Østjyllands Politi

Brand i industribygning, Grimhøjvej, 8220 Brabrand

Del

23.4.2026 20:45:06 CEST | Østjyllands Politi 

Opdatering fra brand i industribygning, Grimhøjvej. 

Brandvæsenet og Politi er fortsat til stede i en times tid endnu. Branden er under kontrol og der er ved at blive efterslukket. Der er ingen røgfane, hvorfor man igen kan åbne døre og vinduer og evt. tænde ventilationsanlæg, hvis man tdiligere var berørt af røgfanen.

 

23.4.2026 19:01:42 CEST | Østjyllands Politi 

Politi og redningberedskab er i øjeblikket til brand i industribygning på Grimhøjvej  i Brabrand. Branden er under kontrol, men der arbejdes stadig på stedet. Ingen personer er kommet til skade ifm. branden.

Der er i øjeblikket en røgfane, i sydøstlig retning. Befinder man sig i røgfanen, søg da væk, eller søg inden døre og luk vinduer, døre og sluk ventilationsanlæg, til røgen er drevet væk. 

Føler man ubehag som følge af at have været i røgfanen, ring da vagtlægen eller egen læge i dagstimerne.  

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Østjyllands Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Østjyllands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Østjyllands Politi

Hjælp politiet i Midt- og Vestjylland: Formodet gerningsmand til skyderi i Sunds efterlyses24.4.2026 15:37:00 CEST | Myndighedsmeddelelse

Vores kollegaer i Midt- og Vestjyllands Politi har brug for borgernes hjælp i forbindelse med efterlysningen af en 24-årig mand, der formodes at stå bag en skudepisode i Sunds ved Herning. Episoden fandt sted torsdag omkring kl. 12.00, og du kan læse mere om efterlysningen af den formodede gerningsmand på linket her: https://politi.dk/politi-update/Details?uri=14897626 Hvis man har viden om sagen og et kendskab til den efterlyste mand - bedes man rette henvendelse til politiet på tlf. nr. 114.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye