Dansk fagforeningsformand skal stå i spidsen for 1,5 millioner europæiske bygningsarbejdere
23.4.2026 12:17:25 CEST | 3F | Pressemeddelelse
Formand for 3F’s Byggegruppe Claus von Elling, er valgt som ny formand for det europæiske bygge- og træarbejderforbund, EFBWW. Det sker på et tidspunkt, hvor kampen mod udnyttelse af udenlandske kolleger på tværs af grænser står højt på EU’s dagsorden.

Valget placerer en dansk fagforeningsleder i spidsen for 77 forbund fra 36 lande og giver danske bygningsarbejdere en stærkere stemme i EU. Det sker på et tidspunkt, hvor grænseoverskridende aktiviteter i EU i stigende grad udfordrer løn- og arbejdsvilkår i byggebranchen i Danmark.
For Claus von Elling er valget en mulighed for at sætte fokus på de problemer, som kollegerne mærker i dagligdagen ude på byggepladserne.
- Byggebranchen bliver presset af underbetaling og misbrug af udenlandske kolleger i lange og uigennemsigtige underentreprenørkæder og prekære ansættelser. Den kamp er ikke kun dansk. Den er fælles for bygningsarbejdere i hele EU, og derfor skal vi også løfte den i fællesskab, siger Claus von Elling.
Han peger på, at EU i de kommende år skal træffe beslutninger, som får direkte betydning for tusindvis af ansatte i byggebranchen. Det gælder blandt andet regler for offentlige udbud, ansvar i underleverandørkæder og vilkårene for tredjelandsborgere, der udstationeres i EU.
Ifølge Claus von Elling bliver en af de vigtigste opgaver at sikre, at bygge- og træarbejderes interesser står stærkt i de beslutninger.
- Europa står ved en skillevej. EU domineres af arbejdsgivere og politiske kræfter, som vil presse lønmodtagernes vilkår og tryghed i bund. Jeg vil arbejde for et europæisk arbejdsmarked, der belønner og beskytter dem der bygger Europa, siger Claus von Elling.
I den kamp er et stærkt europæisk fagligt samarbejde afgørende.
- Det indre marked må ikke blive en motor for lønpres og omgåelse af regler. Fri bevægelighed skal gå hånd i hånd med ordnede forhold. Det er en afgørende faglig og politisk kamp i de kommende år, siger Claus von Elling.
Kontakter
For yderligere oplysninger, kontakt:
Esther Antreasyan Keller, ledelseskonsulent i 3F’s Byggegruppe tlf. 61672067 eller mail esther.keller@3f.dk
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
3F: Melding fra Venstre og Konservative klinger hult og hyklerisk21.4.2026 21:04:05 CEST | Pressemeddelelse
Når 3F kigger på fortællingen om velfærdsforliget og sammenholder det med, hvor vi er i dag, står det klart, at der er tale om løftebruddet over alle løftebrud.
Dansk Industri og 3F foreslår nyt asbest-fradrag20.4.2026 13:02:06 CEST | Pressemeddelelse
Fradraget kan være en håndsrækning til de tusindvis af boligejere, som på grund af lav boligværdi er forhindret i at finansiere udskiftning af asbesttag.
Overbevisende ja til 3F Nordsjælland27.3.2026 08:56:02 CET | Pressemeddelelse
Tre generalforsamlinger sagde ja til at sammenlægge 3F Nordsjælland Øst, 3F Frederiksværk/Frederikssund og 3F Frederiksborg til 3F Nordsjælland.
3F: Der er behov for en styrket indsats og hårdere straffe for arbejdskriminalitet26.3.2026 13:13:39 CET | Pressemeddelelse
Ny rapport fra Hvidvasksekretariatet afslører, at stribevis af virksomheder inden for 3F’s brancher kan være brugt systematisk til hvidvask og økonomisk kriminalitet.
3F byder kommende landbrugs-trepart velkommen23.3.2026 18:29:10 CET | Pressemeddelelse
Det er godt, hvis en kommende trepart kan være med til skabe rammer for bedre vilkår for de ansatte i landbruget, samtidig med at den sikrer bedre dyrevelfærd.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum