Norlys investerede mere end 4 milliarder kroner i kritisk infrastruktur i 2025
29.4.2026 07:00:00 CEST | Norlys | Pressemeddelelse
Norlys gennemførte i 2025 rekordstore investeringer i den kritiske infrastruktur, øgede omsætningen med 2 milliarder og accelererede integrationen af mobilforretningen. Norlys er i en transformationsfase, og året giver som forventet underskud som følge af særligt udgifter til integrationsarbejdet.

2025 var et integrationsår i Norlys med fokus på at styrke energi- og telekoncernens fremtidige forretning. Væksten i koncernens omsætning og indtjening fortsatte, og resultatet før særlige poster og af- og nedskrivninger lyder på 2,7 milliarder kroner for 2025. Det er en fremgang på 181 millioner kroner sammenlignet med 2024.
Omsætningen steg i 2025 til 16,3 milliarder kroner mod 14,3 milliarder kroner i 2024. Udviklingen skyldes først og fremmest, at mobilforretningen for første gang er med i et helt regnskabsår, og samtidig er der solgt flere kilowatt-timer på ladestandere over hele landet. Integrationen af mobilforretningen og arbejdet med at skabe én sammenhængende kundeforretning tog fart i 2025, og udgifter til integrationsarbejdet påvirkede som forventet årets resultat, der landede på -1.078 millioner kroner mod -11 millioner kroner året før.
- Vores fokus er lige nu at integrere fuldt ud og transformere virksomheden, så vi får en stærkere og mere effektiv forretning. Det er helt forventet, at integrationen af mobilforretningen og vores rekordhøje investeringsniveau påvirker vores resultat her og nu, siger Gert Vinther Jørgensen, der er Group CEO i Norlys.
Et af de områder, hvor Norlys investerer massivt er i opbygningen af et landsdækkende ladenetværk, hvor der i 2025 blev opsat mere end 2.700 nye ladeudtag i drift og åbnet nye ladeparker. Det kontinuerligt høje investeringsniveau i den kritiske infrastruktur og goodwill afskrivninger fra opkøb er også blandt årsagerne til den negative udvikling i årets resultat. I 2025 steg afskrivningerne således med 407 millioner kroner sammenlignet med 2024.
- Det er vigtigt for mig at understrege, alle dele af vores forretning naturligvis skal give et positivt afkast på den lange bange, så vi også fremover kan investere i gode kundeoplevelser og den kritiske infrastruktur, der binder Danmark sammen, siger Gert Vinther Jørgensen.
Investeringer i kritisk infrastruktur
I 2025 investerede Norlys 4,4 milliarder kroner i særligt kritisk infrastruktur, hvilket er det højeste beløb, som koncernen nogensinde har investeret. Det rekordhøje investeringsniveau gik først og fremmest til udbygning og sikring af elnettet, fibernettet, mobilnettet og offentlige ladestandere. Alene fremtidssikringen af elnettet investerede Norlys’ Elnetselskab N1 1,6 milliarder kroner i.
- Det kræver rekordinvesteringer i både elnettet og et landsdækkende ladenetværk at understøtte og skubbe elektrificeringen af samfundet. Samtidig står vi i en ny virkelighed, hvor truslen mod kritisk infrastruktur er rykket tættere på, og det kræver, at vi her og nu styrker sikkerheden og robustheden omkring den tele- og energiinfrastruktur, som danskernes hverdag og vores samfund hviler på, siger Gert Vinther Jørgensen.
Kapitalforvaltningen bidrog positivt i 2025 og gav et afkast på 283 millioner kroner, afkastet er dog betydeligt lavere end i 2024, hvor kapitalforvaltningen bidrog med 685 millioner kroner.
- 2025 var præget af uro på de finansielle markeder, hvor der særligt i første halvdel af året var ekstremt store udsving på markederne. I lighed med andre har det naturligvis påvirket resultat fra Norlys’ kapitalforvaltning. I lyset af markedsudviklingen får vi et fornuftigt afkast, som vi er tilfredse med, siger Gert Vinther Jørgensen.
Økonomiske nøgletal
|
(mio. kr.) |
2025 |
2024 |
|
Nettoomsætning |
16.250 |
14.289 |
|
Resultat før særlige poster, af- og nedskrivninger (EBITDA) |
2.667 |
2.485 |
|
Resultat før skat |
-1.078 |
-11 |
|
Egenkapital |
28.165 |
29.899 |
Nøgleord
Kontakter
Michelle HaldPressechefNorlys
Tlf:+45 7210 8354michal@norlys.dkThomas Klose JensenPresserådgiverNorlys
Tlf:+45 7210 8354jthoma@norlys.dkBilleder
Om Norlys
Norlys er Danmarks største integrerede energi- og telekoncern. Vi er ejet af flere end 800.000 andelshavere og leverer energi, ladestandere, tv, internet, og mobiltelefoni til danskerne.
Vi ejer landets største elnet, landets største fibernet og halvdelen af landets største mobilnet, TN-Network. Derudover ejer vi aktiemajoriteten i Norlys Energy Trading og den grønne, cirkulære industripark Greenlab, samt halvdelen af Eurowind Energy, der er en førende udvikler af solcelle- og vindmølleparker.
Vores 4.500 medarbejdere i Silkeborg, Aarhus, Aalborg, Esbjerg og København kæmper for et grønt og digitalt Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Norlys
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Norlys
Flot forårsvejr sender elpriser i bund: Tæt på gratis strøm midt på dagen24.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Landets mange elbilister har de seneste dage kunnet fylde elbilen godt op, uden det har gjort ondt på pengepungen. Det solrige forårsvejr har siden tirsdag sendt elpriserne helt ned omkring 0 kroner midt på dagen, og igen i dag er der timer med meget lave priser.
Elprisen er faldet med en sjettedel i april15.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Halvvejs igennem april har den gennemsnitlige elpris ligget på et markant lavere niveau end i begyndelsen af året. Samtidig er netselskaberne overgået til sommertariffer, hvilket også er med til at give danske elkunder lavere elregninger i april.
Elprisen på sit højeste for marts siden energikrisen31.3.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den gennemsnitlige elpris i marts var på det højeste niveau for en marts-måned siden energikrisen. Det dækker dog også over markante udsving i løbet af døgnet, og derfor har eksempelvis elbilister for alvor noget at vinde, hvis de tænker over hvornår på dagen, at elbilen lades.
Nu åbner Norlys en ladestation til ellastbiler ved Aarup30.3.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Norlys vil være med til at skubbe på den grønne omstilling af transportsektoren og åbner derfor endnu en ladestation til ellastbiler og elbusser. Her vil otte ellastbiler på sigt kunne lade samtidig.
Norlys Vækstpulje uddeler støtte for knap 20 mio. kr.30.3.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For første gang i 2026 har Norlys Vækstpulje sat navn på de initiativer, som den støtter økonomisk. I alt er der uddelt støtte for knap 20 mio. kroner til 303 forskellige projekter og initiativer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

