LB Forsikring

Tørt i Danmark: Pas på med ukrudtsbrænderen og åben ild!

30.4.2026 19:30:52 CEST | LB Forsikring | Pressemeddelelse

Del

DMI advarer nu om, at brandfareindekset er højt. Derfor opfordrer LB Forsikring, Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab, til at være varsom med brug af ukrudtsbrændere og åben ild.

Mange har formentlig sukket efter sol og varme og dermed nydt torsdagens sol over landet. Der er dog også forhold, der kræver opmærksomhed. Jorden er nemlig flere steder i landet tør, og det øger risikoen for, at åben ild lettere kan forårsage brand.

”Mange ser formentlig frem til en weekend med masser af sol og mulighed for enten at grille udendørs eller at komme i haven med ukrudtsbrænderen. Derfor vil vi gerne opfordre til, at man er påpasselig ved brug af for eksempel ukrudtsbrændere eller andre former for åben ild. Selv en meget lille glød eller gnist kan medføre omfattende skader på både genstande og ejendomme,” siger Maiken Sjöberg Russ, chef for Bil & Bolig, hos LB Forsikring.

Vejrprognosen peger lige nu på mere sol de kommende dage.

”Vi ved af erfaring, at blandt andet ukrudtsbrændere kan forårsage store skader. Selvom man ikke kan se det med det blotte øje, kan en glød ligge og ulme og medføre brand. Vores anbefaling er, at man sørger for at tage sine forholdsregler. Det indebærer, at man er ekstra varsom, hvis man har åben ild, og det er også en god ide altid at have en spand vand stående,” siger Maiken Sjöberg Russ.

 Fem gode råd udendørs:

- Hav altid en spand vand stående udendørs eller sørg for direkte adgang til en haveslange.

- Vær varsom med åben ild, når det er tørt.

- Tænd aldrig grillen med sprit eller benzin.

- Vær varsom med brug af ukrudtsbrændere, når det er tørt.

- Anskaf en brandslukker og et brandtæppe, du nemt kan komme til, hvis uheldet er ude. Husk at en brandslukker også har en udløbsdato - tjek din regelmæssigt.

Om LB Forsikring

LB Forsikring er Danmarks største medlemsejede forsikringsfællesskab på privatmarkedet med over 470.000 medlemmer fordelt i Lærerstandens Brandforsikring, Bauta Forsikring og Runa Forsikring. Bag os står LB Foreningen, hvor medlemmerne er sammen om at eje forsikringsfællesskabet.

Følg pressemeddelelser fra LB Forsikring

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra LB Forsikring

LB Foreningen genvælger Lars Busk Hansen til formand20.4.2026 08:46:12 CEST | Pressemeddelelse

Lars Busk Hansen, Hjørring, blev på LB Foreningens generalforsamling valgt frem til 2030. Udover Lars Busk Hansen blev også Merete Svalgaard Knuhtsen, Espergærde, og Niels Skak-Jensen, Gørlev, valgt til foreningens bestyrelse. Dermed indtræder de i toppen af LB Foreningen, som står bag LB Forsikring, Danmarks største medlemsejede forsikringsfællesskab på privatmarkedet med over 470.000 medlemmer.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye