Billund Kommune

Billund Centrets café får nye forpagtere

29.4.2026 18:00:00 CEST | Billund Kommune | Pressemeddelelse

Del

Der bliver ikke én, men flere, forpagtere af Billund Centrets café i fremtiden. Billund Kommune har indgået aftale med familien Spanfelner om at drive caféen. Familien består af far Scott, og brødrene Patrick og Don, der siden 1987 har drevet restauranten Tortilla Flats i Vejle. 

Cafeen i Billund Centret får ikke bare een, men flere nye forpagtere, når familien Spanfelner overtager cafeen.
Cafeen i Billund Centret får ikke bare een, men flere nye forpagtere, når familien Spanfelner overtager cafeen. FOTO: Familien Spanfelner

Nu kommer der snart liv i caféen i Billund Centret igen efter en periode, hvor der ikke har været en forpagter til stedet. Ud af en stærk pulje på flere ansøgere, har Billund Kommune valgt at indgå aftale med familien Spanfelner, der kommer med en solid erfaring indenfor restaurant-branchen, da de siden 1987 har drevet restauranten Tortilla Flats i Vejle.

Både navn og koncept ændrer sig dog, når den nye café åbner i Billund Centret, så det passer med målgruppen.  

Det glæder formanden for Unge- Beskæftigelses- Kultur- og Frivillighedsudvalget, Lars Hansen, der peger på, at caféen med sin beliggenhed i et kulturcenter er en del af et større hele, og derfor – udover at servere mad og drikkevarer – skal være med til at skabe gode oplevelser for byens borgere og Billund Centrets gæster.

”Det er erfarne kræfter, vi nu får ind i caféen, og jeg er sikker på, at de er de rette til at indfri ambitionen om at skabe mere liv og fællesskab, i samspil med de øvrige aktiviteter i centret,” siger han og tilføjer:

”Og ikke at forglemme, så ved jeg, at det er en familie, der har et hjerte for Billund, og som har et stort ønske om at bringe folk sammen om gode oplevelser. Jeg glæder mig meget til samarbejdet.”

Store planer for caféen

Det skal formanden ikke sige to gange. De nye forpagtere har allerede store ambitioner for den nye café, og glæder sig meget til at blive en del af det øvrige fællesskab i Billund Centret.

”Det er en vigtig del af konceptet, at caféen er tilgængelig og et samlingssted for alle – vi glæder os til at tage del i fællesskabet sammen med både foreningsliv, institutioner, brugere og andre gæster. Lige nu er vi er ved at lægge en all-day-menu, der rammer bredt og er folkeligt. Både i udvalget og på prisen,” siger Patrick Spanfelner, der er den ene af familiens to brødre. Han bor i dag i Billund med sin familie.

For ham handler det om helheden og om lokalsamfundet i kommunen:

”En af de ting, vi er særligt begejstrede for i den aftale, vi har indgået med Billund Kommune er, at vi kan bruge Billund Centrets kultursal til at holde events. Vores far går med et stort ønske om at holde koncerter med live-musik – det kan vi udleve her. Vi glæder os meget til at flytte ind,” siger Patrick Spanfelner.

Aftalen indgås pr. 1. juni 2026 – det forventes at en ny åbningsdato meldes ud snarest. Økonomisk beløber aftalen sig til 190.000 kroner pr. år, og indgås for en 10-årig periode.

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye