Sex & Samfund

Ny undersøgelse: Danskerne er de dårligste i Norden til at bruge kondom

28.4.2026 04:30:00 CEST | Sex & Samfund | Pressemeddelelse

Del

Mens kondombruget stiger i resten af Norden, går udviklingen den modsatte vej i Danmark – og tilbagegangen er størst blandt danske unge. De fleste danskere ser ellers positivt på, at en sexpartner tager initiativ til kondom – men i praksis sker det for sjældent. Det viser ny nordisk undersøgelse fra RFSU.

Sex & Samfund forventer at dele flere tusinde kondomer ud på sommerens festivaler, hvor organisationen er til stede og taler tryg og sikker sex med de unge. Foto: Sex & Samfund
Sex & Samfund forventer at dele flere tusinde kondomer ud på sommerens festivaler, hvor organisationen er til stede og taler tryg og sikker sex med de unge. Foto: Sex & Samfund

Ifølge den årlige undersøgelse Kondomtjek fra det svenske kondomfirma og seksualoplysningsorganisation RFSU er danskerne nu de dårligste i Norden til at bruge kondom. Det sker på trods af, at kondombruget stiger i resten af Norden.

I alt oplyser 37 procent af danskerne i målgruppen 16-65 år, at de har brugt kondom det seneste år, hvilket er det laveste niveau i flere år.

Det er ikke ligefrem en nordisk førsteplads, vi kan være stolte af. Danmark halter bagefter, når det gælder kondombrug – og det er bekymrende. Kondomet er den eneste præventionsform, der både beskytter mod graviditet og sexsygdomme, så vores opgave er klar: Vi skal gøre det lige så naturligt – og sexet – at tage et kondom på som at tage tøjet af,” siger Majbrit Berlau.

Kondombruget stiger i store dele af Norden og unge går forrest i den udvikling. Samtidig er det bekymrende, at Danmark fortsætter i den modsatte retning, og at unge danskere i stigende grad vælger ikke at bruge kondom. Det ser vi også på salget i Danmark, som samlet er faldet en smule,” siger Anette Otterström, Head of Brand & Communication Nordic hos RFSU AB.

Tilbagegangen er størst blandt danske unge

Tilbagegangen i kondombrug er størst blandt danske unge i aldersgruppen 16 til 20 år i den nordiske undersøgelse.

I alt oplyser 57 procent af de unge i aldersgruppen, at de har brugt kondom det seneste år - året før var det 65 procent.

Samtidig er andelen af danske unge, der brugte kondom sidste gang, de havde sex med en ny partner, faldet fra 61 til 50 procent.

Modsat unge i andre nordiske lande er danske unges brug af kondom ved seksuel debut faldet fra 74 til 64 procent.

Undersøgelsen viser også, at unge i mange tilfælde synes, det er sværere at foreslå kondom anden gang, hvis det ikke blev brugt første gang.

Når kondomet ikke er med fra starten, bliver det hurtigt sværere for unge at foreslå det senere, fordi de føler, de bryder med en vane, der allerede er opstået. Derfor er det helt centralt, at kondom bliver en naturlig del af sex fra begyndelsen – det gør det både lettere at passe på sig selv og hinanden på længere sigt,” siger Majbrit Berlau, generalsekretær i Sex & Samfund.

Initiativ til kondom opfattes positivt

Den nordiske undersøgelse viser, at intentionen om at bruge kondom blandt 16–20-årige er faldet fra 74 til 61 procent – det laveste niveau i fem år.

Unge danskere er den gruppe, der oplever det som sværest at foreslå kondom. Kun 47 procent oplevede det som let.

Til gengæld viser undersøgelsen også, at mange opfatter en person, der foreslår kondom positivt. 64 procent opfatter personen som ’ansvarsbevidst’ og 49% som ’hensynsfuld’. 0% opfatter personen som ’pinlig’.

Det er opløftende, at de fleste unge ser positivt på, at en partner foreslår kondom. Det betyder, at barrieren i høj grad ligger inde i én selv. Derfor handler det om at styrke unges mod og give dem sprog for at tage snakken – for det bliver som regel bedre modtaget, end de tror,” siger Majbrit Berlau, generalsekretær i Sex & Samfund.

Sex & Samfund forventer at dele flere tusinde kondomer ud på sommerens festivaler, hvor organisationen er til stede og taler tryg og sikker sex med de unge.

Om Kondomtjek 2025

  • Det svenske kondomfirma og seksualoplysningsorganisation RFSU står bag den nordiske undersøgelse Kondomkollen, som er blevet gennemført årligt siden 2009.
  • Undersøgelsen er gennemført som online-undersøgelse via et Bilendis-panel.
  • Undersøgelsen er gennemført i august 2025.
  • Der er gennemført 1040 interviews i målgruppen med hovedvægt på personer i alderen 16-20 år. Bemærk: Kategorien af unge mænd er lav – og at drage konklusioner fra denne gruppe i denne undersøgelse bør derfor ske med forsigtighed.
  • Kondomtjek 2025 viser en overordnet positiv tendens – ikke mindst blandt unge i tre ud af fire nordiske lande. Danmark går i den modsatte retning, hvor kondombruget falder - og faldet er endnu større blandt unge.
  • Størst er stigningen i Norge, hvor andelen, der har brugt kondom det seneste år, er steget fra 35 til 40 procent – det højeste niveau målt i landet i fem år.
  • Trods stigningen i Sverige er det fortsat svenske unge, der i lavest grad bruger kondom ved seksuel debut (54 procent). Den højeste andel findes i Finland (78 procent), efterfulgt af Norge (74 procent).
  • 72 procent af finnerne synes, det er let at foreslå kondom ved sex med en ny partner – den højeste andel i Norden. I Sverige og Danmark er den tilsvarende andel 56 procent. Nordmænd er de nordboere, der oplever det som sværest at foreslå kondom, hvor lidt over halvdelen (51 procent) synes, det er let.

Vedhæftede filer

Om Sex & Samfund

Sex & Samfund kæmper for alles ret til at være den, de er, elske hvem de vil og få de børn, de ønsker.

Det har vi gjort i mere end 60 år. Men kampen fortsætter, fordi fordomme, diskrimination, sexsygdomme, uønskede graviditeter og mødredødelighed stadig ødelægger alt for mange liv både i Danmark og verden rundt.

Rettigheder i forhold til køn, krop og seksualitet er en holdningsmæssig og politisk kampplads. Sex & Samfund står som del af en stærk global bevægelse forrest i kampen for disse rettigheder og for at skabe opbakning i Danmark og i verden.

Følg pressemeddelelser fra Sex & Samfund

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Sex & Samfund

Nye aborttal: Flest tidlige aborter og færre blandt unge22.4.2026 13:56:48 CEST | Pressemeddelelse

De nyeste aborttal viser en mindre samlet stigning i antallet af aborter på 1,7 procent fra 2024 til 2025. Langt de fleste aborter foretages fortsat tidligt i graviditeten og færre unge får abort. Samtidigt er der en stigning i antallet af aborter mellem 12. og 17. graviditetsuge blandt voksne kvinder. Sex & Samfund peger på, at der er tale om mindre udsving over en længere periode, men vurderer samlet set, at den nye abortlov virker efter hensigten.

Uge Sex 2026: Puberteten udfordrer trivslen hos de 10-15-årige2.2.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse

Når kroppen forandrer sig, bliver hverdagen sværere for de 10-15-årige. Mere end tre ud af fire oplever at have pubertetstegn, de ikke kan lide. Næsten tre ud af fire sammenligner deres krop med andres. Det påvirker deres følelser og deltagelse i fællesskaber negativt. Derfor sætter Sex & Samfunds kampagne Uge Sex i år fokus på puberteten og kroppens betydning for børns trivsel og adfærd – og hvordan man som voksen kan starte den måske akavede, men vigtige samtale.

Danske unge har generelt meget sex - og god sex, viser Sex & Samfunds nye undersøgelse6.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse

Unge i Danmark har generelt et positivt forhold til sex og samtykke. De har ikke mindre sex end tidligere, og de fleste oplever at have et godt sexliv. Når de søger viden om sex, vægtes chatbots lavt og seksualundervisning højt. Men for mange har stadig ikke nogen at tale med om sex, for mange får ikke tilstrækkelig seksualundervisning og for mange anvender usikre præventionsformer. Det viser Sex & Samfunds nye ungeundersøgelse SexLiv 2025.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye