Syd- og Sønderjyllands Politi

Kruså: Alvorligt færdselsuheld

Del

21.4.2026 19:41:45 CEST | Syd- og Sønderjyllands Politi 

Som følge af alvorligt færdselsuheld, er krydset Aabenraavej – Sønderborgvej – Flensborgvej – Tøndervej i Kruså indtil videre spærret for al færdsel. Vi har i øjeblikket ingen yderligere oplysninger/vagtchefen

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Syd- og Sønderjyllands Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Syd- og Sønderjyllands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Syd- og Sønderjyllands Politi

Grundlovsforhør klokken 14.0017.4.2026 17:53:56 CEST | Myndighedsmeddelelse

En 32-årig rumænsk mand med bopæl i Esbjerg blev ved grundlovsforhøret varetægtsfængslet i fire uger, sigtet for forsøg på voldtægt mod en dengang 31-årig kvinde. Der var tale om forsøg på overfaldsvoldtægt, der fandt sted i november 2022 i det centrale Esbjerg. Den sigtede nægter sig skyldig og kærede varetægtsfængslingen til Vestre Landsret. Et centralt omdrejningspunkt i efterforskningen har været et DNA-match, der gjorde det muligt at identificere gerningsmanden.

Efterforskning af uventet dødsfald17.4.2026 16:44:26 CEST | Myndighedsmeddelelse

Vi modtog d. 11/4 anmeldelse om, at en 24-årig tysk mand var fundet død i et telt, hvor han camperede, i en mindre skov i Augustenborg i Sønderborg Kommune. Vi har efterforsket sagen som et mistænkeligt dødsfald, bl.a. ved kriminaltekniske undersøgelser og søgning efter spor med hunde på stedet, ligesom afdøde er blevet obduceret. Der er ifølge politiets efterforskning samt obduktionen intet, der tyder på, at der er sket en kriminel handling, men et uventet dødsfald set i lyset af mandens alder.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye