Genvalg til GF Forsikrings bestyrelse
25.4.2026 13:57:57 CEST | GF Forsikring | Pressemeddelelse
På den årlige generalforsamling i GF Forsikring var der både genvalg til Torben B. Pedersen, Esbjerg, som formand og til de tre bestyrelsesmedlemmer Mattias Andersen, Bogense, Lykke Outzen Mørk, Køge, og Christian Hermansen, Horsens.

MIDDELFART: På den ordinære generalforsamling i GF Forsikring lørdag blev der sat navne på bestyrelsesmedlemmerne i det kommende år. Generalforsamlingen havde direkte ordinært valg til formandsposten, hvor der var enstemmig opbakning til Torben B. Pedersen som selskabets fortsættende bestyrelsesformand. Torben B. Pedersen, der er lokal klubformand for GF Sydvest, har været bestyrelsesformand for GF Forsikring siden 2022.
Formanden glæder sig over genvalget og siger: - Jeg er glad for og ydmyg over den fortsatte tillid til mig som bestyrelsesformand. Sammen med den øvrige bestyrelse vil jeg lægge mig i selen for at fortsætte den strategiske udviklingsrejse, vi er på i GF Forsikring, hvor målet er at blive det foretrukne medlemsejede selskab på både privat- og erhvervsmarkedet, siger Torben B. Pedersen.
Kontinuitet i bestyrelsen
Bestyrelsesmedlemmerne afgår efter tur og vælges for en toårig periode. Her blev Mattias Andersen (GF Fyn), Lykke Outzen Mørk (GF Østsjælland) og Christian Hermansen (GF Horsens, Silkeborg og Skanderborg) genvalgt.
Som suppleanter til bestyrelsen blev valgt Mette Madsen (GF TrekantOmrådet) som 1. suppleant, Bjarke Finlov (GF Nordsjælland/Storkøbenhavn) som 2. suppleant og Dan Bjerregaard (GF Viborg) som 3. suppleant.
Efter generalforsamlingen konstituerede bestyrelsen sig med genvalgte Mattias Andersen som fortsættende næstformand.
GF Forsikring er et af Danmarks største medlemsejede forsikringsselskab, der ejes af 28 forsikringsklubber og GF Fonden. GF har på landsplan mere end 410.000 medlemmer, der hvert år får overskudsdeling på både privat- og erhvervsforsikringer.
Nøgleord
Kontakter
GF Forsikrings pressetelefon
Send også gerne mail. Det er ikke muligt
at sende sms'er til pressetelefonen.
Billeder


Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
Sommeren har indtil nu budt på færre vejr-skader end sidste år31.7.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
SOMMERVEJR: GF Forsikring har registret i alt godt 1000 vejr-relaterede skader for juni og juli 2026 – det er lidt færre end samme periode sidste år. En del af forklaringen kan være, at danskerne fortsat er gode til at sikre boligen mod det lunefulde sommervejr, lyder det.
Jubilæum: Fra hulkort og porcelænskopper til dataarkitektur og AI17.7.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
ODENSE: Når 70‑årige Søren Wiilsbøll i år markerer sit 50‑års jubilæum i GF Forsikring, kan han bl.a. se tilbage på en enorm teknologisk udvikling. En udvikling, han i høj grad selv var med til at forme.
Udpræget tørke kræver omtanke: GF Forsikring opfordrer til brandsikker adfærd15.7.2026 08:25:35 CEST | Pressemeddelelse
FOREBYGGELSE: Selvom dele af Danmark de seneste dage er blevet ramt af skybrud, er det stadig meget tørt. Det får det medlemsejede GF Forsikring til at mane til forsigtighed, inden havegrillen hives frem.
Smartphones og AirPods forsvinder på festival: Ét simpelt råd kan hjælpe14.7.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Ifølge GF Forsikring forsvinder der meget småelektronik på sommerens festivaler som følge af både tyverier og ejerens egen uagtsomhed. Med ét simpelt råd kan man dog nedbringe risikoen for at miste sine værdigenstande uden at gå glip af festen, lyder det.
Tre klima-finalister skal nu kæmpe om to priser10.7.2026 11:48:16 CEST | Pressemeddelelse
Deltagerne på Klimafolkemødet får en aktiv rolle, når Middelfart Sparekasse og GF Forsikring kårer Årets Klimaiværksætter. Ud over hovedpræmien på 250.000 kr. indstiftes nu også en publikumspris.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum