Fra luksus til livsstil: Sådan holder danskerne ferie i dag
13.4.2026 09:02:06 CEST | Apollo Rejser | Pressemeddelelse
Anmeldelser, lokale hoteller og oplevelser uden for hotellet fylder mere end stjerner og poolområder, når danskerne planlægger ferie. En ny undersøgelse fra Apollo peger på et markant skifte i danskernes feriestil.

Ferien handler ikke længere om at bo størst, dyrest eller mest luksuriøst. For stadig flere danskere er det vigtigere at føle sig trygge, have frihed – og komme tættere på det lokale liv. Det viser en ny landsdækkende undersøgelse* fra Apollo, hvor næsten halvdelen af danskerne (45,5 %) svarer, at kundeanmeldelser er det vigtigste kriterium, når de vælger hotel.
Beliggenheden kommer lige efter. Mange vil bo centralt (43 %) eller tæt på stranden (27,5 %), så ferien nemt kan leves uden for hotellets rammer.
– Danskerne er blevet mere bevidste feriegæster. Vi vil vide, hvad vi går ind til, og derfor spiller anmeldelser en afgørende rolle. Samtidig vælger vi hoteller, der gør det nemt at komme ud og opleve destinationen – ikke bare blive på hotellet, siger Glenn Bisgaard, salgsdirektør i Apollo Rejser.
Småt, lokalt og mere personligt
Undersøgelsen afslører også en tydelig bevægelse væk fra de store resorts. Over dobbelt så mange danskere foretrækker små, lokalt ejede hoteller (22,8 %) frem for store, internationale kæder (9 %).
Samtidig er fleksibilitet et nøgleord. All Inclusive er fortsat populært, men mange vælger også lejlighedshoteller (16,6 %), hvor ferien kan skræddersys efter humør og tempo.
– Små hoteller og lejligheder giver plads til spontanitet og nærvær. Man spiser, når man er sulten, starter dagen i sit eget tempo og får en mere autentisk fornemmelse af stedet. Det passer godt til den måde, mange danskere ønsker at holde ferie på i dag, siger Bisgaard.
Ud i verden – ikke ned i poolen
Selvom hotelvalget er vigtigt, er det ikke her, ferien leves. Poolområdet er blandt de mindst afgørende faktorer i undersøgelsen, og over halvdelen af danskerne (55,4 %) foretrækker stranden frem for poolen.
– Ferien skal mærkes. Danskerne vil ud i naturen, bevæge sig rundt og fylde dagene med indtryk. Det handler om oplevelser – ikke om at ligge det samme sted hele ugen, siger Glenn Bisgaard.
Netop oplevelser fylder meget i danskernes ferieønsker. Næsten halvdelen (48 %) vil bruge ferien på lokale kulturoplevelser som markeder, museer og seværdigheder. Naturoplevelser står også højt på listen (42,8 %), mens mange planlægger at kombinere ferien med koncerter og events (39,6 %).
En ferieform i forandring
Samlet set peger undersøgelsen på en klar tendens: Danskerne vælger ferie med hjertet lige så meget som med hovedet. Tillid, fleksibilitet og autenticitet vejer tungere end luksus og faste rammer – og ferien leves i stigende grad uden for hotellet.
Nøgletal fra Apollos undersøgelse af danskernes hotel valg:
45,5 %: Kundeanmeldelser er det vigtigste kriterium ved valg af hotel
43 %: Vil bo tæt på centrum
27,5 %: Prioriterer nærhed til strand
27,5 %: Foretrækker All Inclusive
22,8 %: Foretrækker små, lokalt ejede hoteller
16,6 %: Foretrækker lejlighedshotel
9 %: Foretrækker store, internationale resorts
55,4 %: Vælger strand frem for pool
48 %: Vil opleve lokal kultur
42,8 %: Ønsker naturoplevelser
39,6 %: Vil til koncerter og events
*Undersøgelsen blev gennemført af Inqvita på vegne af Apollo Rejseri januar 2026 og omfattede i alt 4 180 respondenter fra Norden, herunder over 1 000 fra Danmark.
Kontakter
Glenn Bisgaard
glenn.bisgaard@apollorejser.dkOm Apollo Rejser
Apollo Rejser er en af Nordens førende rejsearrangører med en million rejsende om året. Vi arrangerer traditionelle pakkerejser, træningsrejser, cruise, storbyferier og fleksible pakkerejser, hvor du selv vælger rejsemål, rejselængde og hotel. Sammen med specialrejsearrangørerne Golf Plaisir, Lime Travel og Xtrabel samt træningsresortet Playitas er Apollo en del af DER Tour Nordic AB. Vi arbejder aktivt med bæredygtige rejser og har været Travelife-certificerede siden 2016. Læs mere på Apollorejser.dk.
Følg pressemeddelelser fra Apollo Rejser
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Apollo Rejser
Disse storbyer lokker mest lige nu8.4.2026 10:48:43 CEST | Pressemeddelelse
Klassiske favoritter topper listen – men en ny udfordrer bevæger sig op!
Udenlandsferien er årets højdepunkt for danskerne31.3.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Slår både jul, nytår, weekender og fødselsdage!
Nyhed! Apollo åbner direkte fly fra Aarhus Airport til Kreta30.3.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For første gang kan midt- og østjyderne rejse med Apollo direkte fra Aarhus Airport. Rejsearrangøren lancerer en ny rute til Kreta - et af danskernes absolutte favoritrejsemål.
Leif Vase Larsen forlader DERTOUR Group18.3.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter 25 år i DERTOUR Group har Leif Vase Larsen, CEO International, valgt at fratræde sin stilling ved udgangen af april 2026. Fra den 1. maj starter han i en ny rolle uden for koncernen.
Hvem er du på ferie?17.3.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse afslører danskernes feriepersonligheder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum