Midt- og Vestsjællands Politi

Butikstyve fanget

Del

10.4.2026 20:24:38 CEST | Midt- og Vestsjællands Politi 

Der er i dag kl. 1546 indløbet anmeldelse om butikstyveri i Roskilde. I forbindelse med tyveriet forsøgte personalet at forhindre tyveriet, hvilket resulterede i butikstyven anvendte peberspray og 3 personer blev ramt. Tyveriet der nu er kategoriseret som røveri, resulterede i 2 anholdte, hvoraf gerningsmanden der anvendte peberspray, blev standset af en af vores gode politihunde. Begge gerningspersoner var fanget inden for 20 minutter. Mvh. Vagtchefen.

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Midt- og Vestsjællands Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Midt- og Vestsjællands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Midt- og Vestsjællands Politi

Svindlere udnytter hacking af borgernes oplysninger i Lejre21.5.2026 11:44:53 CEST | Myndighedsmeddelelse

Et hackerangreb mod tandplejen i Lejre Kommunes IT-system har ført til et muligt datalæk af borgernes oplysninger. Alle berørte borgere har fået brev i E-boks. Svindlere forsøger nu at narre borgerne i Lejre ved at ringe og udgive sig for at være fra politiet, som tilbyder "hjælp" ifm datalækket. Opkaldene er rettet mod tilfældige og ikke kun mod de, der er berørt af sagen. Ingen anmeldelser om at nogen er blevet snydt. SMÆK PÅ hvis du får disse opkald og spred budskabet til dem du kender.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye