Ni københavnske skoler får et løft
10.4.2026 12:28:21 CEST | Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen | Pressemeddelelse
En ny politisk aftale, som netop er faldet på plads på Københavns Rådhus, giver forbedring i og omkring ni af byens skoler.

Et bredt flertal i Borgerrepræsentationen har netop indgået en politisk aftale, som giver ni af byens skoler et løft. Med aftalen – som også kaldes Overførselssagen – bliver der blandt andet sat penge af til at opgradere lege- og idrætsfaciliteter, nye faglokaler og bedre trafikforhold.
Jakob Næsager, børne- og ungdomsborgmester i Københavns Kommune, er godt tilfreds med investeringerne i skolerne:
- Vi er stolte af vores københavnske skoler og har en ambition om at gøre dem til Danmarks bedste. Derfor glæder det mig, at vi hele tiden investerer i blandt andet bedre faglokaler, biblioteker og trafikforhold. Det styrker rammerne om hverdagen for både elever og medarbejdere.
En af de skoler, som kan se frem til en forbedring, er Skolen på Amagerbro. Her er der sat penge af til at undersøge mulige tryghedsskabende tiltag rundt om skolen.
Det glæder skoleleder Henrik Bunde Asmussen:
- Sidste efterår afholdt vi en tryghedsvandring, hvor vi – elever og voksne – sammen konkluderede, at der i skolens nærområde er steder, hvor belysningen er sparsom, og som derfor føles utrygge. Jeg er superglad for, at der nu er sat penge af til at undersøge, hvordan vi kan gøre de nære omgivelser mere trygge for skolens elever.
Det er partierne bag Københavns Kommunes budget, som hvert forår fordeler de penge, der af den ene eller anden grund ikke er blevet brugt i sidste års regnskab.
Bag aftalen i år står Enhedslisten, SF, Socialdemokratiet, Konservative, Radikale Venstre, Venstre, Liberal Alliance, Alternativet og Dansk Folkeparti.
Her er skolerne, som kan se frem til forbedringer
-
Kirsebærhavens Skole får 7 mio. kr. til indvendigt inventar. Derudover er der afsat 2,2 mio. kr. til at undersøge muligheden for at etablere et klubhus til Valby United på skolens matrikel.
-
Peder Lykke Skolen får 19,2 mio. kr. til et håndværk/design-lokale og et skolebibliotek.
-
Korsager Skole får 1 mio. kr. til at modernisere ventilationen i en af deres bygninger.
-
Vigerslev Allé Skole får 24,3 mio. kr. til at reetablere udearealer og legeplads og forbedre kloakforholdene.
-
Vesterbro Ny Skole får 5,5 mio. kr. til en elevator for at skabe bedre tilgængelighed for elever med bevægelseshandicap.
-
Specialskolen i Ørestad får 8,4 mio. kr. i supplerende planlægningsbevilling.
-
Skolen på Amagerbro får 0,2 mio. kr. til en screening af tryghedsskabende tiltag ved skolen.
-
Valby Skole får 2 mio. kr. til en fodgængerkrydsning
-
Gerbrandskolen får 10,6 mio. kr. til opgradering af udearealet. Bedre idrætsfaciliteter inde og ude.
Kontakter
PressetelefonenBørne- og Ungdomsforvaltningen i Københavns Kommune
Tlf:29 45 40 73presse@buf.kk.dkFølg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen
Nyt kraftcenter på Amager Strand skal styrke fællesskaber og få flere ud i naturen10.4.2026 07:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Naturcenter Amager Strand og Den Blå Foreningsby bliver til Havkraft; et nyt center for fællesskab og naturaktiviteter ved Øresund. Projektet bliver en realitet efter en støtte på 22,5 millioner kroner fra Nordea-fonden.
100 millioner kroner på vej til de mindste: Københavnske daginstitutioner får penge til at ansætte flere voksne10.4.2026 07:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er 100 millioner kroner på vej til de københavnske daginstitutioner. Det betyder, at der fra sommer blandt andet er penge til at ansætte op mod 293 nye pædagoger eller andet pædagogisk personale.
Nyt initiativ: Én stor fælles sidste skoledag i Fælledparken for alle Københavns afgangselever7.4.2026 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Som noget helt nyt afholdes sidste skoledag for alle Københavns afgangselever 13. maj i Fælledparken som en endagsfestival. Med initiativet vil Københavns Kommune gøre op med tidligere års uroligheder på sidste skoledag og i stedet skabe én fælles, tryg afslutning med de unges favoritmusikere, madboder og festlige aktiviteter. Festivalen bliver helt uden alkohol.
Fakta om de københavnske folkeskoler13.3.2026 14:21:00 CET | Pressemeddelelse
Folkeskolen er et varmt emne i valgkampen, og for at give debatten et godt afsæt kommer her fakta om folkeskolerne i København.
København sætter dato på, hvornår det bliver billigere at være børnefamilie i hovedstaden12.3.2026 06:01:00 CET | Pressemeddelelse
Det bliver billigere at have børn i dagtilbud fra d. 1. maj i København. Det har et enigt Børne- og Ungdomsudvalg i Københavns Kommune onsdag eftermiddag besluttet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum