
Cerius’ opgradering af elnettet omkring Haslev står nu klar
9.4.2026 09:08:28 CEST | Cerius Radius | Pressemeddelelse
Når både industri og private ønsker at lade sig elektrificere, så stiller det krav til elnettet. Derfor har Cerius nu brugt næsten 100 mio. kr. på at fremtidssikre elnettet ved Haslev.

Når elnettet også i fremtiden skal udgøre et robust fundament for elektrificeringen og fastholde den høje forsyningssikkerhed i området omkring Haslev, så var det nødvendigt med en opgradering af nettet. Derfor har netselskabet Cerius netop færdiggjort en investering på næsten 100 mio. kr.
Frederik Dalgård Andersen, planlægningschef i Cerius, glæder sig over, at projektet nu er blevet sat i drift.
”Udbygningen af områdets elnet er blandt andet et resultat af, at mange industrivirksomheder i disse år lader sig elektrificere, og hertil kommer den generelle udvikling i samfundet, hvor der er en stigende efterspørgsel på el til blandt andet transporten,” fortæller Frederik Dalgård Andersen.
Som en del af investeringen har Cerius’ driftsselskab, Nexel, blandt andet opført en ny, stor transformerstation ved Haslev, og der er blevet gravet ca. 15 kilometer højspændingskabel ned i området. Hans Grundtvig Lindrum er ansvarlig for anlægsprojekter i Nexel, og han fortæller, at projekter som dette er i gang på tværs af hele Cerius’ forsyningsområde.
”Transformerstationen, som netop er blevet sat i drift, skal være med til at understøtte alt det, der sker i det omkringliggende samfund. Og Haslev er langt fra det eneste sted, hvor vi bygger lige nu. Med disse meget store anlægsprojekter forsøger vi at bygge til kundernes fremtidige behov, så vi ikke bare udbygger elnettet til efterspørgslen i dag og i morgen, men også på den længere bane,” fortæller Hans Grundtvig Lindrum, funktionschef i Nexel.
Sideløbende med denne store investering arbejder Cerius og Nexel også løbende med at overvåge forbruget og udbygge elnettet ude på villavejene, så denne del af nettet også kan følge med den voksende efterspørgsel.
Kontakter
Philip OlesenCerius-Radius
Tlf:40984188pol@cerius-radius.dkBilleder

Om Cerius og Radius
Cerius og Radius driver og udvikler det elnet, som forsyner langt størstedelen af Østdanmark.
Læs mere på cerius.dk og radiuselnet.dk
Følg pressemeddelelser fra Cerius Radius
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.