Kruså: Alvorligt færdselsuheld
21.4.2026 19:41:45 CEST | Syd- og Sønderjyllands Politi
Som følge af alvorligt færdselsuheld, er krydset Aabenraavej – Sønderborgvej – Flensborgvej – Tøndervej i Kruså indtil videre spærret for al færdsel. Vi har i øjeblikket ingen yderligere oplysninger/vagtchefen
Abonner på myndighedsmeddelelser fra Syd- og Sønderjyllands Politi
Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Syd- og Sønderjyllands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.
Flere meddelelser fra Syd- og Sønderjyllands Politi
Efterlyst mand er identificeret - vi beder om at slette billede og efterlysning12.6.2026 13:12:00 CEST | Myndighedsmeddelelse
Syd- & Sønderjyllands Politi er i kontakt med den mand, vi efterlyste via pressemeddelelse i går i forbindelse med en voldsepisode ved demonstration i Esbjerg i maj. Vi beder derfor om at slette efterlysningen samt det medsendte billede.
Mobil politistation i Brørup12.6.2026 09:19:41 CEST | Myndighedsmeddelelse
I forbindelse med en række indbrud i Brørup kommer vores mobile politistation til byen i dag. Man kan møde vores betjente på parkeringspladsen ved SuperBrugsen på Vandværksvej fra klokken 10.15 til 12.15. Alle er velkomne til at komme forbi, hvis man har spørgsmål eller information til politiet om sagen.
Grundlovsforhør 14.00 Retten i Sønderborg11.6.2026 17:21:44 CEST | Myndighedsmeddelelse
Den polske mand blev varetægtsfængslet i fire uger, sigtet for groft smugleri af 13.440 puff bars. Han nægter sig skyldig, men kærede ikke varetægtsfængslingen.
Grundlovsforhør klokken 12.30 Retten i Sønderborg10.6.2026 13:52:11 CEST | Myndighedsmeddelelse
Dommeren idømte en straksdom på et års fængsel og udvisning i seks år. Den 38-årige modtog dommen.
Grundlovsforhør5.6.2026 15:23:51 CEST | Myndighedsmeddelelse
Dommeren varetægtsfængslede den sigtede i to uger. Han nægtede sig skyldig. Ingen kære.
