DM i Skills 2026 sluttede med jubel, tårer og medaljer i Hjørring
25.4.2026 16:15:00 CEST | Hjørring Kommune | Pressemeddelelse
Et velbesøgt og stemningsfyldt DM i Skills 2026 er nu slut. Omkring 50.000 gæster lagde vejen forbi Hjørring for at opleve Danmarks dygtigste unge faglærte dyste – og for selv at prøve kræfter med erhvervsfagene.

En festlig og følelsesladet afslutningsceremoni satte lørdag eftermiddag punktum for tre intense dage med konkurrencer, fællesskab og faglig stolthed ved DM i Skills 2026 i Hjørring.
På konkurrencestandene blev Danmarks bedste unge faglærte kåret i 48 forskellige fag, og blandt deltagerne var glæden og følelserne store, da medaljerne blev uddelt.
En af guldmedaljerne landede ovenikøbet lokalt, da Caroline Kammer Olesen fra SOSU Nord i Hjørring blev Danmarks bedste social- og sundhedsassistent.
Samtidig har omkring 50.000 besøgende – herunder skoleelever, unge, forældre og andre faginteresserede – oplevet erhvervsuddannelserne helt tæt på. Mange benyttede også muligheden for selv at prøve kræfter med fagene i de populære Prøv, Mærk, Føl-områder.
DM i Skills har til formål at inspirere flere unge til at vælge en erhvervsuddannelse, og netop mødet mellem de unge og fagene er en central del af eventet. Forhåbningen er, at besøget har givet mange et nyt blik på de karrieremuligheder, som erhvervsuddannelserne åbner for – særligt i en tid, hvor behovet for faglært arbejdskraft vokser.
Bag et event af denne størrelse står en stor fælles indsats fra lokalsamfundet, og Hjørring Kommune retter en varm tak til alle sponsorer, samarbejdspartnere og frivillige, der har bidraget til at gøre DM i Skills 2026 til en kæmpe succes.
-Eventet har på alle måder levet op til forventningerne, siger borgmester i Hjørring Kommune, Søren Smalbro og fortsætter:
– DM i Skills i Hjørring har vist os, at fremtiden er i gode hænder – og at de hænder er faglærte.
Kontakter
Kommunikationsansvarlig Danile Rask Christensen
Tlf. 41223123
daniel.rask@hjoerring.dk
Om Hjørring Kommune
Hjørring Kommune er med sine knap 65.000 indbyggere den næst største kommune i Nordjylland. Du finder os centralt placeret i Vendsyssel og dermed i centrum af Skandinavien og Nordeuropa. Klik dig videre og bliv meget klogere på Hjørring Kommune.
Følg pressemeddelelser fra Hjørring Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Hjørring Kommune
Ansvarligt budget skal ruste Hjørring Kommune til fremtiden18.9.2026 13:13:02 CEST | Pressemeddelelse
Et flertal i Hjørring Byråd bestående af Venstre, Det Konservative Folkeparti, Danmarksdemokraterne, SF og Dansk Folkeparti har indgået budgetaftale for 2027-2030. Aftalen skal sikre, at kommunen også i de kommende år kan levere velfærd, udvikling og lokal sammenhængskraft i en tid, hvor Hjørring Kommune er i forandring.
Presseinvitation: Efter syv års arbejde åbner Hjørring Kulturskole dørene til sit nye hjem7.9.2026 11:35:09 CEST | Pressemeddelelse
Et af de største kulturbyggerier i Hjørring Kommune i nyere tid står nu færdigt. Fredag den 11. september inviterer Hjørring Kommune og Hjørring Kulturskole til officiel indvielse af den nye Hjørring Kulturskole.
Ny direktør skal stå i spidsen for Visit Nordvestkystens næste udviklingsfase3.9.2026 09:00:53 CEST | Pressemeddelelse
Bestyrelsen for Visit Nordvestkysten har ansat Rasmus Friis Sørensen som ny direktør for destinationsselskabet. Han kommer fra en stilling som direktør for Destination Limfjorden og tiltræder den 1. december 2026.
For fjerde år i træk: Unge med særlige behov samles til en dag med fodbold og fællesskab21.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 2. september danner Fortuna Hjørrings anlæg for fjerde år i træk rammen om Stjernestævnet, hvor elever fra specialklasser i Nordjylland mødes til en dag fyldt med fodbold, bevægelse, nye relationer og gode oplevelser.
Hjørring-skoler får løft til natur/teknologi-undervisningen18.8.2026 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Elever og lærere på seks skoler i Hjørring Kommune kan se frem til bedre rammer for natur/teknologi-undervisningen. En bevilling på 1,9 mio. kr. fra Villum Fonden skal blandt andet bruges til at styrke faglokaler, indkøbe nyt udstyr og udvikle lærernes kompetencer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum