Klart ja til OK26 fra IDA’s medlemmer
15.4.2026 08:32:42 CEST | Ingeniørforeningen, IDA | Pressemeddelelse
Et markant flertal af IDA's offentligt ansatte medlemmer har stemt ja til de nye overenskomster ved OK26.

IDA’s medlemmer, som arbejder i kommunerne, regionerne og i staten, har nu stemt om aftalerne ved OK26, og svaret er klart. Et markant flertal af de afgivne stemmer er landet på et ”ja”.
Sammenlagt har 94 pct. stemt ja, 6 pct. har stemt nej, og stemmeprocenten landede på 39,5 pct.
Malene Matthison-Hansen, politisk forhandlingsleder ved OK26 og forperson for Ansattes Råd i IDA, er glad for resultatet og opbakningen fra medlemmerne.
”Jeg er virkelig glad for medlemmernes opbakning til de resultater, vi har forhandlet os frem til. Forud for forhandlingerne har vi har gjort os umage med at spørge medlemmerne om, hvad der var vigtigst for dem. Svaret var klart: Løn, større medindflydelse i arbejdslivet og en fritvalgskonto. Vi har nu landet nogle gode aftaler, og opbakningen fra medlemmerne viser, at vi har leveret i forhold til de udfordringer, de møder i deres hverdag i kommunerne, regionerne og staten,” siger hun.
Særligt fritvalgsordningen ser Malene Matthison-Hansen nogle væsentlige perspektiver i for fremtiden. Ordningen kan udbygges yderligere ved de næste overenskomstforhandlinger, så den i endnu højere grad tilgodeser den enkelte medarbejders ønsker og behov.
Kort fortalt fungerer fritvalgsordningen som en opsparing, hvor arbejdsgiveren løbende indbetaler en procentsats af den ferieberettigede løn. Medarbejderen kan selv bestemme, hvordan pengene skal bruges – det kan være som ekstra løn, indbetaling som ekstra pension eller udbetaling ved afholdelse af frihed.
Malene Matthison-Hansen er glad for, at de offentlige arbejdspladser ikke sakker yderligere bagud i forhold til det private arbejdsmarked.
”Det er vigtigt for os alle sammen, at de offentlige arbejdspladser kan tilbyde nogle gode arbejdsvilkår, der gør, at vi også i fremtiden kan tiltrække dygtige ingeniører og andre STEM-uddannede. For det er dem, der skal sikre, at ny teknologi bliver implementeret hensigtsmæssigt i den offentlige sektor, at vi kommer i mål med den grønne omstilling, at vi kan håndtere cyberangreb på vores infrastruktur, og som skal lave den vitale grundforskning og undervise fremtidens vidensarbejdere på universiteterne og de øvrige læreanstalter,” siger hun.
Som følge af folketingsvalget bliver resultatet på det statslige område først oversendt til Medarbejder- og Kompetencestyrelsen den 6. maj, selv om afstemningsresultatet er offentliggjort nu. Det kan medføre en forsinkelse af udmøntningen af det statslige forlig. Alt vil dog blive udmøntet med tilbagevirkende kraft.
IDA har flere end 19.000 medlemmer, der arbejder i staten, i regionerne eller i kommunerne.
Der er samlet afgivet 7.633 stemmer, hvilket giver en stemmeprocent på 39,5 pct.
Blandt de afgivne stemmer er fordelingen således:
Ja: 94 pct. (7.201 stemmer)
Nej: 6 pct. (432 stemmer)
Nøgleord
Kontakter
Søren Lorentzen, presserådgiver i IDA, tlf. 51 85 17 64
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Nyuddannede kvinder begynder karrieren med et lønefterslæb9.4.2026 12:44:53 CEST | Pressemeddelelse
Nyuddannede kvindelige ingeniører, it-specialister og naturvidenskabelige kandidater får i gennemsnit en lavere startløn end deres mandlige kolleger. Det viser nye tal fra IDA.
Erfaring gør danskere mere positive over for sundhedsteknologi31.3.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Jo mere erfaring danskerne har med teknologi, der måler og monitorerer deres helbred, jo mere positive er de. Men opbakningen varierer fra region til region, viser ny undersøgelse fra IDA.
Flere unge søger det tekniske gymnasium26.3.2026 07:29:06 CET | Pressemeddelelse
Søgningen til det tekniske gymnasium er stabil med en lille fremgang, og årets søgetal viser, at htx fortsat er en attraktiv uddannelsesvej for mange unge.
Stor søgning til ingeniørstudierne15.3.2026 19:32:48 CET | Pressemeddelelse
De unges interesse for ingeniørstudierne stiger igen
It-kriminelle ligger på spring når årsopgørelsen frigives14.3.2026 08:42:21 CET | Pressemeddelelse
Når SKAT den kommende weekend åbner for adgang til årsopgørelsen, er de it-kriminelle klar på sidelinjen, advarer it-sikkerhedsekspert
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum