Vejdirektoratet

Informationsmøde om ny vejforbindelse mellem Tingbjerg og Husum d. 11. maj

29.4.2026 10:41:04 CEST | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse

Del

Mandag den 11. maj afholder Vejdirektoratet informationsmøde om den kommende vejforbindelse mellem Tingbjerg og Husum i Tingbjerg Kulturhus.

På informationsmødet vil Vejdirektoratet orientere om planerne for det kommende anlægsarbejde mellem Tingbjerg og Husum.

Derudover vil der være åbent hus før og efter præsentationen med mulighed for at tale med fagfolk fra Vejdirektoratet, Københavns Kommune og rådgivningsfirmaet Artelia.

Tid: Mandag den 11. maj 2026 kl. 16.00 til 19.00
Sted: Tingbjerg Kulturhus, Skolesiden 4, 2700 København. 

Det er ikke nødvendigt at tilmelde sig på forhånd.

Program
Kl. 16.00 – 17.00: Åbent Hus
Kl. 17.00 – 18.00: Præsentation af projektet
Kl. 18.00 – 19.00: Åbent Hus

På mødet vil der blandt andet blive orienteret generelt om det planlagte arbejde, tidsplan, anlægslogistik og ændringer for cyklister og fodgængere.

Yderligere information om projektet kan findes på Vejdirektoratets hjemmeside: vejdirektoratet.dk/tingbjerg-husum

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye