Jane Hvolbæk Nielsen ny generaldirektør for European Spallation Source
1.5.2026 09:34:00 CEST | DTU - Danmarks Tekniske Universitet | Pressemeddelelse
Efter 15 år som institutdirektør på DTU Fysik bliver Jane Hvolbæk Nielsen pr. 1. november 2026 ny generaldirektør for European Spallation Source (ESS) for en femårig periode.

ESS, der er en paneuropæisk forskningsinfrastruktur, som vil give forskere og virksomheder mulighed for at undersøge materialer på et hidtil uset detaljeringsniveau, har udnævnt professor og institutdirektør på DTU Fysik, Jane Hvolbæk Nielsen, til ny generaldirektør.
Hun får ansvaret for at lede forskningsfaciliteten i en afgørende fase, hvor ESS bevæger sig fra opbygning mod fuld videnskabelig drift. ESS er placeret i Lund i Sverige med et tilknyttet datacenter på DTU og bliver verdens mest avancerede neutronkilde. Det er kort fortalt et kæmpe neutronmikroskop,
Jane Hvolbæk Nielsen har siden 2011 været institutdirektør for DTU Fysik, hvor hun har haft det overordnede ansvar for instituttets forskning, uddannelser og avancerede forskningsinfrastruktur, bl.a. i tilknytning til ESS.
Hun er en internationalt anerkendt forsker inden for materialefysik og har opbygget solid ledelseserfaring i krydsfeltet mellem international topforskning, store forskningsanlæg og europæisk samarbejde. Siden 2019 har hun været Danmarks videnskabelige repræsentant i ESS’ bestyrelse.
Visionær forskningsleder
DTU’s rektor Anders Bjarklev fremhæver udnævnelsen som en markant anerkendelse af både Jane Hvolbæk Nielsens lederskab og den rolle, danske forskningsmiljøer spiller internationalt:
“Jane Hvolbæk Nielsen er en særdeles erfaren og visionær forskningsleder med dyb indsigt i opbygningen og driften af store, komplekse forskningsinfrastrukturer. Hendes udnævnelse til generaldirektør for ESS er fuldt fortjent og understreger den centrale rolle, DTU og danske forskningsmiljøer spiller i udviklingen af europæisk forskning, der skaber værdi for samfundet,” siger Anders Bjarklev.
Udnævnelsen markerer samtidig Danmarks fortsat stærke position i det europæiske samarbejde om ESS, som er et af Europas største og mest ambitiøse forskningsinfrastrukturprojekter og er opbygget i fællesskab af 13 medlemslande.
“ESS er en helt enestående forskningsinfrastruktur med et meget stort potentiale for både grundforskning, strategisk forskning og anvendt forskning,” siger Jane Hvolbæk Nielsen.
”Jeg ser frem til at stå i spidsen for næste fase, hvor ESS skal bringes sikkert i mål og levere avanceret neutronforskning, der kan omsættes til ny viden og løsninger, der kan bidrage til blandt andet sundhed, energi og den grønne omstilling i tæt samarbejde med forskere og virksomheder fra hele verden.”
Jane Hvolbæk Nielsen tiltræder stillingen den 1. november og efterfølger Helmut Schober, der har været generaldirektør for ESS siden 2021.
-
Om ESS:
European Spallation Source er et paneuropæisk projekt med 13 europæiske medlemslande, herunder værtslandene Sverige og Danmark. ESS-anlægget opføres i Lund, mens ESS’ datacenter, ESS Data Management and Scientific Computing center (DMSC), er placeret på DTU Lyngby Campus.
ESS vil give forskere og virksomheder helt nye muligheder for at undersøge materialer på et hidtil uset detaljeringsniveau. Hvor Hubble-teleskopet gør det muligt at se langt ud i universet og afsløre skjulte strukturer i det ydre rum, gør ESS det muligt at se langt ind i materialer – helt ned på atomart og molekylært niveau. Denne viden kan omsættes til nye løsninger inden for blandt andet life science, sundhed, energi, grøn omstilling og avanceret informationsteknologi.
Når ESS er fuldt operationelt, forventes anlægget årligt at tiltrække omkring 2.000 forskere fra universiteter og virksomheder verden over og spille en central rolle i udviklingen af nye materialer, teknologier og behandlingsformer.
Kilde: ESS.
Kontakter
Anders Overgaard BjarklevRektorDTU
Tlf:+45 4525 1000dtu-rektor@adm.dtu.dkJane Hvolbæk NielsenInstitutdirektørDTU FYSIK
Tlf:45 25 32 22Jane@fysik.dtu.dkDTU - Danmarks Tekniske Universitet
DTU er et teknisk eliteuniversitet med international rækkevidde og standard. Vores mission er at udvikle og nyttiggøre naturvidenskab og teknisk videnskab til gavn for samfundet.
Følg pressemeddelelser fra DTU - Danmarks Tekniske Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DTU - Danmarks Tekniske Universitet
Tilsætning af jern i havet kan fjerne CO2 – men hvad koster det naturen?13.8.2026 15:03:48 CEST | Pressemeddelelse
Jerntilsætning i havet kan få plankton til at optage mere CO2 fra atmosfæren. Men effekten afhænger af, hvor i verden metoden bruges, og den kan få vidtrækkende konsekvenser for havets økosystemer og fødekæder, viser nyt studie i Nature.
Tre mulige gevinster: Sådan kan letbanen gavne DTU og hovedstadsområdet13.8.2026 10:04:08 CEST | Pressemeddelelse
Ifølge DTU-professor kan letbanen give lettere adgang til DTU Lyngby Campus, mere komfortable rejser og stærkere forbindelser mellem boliger, arbejdspladser og uddannelser på tværs af hovedstadsområdet.
Længden på dit lår kan være med til at afsløre diabetes29.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny hjemmetest kan med høj præcision spore type 2-diabetes eller prædiabetes. Testen er udviklet ved hjælp af kunstig intelligens og store mængder sundhedsdata – og overrasker ved, at man bl.a. skal måle længden på sit lår.
Rekordstor interesse for DTU blandt unge28.7.2026 00:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere end 3.300 ansøgere har DTU som førsteprioritet, men politiske begrænsninger betyder, at universitetet fortsat må afvise kvalificerede unge, der gerne vil være ingeniører.
DTU-instrument består første videnskabelige prøve på vej mod asteroiden Psyche20.7.2026 09:59:09 CEST | Pressemeddelelse
Forbiflyvningen af Mars var den første mulighed for at teste det DTU-udviklede magnetometers videnskabelige ydeevne ved en planet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum