Fire diversitets-rollemodeller hædret: ISS, KFI, Aarsleff A/S og Øens Madhus
14.4.2026 17:21:26 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse
Danish Diversity Awards 2026 fejrede rollemodeller, der går forrest i en usikker tid.

Danish Diversity Awards 2026 blev afholdt for femte år i træk og anerkendte både personer og virksomheder, der har gjort en ekstraordinær indsats for at fremme diversitet og skabe mere inkluderende arbejdspladser. I en tid præget af global uro og usikkerhed er det vigtigere end nogensinde at stoppe op og hylde de rollemodeller, der gør en konkret forskel. Priserne blev uddelt af Dansk Industri, Goodtalks og IDA, og blandt vinderne var både etablerede virksomheder og innovatører, der aktivt arbejder for at styrke mangfoldigheden i Danmark.
– I en tid med global uro er det vigtigere end nogensinde at stoppe op og hylde de rollemodeller, der gør en konkret forskel for mangfoldighed og inklusion. Diversitet og inklusion må ikke være symbolik eller sideprojekter – det skal forankres i kernen af forretningen. Det handler ikke kun om værdier, men om at sikre fremtidens arbejdskraft, trivsel og konkurrenceevne. I denne proces er rollemodellerne vigtige bannerførere, der viser os vejen mod en mere divers virkelighed og inspirerer andre til at følge trop, siger Kinga Szabo Christensen, rådgivningsdirektør i DI.
Blandt vinderne er Terje List, CEO for KFI Erhvervsdrivende Fond, der blev hædret som Årets CEO for sin banebrydende indsats for at fremme diversitet i detailhandelsbranchen. KFI har afsat 20 millioner kroner til at kompensere selvstændige købmænd for ansattes barsel – et initiativ, der sigter mod at øge kvinders repræsentation i ledelsen i en branche, hvor kvinder i høj grad er underrepræsenteret. Terje Lists initiativ viser, hvordan man kan tage ansvar for at ændre strukturer, der forhindrer diversitet, og sikrer, at alle har lige muligheder for at komme i ledelse.
De fire priser, der blev uddelt i 2026:
- Årets CEO: Terje List, CEO, KFI Erhvervsdrivende Fond
- Årets Rollemodel: Thomas Hagen, Lærlingekoordinator, Per Aarsleff A/S
- Årets Store Virksomhed: ISS Danmark
- Årets SMV/Startup: Øens Madhus, Aarhus
Derudover blev Goodtalks Specialpris uddelt, og Ingeniørforeningen IDA uddelte Agnes & Betzy-prisen for at hylde rollemodeller, der arbejder for større diversitet og inklusion inden for teknologi og naturvidenskab.
Om Danish Diversity Awards
Danish Diversity Awards er en årlig prisuddeling, der afholdes i samarbejde mellem Goodtalks, Dansk Industri & IDA. Formålet med priserne er at anerkende konkrete handlinger og adfærd, der udfordrer konventionel tænkning og bidrager til at styrke mangfoldighed og inklusion på arbejdspladser i Danmark. I en tid, hvor diversitetsdagsordenen er under pres, er det vigtigere end nogensinde at anerkende de initiativer, der gør en reel forskel.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: V og K bør konstruktivt afsøge regering der tør tage ansvar i vanskelig tid11.4.2026 07:10:05 CEST | Pressemeddelelse
Når det blæser ude i verden og båden gynger, er det afgørende for Danmarks fremtid med erfarne folk på broen, som både evner at håndtere globale kriser og kan sikre en økonomisk ansvarlig og reformvillig modernisering af Danmark. Derfor opfordrer Dansk Industris adm. direktør, Lars Sandahl Sørensen til at V og K også indgår i konstruktive regeringsdrøftelser.
Ny chef for DI Teknik & Installation27.3.2026 10:15:00 CET | Pressemeddelelse
Ida Ruge-Andersen er ny chef for brancheplatformen DI Teknik & Installation, som samler virksomhederne i en branche, der spiller en central rolle i den grønne omstilling, forsyningssikkerheden og udviklingen af et moderne og modstandsdygtigt Danmark. Ida tiltræder stillingen 1. maj 2026.
DI: Danmark har brug for samarbejde i en stærk og ansvarlig regering25.3.2026 09:20:07 CET | Pressemeddelelse
Efter folketingsvalget opfordrer Dansk Industri (DI) til et bredt politisk samarbejde, der i en tid med global uro kan sikre, at Danmarks konkurrencekraft bliver styrket, så der også i fremtiden er råd og kræfter til de nødvendige investeringer i vores samfund. Det bliver dog en svær opgave at få 12 forskellige partier til at samarbejde, siger DI’s adm. direktør.
DI Life Science styrker bestyrelsen og det globale fokus24.3.2026 13:01:34 CET | Pressemeddelelse
Ny bestyrelse præsenterer klare mål midt i geopolitisk uro med fokus på konkurrenceevne og bedre handelsvilkår.
DI: Kongeligt erhvervsfremstød styrker danske virksomheder i Australien16.3.2026 06:33:18 CET | Pressemeddelelse
Rekordmange danske virksomheder er i de kommende dage med kongeparret på erhvervsfremstød i Melbourne, hvor DI i forvejen har kontor. Det er primært vedvarende energi og grønt byggeri, der er i fokus, men også virksomheder inden for life science, forsvar og fødevarer er med på fremstødet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum