Investorer tog købspause i marts efter negative afkast
20.4.2026 07:00:00 CEST | Finans Danmark | Pressemeddelelse
Krigen i Iran førte til negative afkast i de fleste danske investeringsfonde i marts. Det førte til tilbageholdenhed blandt investorerne, der netto solgte ud af fondene for 1,2 mia. kr. Set over hele 1. kvartal 2026 blev der dog samlet set købt op for netto 37,6 mia. kr.
De globale aktie- og obligationsmarkeder havde det svært i marts, hvilket afspejlede sig i afkastene i danske investeringsfonde. Der var negative afkast i 26 ud af 27 fondskategorier, og på tværs af alle kategorier var det gennemsnitlige afkast -4,1 pct.
De negative afkast ser ud til at have ført til tilbageholdenhed blandt investorerne. I marts blev der således solgt for netto 1,2 mia. kr. i danske investeringsfonde rettet mod detailinvestorer. I både januar og februar blev der imidlertid købt for netto henholdsvis 8,3 og 30,5 mia. kr., hvilket betyder, at det samlede nettokøb i investeringsfondene i 1. kvartal 2026 ender på relativt store 37,6 mia. kr.
”Både aktier og obligationer havde det svært i marts som følge af krigen i Iran og usikkerheden om den globale energiforsyning. Den type usikkerhed fører ofte til tilbageholdenhed blandt investorerne, og det er derfor ikke overraskende, at investorerne i danske investeringsfonde solgte ud for netto ca. 1 mia. kr. Set i lyset af, at nettokøbene i januar og februar samlet set udgjorde omkring 39 mia. kr., er der dog tale om et relativt begrænset frasalg. Det understreger, at de fleste danske investorer fortsat har et langsigtet perspektiv,” siger Sean Hove, underdirektør i Finans Danmark.
Store geografiske forskelle
Mens den negative stemning ramte både aktie- og obligationsfonde i marts, var der store geografiske forskelle på, hvor store tabene var blandt aktiefondene, og særligt fondskategorierne med asiatiske aktier blev ramt hårdt. I den modsatte ende havde fondene i kategorien ’Aktier Danmark’ det mindste negative afkast blandt aktiefondskategorierne med -2,0 pct.
”Aktiemarkederne i de lande, der har været mest eksponeret over for udfordringer i energiforsyningen, har ikke overraskende oplevet de største tab. Samtidig varierer graden af energitunge selskaber mellem regionerne, hvilket også påvirker sårbarheden over for eksempelvis en oliekrise. De forskellige reaktioner på tværs af aktiemarkederne er en påmindelse om vigtigheden af risikospredning, herunder også geografisk risikospredning,” siger Sean Hove.
Læs hele nyheden her
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.

Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Boligmarkedet holder fast i de høje priser10.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmark har offentliggjort statistikken for boligmarkedet for juli 2026.
Boligejernes betalingsevne er fortsat stærk og stabil31.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmark har netop offentliggjort de nyeste tal for, hvor stor en del af boligejernes ydelser der ikke er blevet betalt senest 3½ måned efter termin. Opgørelsen dækker både parcel- og rækkehuse, ejerlejligheder samt fritidshuse.
Nyt rekordoptag af finansbachelorstuderende - flere unge vælger en karriere i den finansielle sektor28.7.2026 15:40:47 CEST | Pressemeddelelse
Tallene for optaget på de videregående uddannelser er netop offentliggjort.
Nye realkreditlån til ejerboliger og fritidshuse stiger21.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I årets andet kvartal fik boligejerne nye realkreditlån for knap 89 mia. kr. - en stigning på godt 9 pct. i forhold til samme kvartal sidste år. Udviklingen er både drevet af nye lån til boligkøb og til omlægninger og tillægslån. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
Finans Danmark efter ny EU-rapport: Flere investeringer i Europa kræver ændrede bankregler17.7.2026 16:10:08 CEST | Pressemeddelelse
Gode tiltag i ny EU-rapport om bankernes konkurrenceevne, men der er stadig brug for forslag, som på kort sigt kan sikre øgede investeringer i vækst og styrket konkurrenceevne i Europa, lyder det fra Finans Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum