Første spadestik til ny sterilcentral i Horsens
23.4.2026 14:27:51 CEST | Regionshospitalet Horsens | Pressemeddelelse
Den nye sterilcentral skal fremtidssikre hospitalets drift samt forbedre arbejdsmiljøet og effektiviteten. Første spadestik til det nye byggeri blev taget den 23. april.

Sterilcentralen på Regionshospitalet Horsens er siden 1970 blevet brugt til at vaske, sterilisere og pakke kirurgiske instrumenter og medicinsk udstyr til operationer og behandlinger på hospitalet.
Men centralen er nedslidt og i risiko for driftsforstyrrelser. Derfor afsatte Regionsrådet i 2025 130 mio. kr. til opførelsen af en ny sterilcentral i direkte forbindelse til hospitalets operationsgang.
Den 23. april kunne det første spadestik tages til det nye byggeri, som indrettes med moderne automatisering og teknologier. Det skal højne både arbejdsmiljø, effektivitet og driftssikkerhed.
-Med den nye sterilcentral fremtidssikrer vi ikke blot driften på Regionshospitalet Horsens. Vi investerer i patienternes sikkerhed og i at levere høj hygiejne, som er helt afgørende for et hospital og for, at patienterne kan føle sig trygge, sagde regionsrådsformand Anders G. Christensen (V) ved markeringen af første spadestik til det nye byggeri.
Den nye sterilcentral bliver bæredygtighedscertificeret (DGNB-certificeringen, som er målrettet bygninger og byområder) og kommer således til at understøtte såvel social som økonomisk og miljømæssig bæredygtighed.
-Det er vigtigt, at vi skaber gode rammer for medarbejderne og tænker langsigtet i vores investeringer. Den nye sterilcentral bliver et moderne og bæredygtigt byggeri, som understøtter både kvaliteten ibehandlingen og en stærk arbejdsplads mange år frem, siger Jacob Klærke (SF), der er formand for Sundhedsråd Horsens.
En vigtig del af en større plan
Den nye sterilcentral markerer et vigtigt skridt i udvidelsen og moderniseringen af Regionshospitalet Horsens. I over ti år har hospitalet gennemgået store forandringer bl.a. med nyt dagkirurgisk center, større akutafdeling og det nye byggeri 'Nye Nord' med moderne senge-, operations- og intensivstuer.
Samtidig er de gamle bygninger blevet totalrenoveret med nye installationer og tekniske løsninger.
- Vi har brug for en ny og moderne sterilcentral for at sikre en god og tryg drift af akuthospitalet fremover. Det er et vigtigt skridt mod vores fælles mål om at skabe et mere sammenhængende og bæredygtigt sundhedsvæsen og med løsninger, som er gode for både patienter og medarbejdere, siger sundheds- og hospitalsdirektør Henning Voss, Regionshospitalet Horsens.
Den nye Sterilcentral forventes at stå klar i det første kvartal af 2028.
Kontakter
Anders G. Christensen (V)Regionsrådsformand
Tlf:2022 9806andersg@rr.rm.dkHenning VossSundheds- og hospitalsdirektør
Tlf:2155 2916henning.voss@rm.dkKim HoulindLægefaglig direktør
Tlf:2499 4525KIMHOU@rm.dkMette RingtvedSygeplejefaglig direktør
Tlf:7842 5062MERJNS@rm.dkBilleder
Regionshospitalet Horsens
Regionshospitalet Horsens er et af fem akuthospitaler i Region Midtjylland og områdehospital for ca. 233.000 indbyggere i Horsens, Hedensted, Skanderborg og Odder. Hospitalet varetager akut og planlagt behandling samt uddannelse, udvikling og forskning og omfatter desuden Skanderborg Sundhedshus og Livsstilscenter Brædstrup.
Regionshospitalet Horsens har hvad der svarer til 1.628 fuldtidsstillinger.
Følg pressemeddelelser fra Regionshospitalet Horsens
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Regionshospitalet Horsens
Oplev forskningen på Regionshospitalet Horsens den 23. april21.4.2026 11:00:55 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan bliver forskning til bedre behandling for patienterne? Det kan borgere i Horsens og omegn få et unikt indblik i, når Regionshospitalet Horsens inviterer til Forskningens Døgn 2026.
Fælles indgang på vej for akutte psykiatriske og somatiske patienter16.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra 1. maj intensiverer Psykiatrien og Akutafdelingen samarbejdet omkring de akutte patienter, som fremover bliver henvist til det tilbud, de har mest brug for.
Chefsygeplejerske klar til Borgernær Sundhed9.4.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Barbara Baden bliver den ene af to afdelingsledere, som skal stå i spidsen for den nye afdeling Borgernær Sundhed.
Ny transportform for hjertepatienter giver hurtigere transport og frigiver ambulancer26.3.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
En ny retningslinje i Region Midtjylland betyder, at hjertepatienter siden første december som udgangspunkt er blevet transporteret med sygetransport.
Patienter giver Regionshospitalet Horsens et meget positivt skudsmål18.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Patienterne på Regionshospitalet Horsens er generelt meget tilfredse med deres behandling, og især den måde, hvorpå de bliver mødt af hospitalets medarbejdere. Det viser ny tal fra den Landsdækkende Undersøgelse af Patientoplevelser (LUP) 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

