AAU-forskere udvikler unik lasermaskine
15.4.2026 12:00:00 CEST | Aalborg Universitet | Pressemeddelelse
Efter mere end 15 års forskning har to forskere fra Aalborg Universitet udviklet en lasermaskine, der kan fremstille prototyper af metal i én samlet proces og dermed reducere både tidsforbrug og udgifter væsentligt. Nu skal maskinen ud fra laboratoriet og ind i industrien

En lille kabelklips i fjederstål lyder ikke som noget, der kræver et teknologisk gennembrud. Men for mange metalvirksomheder kan netop den type beslag og komponenter være dyre og langsomme at få fra idé til fysisk prototype, fordi metalstykket typisk skal igennem flere maskiner samt specialiserede og manuelle arbejdsgange, før det ligger klar.
Men nu kan det hele udføres i én samlet proces. Det er resultatet af mere end 15 års forskningsprojekter på Aalborg Universitet, hvoraf forskerne Morten Kristiansen og Ewa Kristiansen har udviklet lasermaskinen CFE-350.
“Prototypefremstilling i metal er i dag fragmenteret, langsom og dyr, fordi processerne er spredt over flere maskiner. Vores mål har været at samle det i ét system. Nu kan vi lave en prototype på få timer – med én maskine," siger Morten Kristiansen, der også privat danner par med Ewa Kristiansen.

Klar til markedet
De har stiftet spinout-virksomheden AutoShape med hovedkontor i Støvring, der ligger 20 kilometer syd for Aalborg. Virksomheden modtog sidste år et legat fra Alexander Foss’ Industrifond med anerkendelse om ”potentiale til den helt store vækstrejse.”
Strategien for AutoShape er at få CFE-350 ud på det danske marked i år og herefter etablere sig først på det nordiske og siden på det europæiske marked inden 2030.
“Vi har set et stort behov i metalindustrien for en mere effektiv måde at lave prototyper på. Det er vigtigt for os, at forskningen ikke stopper ved publikationer. Når teknologien er moden, giver det mening at bringe den ud i industrien og anvende den i praksis,” siger Morten Kristiansen.
Teknologien er ved at blive patenteret i både Europa og USA.
Fra laserskæring til integreret proces
Udgangspunktet var et velkendt problem fra laserskæring: Når processen ikke rammer optimalt, kan pladen slå sig. I stedet for kun at se det som en fejl, begyndte forskerne at arbejde systematisk med at kontrollere og gentage effekten, så den kunne bruges som en del af fremstillingen af færdige emner.
Den idé er siden blevet en vigtig del af AutoShapes løsning: CFE-350 samler flere procestrin i én maskine og gør det muligt at fremstille prototyper og mindre serier ved at lade software styre, hvordan emnet skal se ud — uden at emnet skal flyttes rundt mellem flere maskiner og opsætninger.
“Det har krævet mange års arbejde at få hardware, software og procesforståelse til at spille sammen. Det er ikke én enkelt opfindelse, men en lang række tekniske løsninger, der tilsammen gør systemet muligt,” siger Morten Kristiansen og påpeger, at de mange års forskning har gjort Aalborg Universitet førende indenfor forskningsområdet.
Nøgleord
Kontakter
Caspar BirkJournalist og presserådgiver, Aalborg Universitet
Tlf:22491303cabi@adm.aau.dkMorten KristiansenLektor, Institut for Materialer og Produktion, Aalborg Universitet
Tlf:9940 8938Tlf:2097 2027morten@mp.aau.dkFølg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Forskere tager igen temperaturen på danskernes seksuelle sundhed og trivsel13.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere end 250.000 danskere vil snart modtage et spørgeskema fra befolkningsundersøgelsen Projekt SEXUS. Formålet er at kortlægge danskernes seksuelle erfaringer og skabe ny viden om, hvordan det intime liv spiller sammen med både sundhed og sygdom.
Atrieflimren rammer langt flere danskere frem mod 20409.4.2026 06:06:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse fra Aalborg Universitet viser, at antallet af danskere, der lever med atrieflimren, forventes at stige med 100.000 personer svarende til over 50 procent frem mod 2040. Stigningen vil øge presset på forebyggelse, udredning og behandling i sundhedsvæsenet betydeligt.
Unge på erhvervsuddannelserne skal guides bedre – forskere fra Aalborg Universitet lancerer 10 bud for god oplæring7.4.2026 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse fra Aalborg Universitet har fundet en overset årsag til det store frafald på erhvervsuddannelserne: De unge har svært ved at få deres ungdomsliv til at hænge sammen med at have en læreplads. På den baggrund har forskerne udarbejdet en række råd, som er henvendt til både virksomheder og institutioner med lærlinge og elever.
Aalborg Universitet vil sende robot til Månen4.4.2026 07:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Dansk robotteknologi skal til Månen. Aalborg Universitet udvikler selvkørende robot, der skal udforske Månens ressourcer og støtte fremtidige baser.
Industriaffald blev til prisvindende design: Åbner for et helt nyt marked af forretningsmuligheder31.3.2026 07:12:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske produktionsvirksomheder smider hvert år over 1 mio. tons industriaffald ud – men hvad sker der, når designere ser på affaldet med nye øjne? Ja, det kan kaste en international designpris og helt nye forretningsmuligheder af sig, viser et stort projekt fra Aalborg Universitet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum