Dansk Fjernvarme: Ja, vi skal omstille væk fra gas og olie i EU – med fjernvarme og varmepumper
22.4.2026 12:41:28 CEST | Dansk Fjernvarme | Pressemeddelelse
EU-Kommissionen har netop offentliggjort et udspil, der skal styre EU gennem endnu en energikrise med høje priser på olie og gas, forårsaget af krigen i Iran. I Danmark er svaret simpelt: Vi skal fortsætte med at omstille gas- og oliefyr til fjernvarme og varmepumper.

Gas- og oliepriserne stiger i EU, og nu vil EU-Kommissionen hjælpe EU-landene med at sikre sig mod endnu en energikrise som følge af de stigende energipriser på grund af krigen i Iran. Blandt andet skal der sættes tempo på udfasningen af gas- og olie i varmeforsyningen i EU.
Her står Danmark allerede med et solidt fundament for at udfase gassen i boligopvarmningen, og det sker gennem den fjernvarmeudrulning, der finder sted i hele landet. Energikrisen i 2022 lagde byggeklodserne i form af politiske aftaler, som har gjort, at kommuner og fjernvarmeselskaber siden har arbejdet hårdt for at udfase gasfyr.
– Den veludbyggede fjernvarme, som har bragt så meget godt i Danmark, er desværre ikke lige så veludbygget i resten af EU. Derfor skal de arbejde med at udfase gassen til andre alternativer som varmepumper. Men fordi Danmark har et veletableret fjernvarmenet, som allerede forsyner 2 mio. danske boliger med varme og har gjort det i over 100 år, er fjernvarmen Danmarks bedste sikring for at udfase gassen i rumopvarmningen, fortæller Kim Mortensen, direktør i Dansk Fjernvarme.
EU-Kommissionen har netop meldt ud, at de vil give tilskud til varmepumper for at udskifte gas- og oliefyr i Europa. Det giver rigtig god mening i resten af EU, hvor der som bekendt ikke er en veludbygget fjernvarme. I Danmark, hvor der allerede gives tilskud til varmepumper, står indsatsen på flere ben – ikke mindst med en fortsat udrulning af fjernvarmen, der med lange rør og stor varmelagring samtidig fungerer som lager for energien fra sol og vind.
Dansk Fjernvarme understreger dog, at indsatsen for at udfase gassen til varmepumper og grøn fjernvarme i Danmark har lidt et knæk, efter at blandt andre Venstre og Moderaterne har valgt at undsige den politiske aftale om udfasning af gas – på trods af bred enighed om nødvendigheden blandt grønne organisationer, fagbevægelsen, industrien og øvrige partier.
– Fjernvarmen er allerede godt på vej, efter energikrisen i 2022 satte skub i udrulningen. Og vi ser stadig, at fjernvarme er en stabil og forsyningssikker varmekilde for danskerne. Vi skal have en uafhængig energiforsyning i Danmark, og det får vi kun, hvis vi udfaser gassen til fordel for grønne alternativer, siger Kim Mortensen, direktør i Dansk Fjernvarme.
Kontakter
Sofie Karoline HøgedalPresseansvarlig
Tlf:+45 22 53 27 44skh@danskfjernvarme.dkDansk Fjernvarme
Dansk Fjernvarme er en af Danmarks største brancheorganisationer og er interesseorganisation for landets cirka 350 fjernvarmeselskaber, der forsyner omkring 69 procent af alle danske boliger med grøn og effektiv varme. Hovedkontoret ligger i Fjernvarmens Hus i Kolding med en afdeling beliggende centralt i København. I dag kommer 78 procent af fjernvarmen fra vedvarende energi, og sektoren har som mål at blive CO2-klimaneutral i 2030.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Fjernvarme
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Fjernvarme
Forsinkelser på elnet er stopklods for fjernvarmens elektrificering10.4.2026 06:29:59 CEST | Pressemeddelelse
Fjernvarmesektoren satser stort på elektrificering de kommende år. Det viser en ny undersøgelse blandt de danske fjernvarmeselskaber. Men forsinkelserne i elnettet står i vejen, hvis vi skal sikre den grønne omstilling i varmeforsyningen, kommenterer Dansk Fjernvarme.
Sårbart gasmarked: Det er blevet 5000 kroner dyrere at have hus med naturgasfyr20.3.2026 15:19:10 CET | Pressemeddelelse
De høje gaspriser sætter sig nu endnu mere direkte i gasforbrugernes varmeudgifter. Et markedsnotat viser, at det kan betyde minimum en merpris på 5000 kroner for gasforbrugere. Det bør kræve politisk handling.
Folketingsvalg: Sæt forsyningssikkerhed og stabilitet på valgkortet2.3.2026 14:52:48 CET | Pressemeddelelse
Fortsat høje og ustabile gaspriser, krig på det europæiske kontinent og med blot knap 4 år til 2030, hvor vores el- og varmeforsyning skal være helt grøn. Der er rigelig med udfordringer som vores energi- og forsyningssektor skal håndtere. Det kommende Folketing skal sikre stabilitet og sikkerhed, så alle danskere kan få en grøn forsyning og ikke skal frygte strømsvigt og kolde stuer.
CCS skal sikre CO2-reduktioner langt udover 203026.2.2026 11:03:27 CET | Pressemeddelelse
Klimarådet tvivler i sin nye statusrapport på, at klimamålet på 70 procents CO2-reduktion i 2030 vil blive indfriet, blandt andet på grund af CCS-puljens udfald. CCS bør dog stadig spille en væsentlig rolle i at indfri vores klimaambitioner, mener Dansk Fjernvarme.
CCS-pulje lukker med to bydere – godt for klimaet4.2.2026 14:50:15 CET | Pressemeddelelse
Der er nu sat punktum i statens milliardudbud til CCS. Udbuddet lukkede med to bud på CO2-fangst fra henholdsvis en fjernvarmeaktør og industri. En positiv udvikling for CCS i Danmark, men der følger stadig en evaluering og dialog om, hvordan udviklingen kan fortsætte for den grønne omstilling og klimamål, siger Dansk Fjernvarme.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum