Alarmcentraler mister deres faglige fundament: - Det kan koste liv
9.4.2026 09:26:43 CEST | Politiforbundet | Pressemeddelelse
Politiets alarmcentraler er i færd med at blive ressortoverdraget til Beredskabsstyrelsen, men tempoet og måden, det sker på, er under al kritik og forringer fagligheden og robustheden. I yderste konsekvens kan det koste liv. Sådan lyder advarslen fra medarbejdere på alarmcentralerne. Politiforbundet mener, at ressortoverdragelsen bør rulles tilbage.

Fremadrettet skal det udelukkende være civile alarmoperatører, der tager telefonen, når borgerne ringer 112. I dag sidder der også polititjenestemænd og besvarer opkaldene.
I Politiforbundet vækker tabet af politiets indsigt og faglighed dyb bekymring hos Politiforbundet, der mener, at alarmcentralerne bør forblive i regi af politiet:
- Hvorfor omlægge noget, der fungerer fint i politiets regi? Det synes jeg faktisk ikke, der er blevet givet en god politisk forklaring på, andet end man ønsker at ”samtænke beredskabet”. Men det synes jeg netop ikke sker, når man tager politifagligheden ud af alarmcentralerne og væk fra politiet, siger forbundsformand Heino Kegel og uddyber:
- Politifolk har viden om og erfaring med skadessteder, og så er de trænet til at præstere i pressede situationer. Hele det ben fjerner man uden videre og uden at have en klar plan for, hvordan man erstatter den faglighed, siger Heino Kegel.
Det er et spørgsmål om, hvornår det går galt
Den igangværende omorganisering, der indebærer mange nyansættelser af civile, vækker også dyb bekymring hos flere medarbejdere. For ændringen i personalesammensætningen sker i så højt et tempo, at en ny faglighed ikke kan nå at blive bygget forsvarligt op, inden den gamle forsvinder.
En erfaren civil alarmoperatør fra alarmcentralen i Slagelse, Yazmin Oulad Chair, understreger, at alarmcentralen ikke er et callcenter eller en administrativ enhed:
- Vi operatører foretager under hvert eneste opkald juridiske og operative vurderinger under tidspres. Vi skal kunne håndtere og kommunikere med mennesker, som ofte kan være i krise, i afmagt eller som er aggressive. Vi opererer i mange gråzoner, hvor svaret ikke kan læses i en proceduremanual, men skal træffes ud fra vores faglighed. Lige nu kan jeg godt være usikker på, om vi alle har den faglige ballast, der skal til for at kunne håndtere større, uvarslede hændelser, siger hun.
En anden alarmoperatør fortæller, at det ikke er et spørgsmål, om det går galt, men hvornår det går galt:
- Der kan sagtens sidde seks uerfarne kolleger på den samme nattevagt – tre i Slagelse og tre i Aarhus. I yderste konsekvens kan det komme til at koste liv, siger Lene Grønnemark, der er civil alarmoperatør i alarmcentralen i Aarhus.
Ressortoverdragelsen af de to alarmcentraler fra Justitsministeriet til Ministerium for Samfundssikkerhed og Beredskab er sket ved en kongelig resolution den 29. august 2024.
Rigspolitiet driver dog fortsat alarmcentralerne, indtil overdragelsen er gennemført.
For yderligere information samt henvisning til kilder på alarmcentralerne kan Karina Bjørnholdt, redaktør på fagbladet DANSK POLITI, kontaktes på 22392910 eller på mail:
kb@politiforbundet.dk
Kontakter
Heino KegelForbundsformand
Tlf:+45 61 15 55 25mail@politiforbundet.dkOm Politiforbindet
Politiforbundet organiserer alle polititjenestemænd – fra politielev og til chefpolitiinspektør. Vi er et markant forbund, som sætter klare aftryk i debatter om tryghed, velfærd, retssikkerhed og demokrati. Vi har indflydelse på politiets arbejdsvilkår, uddannelse, arbejdstid, udstyr og lønforhold. Det er vores opgave at passe på politiet, så politiet kan passe på resten af samfundet.
Følg pressemeddelelser fra Politiforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Politiforbundet
Politiforbundet tilfreds med aftale for politiet: - Vi har sat vigtige aftryk4.12.2025 13:35:51 CET | Pressemeddelelse
En ny flerårsaftale for politi og anklagemyndighed er nu indgået mellem regeringen og en række politiske partier. – Det er en god aftale med markante forbedringer og investeringer i politiet og med klare aftryk fra Politiforbundet, lyder det fra en tilfreds forbundsformand.
Politifolkenes øverste tillidsvalgte tager fire år mere på posten23.5.2025 16:17:18 CEST | Pressemeddelelse
På Politiforbundets 75. ordinære kongres blev den siddende formand, Heino Kegel, genvalgt til posten. Bedre uddannelse og en fagforening, der følger med tiden, var blandt mærkesagerne. Næstformand Michael Bergmann Møller blev ligeledes genvalgt.
PTSD-ramte politifolk har brug for bedre vilkår30.1.2025 08:44:58 CET | Pressemeddelelse
Ingen bør blive syge af at gå på arbejde. Men langt de fleste politifolk udsættes løbende for risikofyldte arbejdsopgaver og hændelser, der kan være traumatiserende og give PTSD eller andre belastningsreaktioner. Politiforbundet har længe efterlyst bedre hjælp til de politifolk, der på grund af deres arbejde for staten rammes psykisk. Derfor glæder det forbundet, at der nu er kommet politisk bevågenhed om emnet, som skal behandles i Folketinget.
Politiforbundet: Hjælp til PTSD-ramte politifolk bør ikke afhænge af geografi.18.11.2024 07:11:00 CET | Pressemeddelelse
Har man fået PTSD som følge af sit højrisikojob i staten, kan man se frem til langt bedre behandlingsmuligheder, hvis sygdommen har sin rod i en udsendelse, frem for hvis den er opstået i Danmark. Det er hverken logisk eller retfærdigt, mener Politiforbundet, der ønsker bedre hjælp til PTSD-ramte politifolk.
Politiforbundet advarer: Sparekrav i politiet vil ramme borgerne1.10.2024 07:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Økonomien i dansk politi er stærkt udfordret. Der skal spares markant resten af året og langt ind i 2025, lyder prognosen fra Rigspolitiet. Medarbejderne er i forvejen for få og løber for stærkt, og de nye sparekrav vil medføre et langt mindre nærværende politi og større sagsbunker. – Det er uholdbart og alarmerende, og det vil i sidste ende gå ud over borgerne, advarer formand i Politiforbundet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum