Midt- og Vestsjællands Politi

Brand i bygning

Del

28.4.2026 12:58:04 CEST | Midt- og Vestsjællands Politi 

Afspærringen på Sankt Hans gade er ophævet. Vi beder fortsat om at der udvises agtpågivenhed i området. / Vagtchefen.

28.4.2026 12:35:37 CEST | Midt- og Vestsjællands Politi 

Brandvæsen og politi er til stede på Toftegade i Roskilde i fobindelse med bygningsbrand. Branden er under kontrol og alle personer og dyr er ude af bygningen. Der er dog fortsat røgudvikling og beboere i området bedes lukke døre og vinduer for at undgå røggener. Der er meget politi og brandvæsen fremme i området, hvilket har medført at Sankt Hans gade er afspærret fra Asylgade til ved Toftekæret. Vi beklager ulejligheden og beder folk udvise agtpågivenhed.  

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Midt- og Vestsjællands Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Midt- og Vestsjællands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Midt- og Vestsjællands Politi

Opdatering vedr. 54 årige Sanni30.4.2026 20:24:10 CEST | Myndighedsmeddelelse

I forbindelse med eftersøgningen, foretog vi hundesøgning Hedeland, hvor vi fandt Sanni's knallert og efterfølgende fandt vi Sanni livløs. Intet peger i retning af et kriminelt forhold, hvorfor politiet ikke efterforsker yderligere i sagen. Familien er underrettet om dødsfaldet. MVSJ politi har ikke yderligere kommentarer til sagen og skal bede om at fotoet udsendt i tidligere pressemeddelelse slettes. Vi takker for velviljen vi har mødt i forbindelse med sagen. /Midt & Vestsjællands politi

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye