Danske Skoleelever

Skoleelever marcherer mod lovforslag om fysisk indgriben

5.5.2026 11:07:44 CEST | Danske Skoleelever | Pressemeddelelse

Del

Fredag den 8. maj marcherer skoleelever fra hele landet fra Kløvermarkens Idrætsanlæg til Christiansborg Slotsplads imod lovforslaget om fysisk indgriben – og med en klar opfordring til den nye regering: lad det forblive i glemmekassen.

Danske Skoleelever demonstrerer mod lovforslag om fysisk indgriben.
Danske Skoleelever demonstrerer mod lovforslag om fysisk indgriben.

Klokken 12.00 samles demonstranter ved Kløvermarkens Idrætsanlæg på Amager, hvorfra de marcherer mod Christiansborg Slotsplads. Budskabet er enkelt: Drop idéen og lovforslaget om fysisk indgriben.

Den tidligere SVM-regering fremlagde lovforslaget om fysisk indgriben, der ville give skolens personale udvidet adgang til at anvende fysisk magt over for elever. Da der blev udskrevet valg, blev processen sat i bero, men eleverne er bekymrede for, at det får nyt liv efter regeringsdannelsen. De går derfor på gaden for at sikre, at den nye regering ikke fremsætter lovforslaget igen.

"Vi skal i Danmark have en god grundskole, og det kræver noget. Det kræver ordentlige investeringer, samarbejde mellem elever, lærere, pædagoger, ledere og politikere. Og så kræver det, at skolen er et trygt sted at være.

At skolen bliver tryg, er det sidste, man opnår med flere fysiske indgreb. Vi skal sikre, at alle elever er trygge, bliver dannede og lærer noget, når de går i skole. Det skal sikres gennem investeringer i og vilje til at arbejde med fællesskabet. Ikke ved at reducere de voksne i skolen til nogen, der mest af alt minder om dørmænd," udtaler Magnus Herrmann, forperson for Danske Skoleelever.

Demonstrationen er arrangeret af Danske Skoleelever og er åben for alle, der bakker op om budskabet. Elever, forældre, lærere, pædagoger, skoleledere og andre interesserede er velkomne til at møde op og marchere med fra Amager til Christiansborg.

Praktiske oplysninger om demonstrationen:
Dato:
Fredag den 8. maj 2026
Starttidspunkt: Kl. 12.00
Mødested: Kløvermarkens Idrætsanlæg, Amager

Pressehenveldeser rettes til Magnus Herrmann, forperson for Danske Skoleelever, på tlf. 60 40 20 00.

For yderligere information om demonstrationen kontaktes Aksel Justesen, næstforperson for Danske Skoleelever, på tlf. 60 40 20 01.

Nøgleord

Kontakter

Links

Om Danske Skoleelever

Danske Skoleelever (DSE) er en partipolitisk uafhængig interesseorganisation for skoleelever i Danmark. Organisationens formål er at skabe 'Det gode skoleliv' gennem en organisation 'Af og for elever'. DSE varetager elevernes interesser over for politikere, presse og interessenter på skoleområdet.

Følg pressemeddelelser fra Danske Skoleelever

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Danske Skoleelever

Elever og skoleledere holder topmøde om trivsel i grundskolen7.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse

I morgen afholder Danske Skoleelever i samarbejde med Haderslev Kommune Trivselstopmøde for alle elevråd i kommunen. 170 elever fra 15 skoler deltager i topmødet på Haderslev Rådhus, hvor de sammen skal sætte fokus på deres skoleliv og trivsel – og i slutningen af dagen samarbejde med deres respektive skoleledere om, hvad de i fællesskab skal gøre for at forbedre trivslen på deres skole.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye