer Randers Busterminal inde. De gratis busser til og fra midtbyen kommer derfor til at stoppe på fire udvalgte steder i gå-afstand fra Royal Run-området.
Se mere om bussernes stoppesteder i nærheden af Royal Run-området her
Midttrafik vil desuden oprette en særskilt side med informationer om buskørslen denne dag.
Lad bilen stå – eller parkér uden for midtbyen
Generelt opfordrer Randers Kommune alle med behov for transport til og fra midtbyen på dagen om at tage bus, tog, cykel eller andre lette transportformer.
Hvis man tager bilen, skal man undgå at køre ind i den næsten totalt spærrede midtby. I stedet vil der være mulighed for parkering på p-pladser udenfor byen, hvor flere private virksomheder har valgt at stille deres p-arealer til rådighed. Herfra kan man så hoppe på bussen.
“Det bliver en stor dag i byen, og vi glæder os til at tage imod en masse glade mennesker. Når så mange samles, kræver det også lidt tålmodighed og at vi hjælper hinanden. Lader man bilen stå eller parkerer uden for midtbyen og tager bussen det sidste stykke, er man med til at få trafikken til at glide bedst muligt,” siger Frank Nørgaard.
Se mere om parkeringsmulighederne, hvis man ankommer i bil
En folkefest for deltagere og tilskuere
Der er tilmeldt 20.000 deltagere til det udsolgte Royal Run i Randers, og der er lagt op til en folkefest - også for de mange, som er med som tilskuere uden startnummer.
H.M. Kong Frederik skyder begivenheden i gang kl. 10.45, når starten går til one mile fra Randersbro med udsigt over havnen og Den Blå Bro. Senere – kl. 12.30 går starten på ti-kilometer ruten, mens deltagerne på fem-kilometer sendes af sted kl. 14.30. Foruden selve løbene byder dagen på masser af underholdning og oplevelser rundt omkring i midtbyen.
Nøgleord
Kontakter
Frank NørgaardFormand for Miljø- og teknikudvalget
Tlf:+4523832578fn@randers.dkFølg pressemeddelelser fra Randers Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Randers Kommune
Skoleelever samles om bakkeslag, brydning og bordtennis til Skole OL i Randers6.5.2026 09:34:29 CEST | Pressemeddelelse
700 elever samles til Skole OL i Randers d. 8. maj til en dag med fokus på fællesskab, deltagelse og bevægelsesglæde.
Den Vidunderblå Plads bliver et samlingspunkt til Royal Run i Randers5.5.2026 13:46:35 CEST | Pressemeddelelse
Når 20.000 deltagere skal ud på Royal Run-ruterne 2. pinsedag, bliver det med masser af kunst, musik og gadeteater i hjertet af Randers – også for dem, der ikke selv skal ud på ruten.
Samarbejde skal styrke trivslen hos piger29.4.2026 13:19:42 CEST | Pressemeddelelse
Randers Kommune har indgået samarbejde med den landsdækkende organisation GirlTalk. Samarbejdet skal forebygge mistrivsel hos piger i udskolingen omkring alderen 13 til 16 år.
Nyheder fra byrådsmødet28.4.2026 05:23:00 CEST | Pressemeddelelse
Randers Byråd holdt møde mandag d. 27. april 2026. Mødet blev holdt i byrådssalen på Det Gamle Rådhus, og nedenfor kan du læse om nogle af de beslutninger, der blev taget.
Flere skal ud i naturen: Fem grønne mødesteder åbner i Randers Kommune27.4.2026 14:27:12 CEST | Pressemeddelelse
Med etableringen af fem grønne mødesteder rundt i hele kommunen gør Randers Naturcenter det nu lettere for borgere at mødes, lære og være aktive i naturen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum