Mere økologi til de professionelle køkkener: Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros forener kræfterne
23.4.2026 07:25:00 CEST | Dagrofa ApS | Pressemeddelelse
Aarstiderne Engros flytter til juni ind hos Dagrofa Foodservice. Fordelene for kunderne er, at Aarstiderne Engros fastholder den nære relation til de økologiske producenter, mens Dagrofa Foodservice byder ind med et effektivt logistisk setup og en nyudviklet webshop. Partnerskabet skal sikre, at brugen af økologiske kvalitetsråvarer bliver endnu mere udbredt i landets professionelle køkkener.

Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros forener nu kræfterne for at få endnu flere økologiske råvarer på menuen i storkøkkener, kantiner og restauranter.
I 2024 blev Aarstiderne en del af Dagrofa-koncernen, og som et naturligt udviklingsskridt flytter Aarstiderne Engros og deres professionelle kunder til juni ind hos Dagrofa Foodservice.
Michael Christensen, adm. direktør i Dagrofa Foodservice, ser meget frem til at få styrket fødevaregrossistens økologiske profil:
-Aarstiderne Engros er ægte pionerer, når det kommer til innovation, kvalitet og økologi. Samtidig er de utroligt dygtige til at dyrke de tætte relationer til de enkelte økologiske avlere og producenter. Det er en meget inspirerende tilgang med den nære kontakt til leverandørerne, og den kommer nu vores professionelle kunder til gavn.
Han uddyber, at Dagrofa Foodservice også bringer en række styrkepositioner ind i samarbejdet:
-Vi stempler ind i det nye setup med effektive logistiske løsninger på tværs af landet og en nyudviklet webshop, hvor vi virkelig kan sætte strøm til Aarstidernes økologiske sortiment. Jeg er helt sikker på, at der blandt vores mange tusinde kunder kommer til at være en markant efterspørgsel på produkterne fra Aarstiderne. Derfor er det et vigtigt skridt på vejen til at realisere de ambitiøse vækstmål i Gro’27-strategien.
Michael Christensen bliver suppleret af adm. direktør i Aarstiderne Dorte Tandrup:
-Jeg ser det som et klart løft for vores kunder i Aarstiderne Engros, at vi står sammen med Dagrofa Foodservice med det formål at bringe endnu flere økologiske råvarer og endnu mere faglighed og madglæde helt tæt på de professionelle køkkener.
Hun uddyber afslutningsvist:
-Dagrofa Foodservice kan noget helt særligt i forhold til logistik og e-commerce, hvilket er en stor fordel for vores eksisterende kunder. De får fremover lavere minimumsbestilling, bedre leveringsmuligheder, kortere bestillingsdeadlines og en forbedret digital indkøbsoplevelse. Jeg er rigtig glad for, at vi i fællesskab med Dagrofa Foodservice nu kan give endnu flere professionelle køkkener adgang til vores økologiske kvalitetsvarer.
Kunder hos Aarstidernes FirmaFrugt og Aarstidernes Varme Værksted fortsætter som hidtil med at handle direkte med Aarstiderne.
Øvrige kunder hos Aarstiderne Engros vil fremover skulle bestille direkte hos Dagrofa Foodservice, som også står for den efterfølgende levering til døren.
Økologiske varer fra Aarstiderne er også ved at blive gjort tilgængelige i MENY-butikker over hele landet.
Fakta:
- Dagrofa Foodservice er en af Danmarks største totalleverandører til foodservicesektoren og en del af Dagrofa-koncernen. Virksomheden leverer til mange forskellige kundesegmenter – fra den lokale café til Michelin-restauranter. Dagrofa Foodservice står også bag tredive Cash & Carry-butikker på tværs af landet og specialistselskaberne Grambogård, Grøn Fokus/CHI Foodsupply, HKI Ost og Prima Frugt. Læs mere på www.dgfs.dk.
- Aarstiderne A/S leverer 100 % økologiske dagligvarer, måltidskasser og frugt- og grøntkasser til tusindvis af husholdninger i Danmark og Sverige hver uge. Derudover er Aarstiderne også leverandør til storkøkkener, kantiner og restauranter. Virksomheden har siden 1999 været en pionér inden for udbredelsen af økologi og grønne måltider. I december 2024 blev Aarstiderne A/S købt af Dagrofa A/S, som overtog det fulde ejerskab. Læs mere på www.aarstiderne.com
Nøgleord
Kontakter
Lars Hall Bæk FarsøeDagrofa Foodservice - Kommunikationschef
Tlf:42332811lar@dgfs.dkBilleder




Om Dagrofa
Med mere end 530 dagligvarebutikker fordelt over hele Danmark er Dagrofa en af landets førende virksomheder på det danske fødevaremarked. Dagrofa står bag dagligvarebutikkerne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb og ejer også Dagrofa Logistik, Dagrofa Foodservice, som er ledende leverandør til restauranter, hoteller og kantiner, samt Aarstiderne, pioner indenfor økologisk frugt og grønt og måltidskasser til danskerne.
Følg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Danske Slotshoteller skruer op for de kulinariske ambitioner og indgår nyt samarbejde med Dagrofa Foodservice18.8.2026 07:57:36 CEST | Pressemeddelelse
Danske Slotshoteller vil gøre gastronomien til en endnu større del af gæsteoplevelsen på virksomhedens seks slotshoteller. Som led i den strategiske satsning har Danske Slotshoteller indgået et nyt samarbejde med Dagrofa Foodservice om levering af råvarer og kulinarisk rådgivning.
Skolestart sætter fokus på skolemaden: Kun hver niende peger på prisen som det vigtigste14.8.2026 07:01:00 CEST | Pressemeddelelse
I denne uge er børn over hele landet vendt tilbage til klasselokalerne. Samtidig er Danmark i gang med en historisk satsning på skolemad. En ny undersøgelse viser, at danskerne især peger på mæthed, fællesskab og læring, når de bliver spurgt til værdien af skolemad – mens kun 11 procent fremhæver, at ordningen skal være billig for kommunen.
Ny undersøgelse: Travlhed presser frokostpausen – fire ud af ti forbinder den med trivsel på jobbet14.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tre ud af fire fuldtidsbeskæftigede oplever hver uge én eller flere ekstra travle arbejdsdage, som kan gå ud over frokostpausen. Samtidig mener næsten fire ud af ti, at frokostpausen er vigtig for trivslen på arbejdspladsen, og næsten hver tiende springer frokosten over, når tempoet bliver for højt.
Investering i vedvarende energi: Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 Cash & Carry-butikker12.8.2026 07:54:19 CEST | Pressemeddelelse
Som en del af bæredygtighedsprogrammet ’Grobund for mere’ investerer Dagrofa Foodservice i solcelleanlæg på 21 Cash & Carry-butikker. Når alle anlæg er i drift, forventes de samlet at producere ca. 1,5 mio. kWh om året svarende til omkring 25 % af butikkernes strømforbrug.
'Madscenen - for professionelle' vender tilbage med over 140 udstillere og kulinarisk inspiration6.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 9. september bliver TAP1 i København igen samlingspunkt for professionelle madfolk fra hele landet, når Dagrofa Foodservice inviterer til inspirationsmessen 'Madscenen - for professionelle'. Med mere end 140 udstillere, smagsoplevelser, et omfattende program af masterclasses og et særligt fokus på økologi med Aarstiderne i en central rolle er der lagt op til en dag fyldt med inspiration og ny viden for den danske foodservicebranche.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum