Tiårsrekord i Vi Cykler til Arbejde: Over 60.000 pladser solgt
1.5.2026 11:42:36 CEST | Cyklistforbundet | Pressemeddelelse
Cyklistforbundet fejrer stor vækst på cykelkampagnen, hvor det handler om at cykle til arbejde og vinde præmier.
OBS: Find lokale arbejdspladser i linket.

I Cyklistforbundet kan man ikke få hænderne ned. Årets Vi Cykler til Arbejde-kampagne, der starter i dag, har med over 60.000 solgte pladser sat tiårsrekord. Det er det største deltagerantal siden maj 2017, hvor kampagnen samlede 59.994 betalende deltagere.
”De seneste ti år har budt på store udfordringer, blandt andet coronapandemien, flere nye konkurrenter som Royal Run og eksisterende events, der har vokset sig større og kæmper om danskernes opmærksomhed. Alligevel har Vi Cykler til Arbejde formået ikke bare at fastholde, men også at øge deltagelsen – noget, vi i Cyklistforbundet er meget stolte af,” siger Kasper Lundtoft Bentsen, der er kampagneleder.
Kampagnen har oplevet en vækst på hele 20 procent og har fået mere end 10.000 ekstra deltagere sammenlignet med maj 2024.
”Det viser, at cykelglæde og fællesskab stadig er stærke værdier, og at danskerne bakker op om sundhed, grøn transport og gode oplevelser på tværs af arbejdspladser,” siger Kasper Lundtoft Bentsen.
Vi Cykler til Arbejde har fundet sted siden 1997 og kan altså næste år fejre 30-års jubilæum.
Cyklistforbundet arrangerer kampagnen i samarbejde med cykelfirmaet Merida og DSB. Forbundet regner med at få endnu flere deltagere med i løbet af maj, så det endelige antal kan blive op mod 63.000 deltagere.
Fakta:
- Vi Cykler til Arbejde er en årlig kampagne, der afholdes hele maj måned.
- Man deltager i hold med kolleger (2–16 personer).
- Målet er at cykle så mange dage som muligt til og fra arbejde i løbet af måneden.
- Kampagnen blev startet af Cyklistforbundet i 1997.
Se hvem der cykler med:
https://www.vcta.dk/resultater?id=123&show=companies&filter=&by=companies&s=&r=&cv=&sort=3,1
Kontakter
Jørgen SchlosserPressechef
Tlf:27 52 43 25jsc@cyklistforbundet.dkBilleder
Links
Følg pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Tour de France-stjerne var med, da Nørrebrokollegaer fra STAR blev overrasket med cykler for næsten 300.000 kroner12.6.2026 10:48:28 CEST | Pressemeddelelse
11 heldige kolleger fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering vandt hovedpræmien i Danmarks største motionskampagne, Vi Cykler til Arbejde: Elcykler fra Merida til en værdi på 26.999 kroner pr. styk. Blandt tilskuerne til præmieoverrækkelsen var en tidligere Tour de France-stjerne, som har nogle gode cykelråd. OBS: Se længere nede for regionale resultater og vindere.
Gratis transport til unge skal suppleres med penge til cykling2.6.2026 11:17:02 CEST | Pressemeddelelse
Hvis regeringen indfører gratis transport for unge og børn i bus og tog i hele Danmark, bør det følges op med en markant støtte til cykling blandt unge i Danmark. Ellers kan det koste cykelture blandt unge. Det siger Cyklistforbundets direktør, Kenneth Øhrberg Krag.
Hjørring Gymnasium vinder hovedpræmie i cykelkampagne13.5.2026 13:03:41 CEST | Pressemeddelelse
Det blev en klasse på Hjørring Gymnasium, der løb med hovedpræmien i årets Fælles-Tour, der er Cyklistforbundet og regionernes cykelkampagne for ungdomsuddannelserne. I alt 7.446 unge i hele landet deltog i år.
Rekordmange børn lærer at cykle med cykellege8.5.2026 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Der bliver cyklet til den store guldmedalje i maj måned i børnehaver landet over. Kampagnen, Vi kan cykle!, sætter rekord for andet år i træk. (OBS: Regionale og lokale deltagere og tal)
Cykelværksted på center mangler frivillige15.4.2026 13:50:35 CEST | Pressemeddelelse
Cyklistforbundet og Røde Kors Asyl leder med lys og (cykel)lygte efter frivillige, der vil hjælpe med at sætte cykler i stand på Center Holmegaard på Langeland.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

