20-årig valgt til toppen af Danmarks største medlemsejede forsikringsselskab i Sydjylland
7.4.2026 10:30:00 CEST | LB Forsikring | Pressemeddelelse
20-årige Andreas Brandt fra Esbjerg er blevet valgt som en af fem repræsentanter fra det sydjyske i LB Foreningen, som står bag LB Forsikring, der er Danmarks største medlemsejede forsikringsfællesskab for private. De øvrige fire repræsentanter er alle genvalgte fra den siddende forsamling.

Fem sydjyske kandidater er nu valgt til delegeretforsamlingen i LB Foreningen og dermed en del af den øverste myndighed hos ejerne bag Danmarks største forsikringsfællesskab for private, LB Forsikring.
Blandt de valgte er den blot 20-årige lageroperatør fra Esbjerg, Andreas Brandt. Han blev valgt sammen med fire andre kandidater, heriblandt den tidligere formand for Danmarks Lærerforening, Anders Bondo Christensen fra Sønderborg.
For Andreas Brandt kom valget som en overraskelse: ”Jeg havde ikke regnet med, at jeg ville kunne blive valgt. Der var flere af de andre kandidater, som har langt større erfaring end mig. Men jeg er meget stolt over valget, og jeg glæder mig til at komme i gang med arbejdet og få sat mig grundigt ind i, hvordan arbejdet i LB Foreningen foregår.”
Bred repræsentation i det sydjyske
De fem valgte kandidater har en bred geografisk repræsentation og spænder også bredt i alder. Den yngste kandidat er 20 år og den ældste 70 år. Udover førnævnte Andreas Brandt og Anders Bondo Christensen er også Bjarne Toft fra Ribe, Inge Gillesberg fra Gråsten og Ulla Frese fra Sjølund blevet valgt som delegerede i det sydjyske.
”Vi er meget glade for interessen i vores demokrati. For os er det helt afgørende, at vi har et levende medlemsdemokrati, og hvor vi har en mangfoldighed i vores valgte delegerede. Det har vi opnået, og vi glæder os til at tage imod de sydjyske repræsentanter i vores fællesskab – både nyvalgte og genvalgte,” siger Lars Busk Hansen, formand for LB Foreningen.
|
Valgte kandidater |
Postnummer og by |
|
Andreas Brandt (nyvalgt) |
6705 Esbjerg Ø |
|
Anders Bondo Christensen (genvalgt) |
6400 Sønderborg |
|
Bjarne Toft (genvalgt) |
6760 Ribe |
|
Inge Gillesberg (genvalgt) |
6300 Gråsten |
|
Ulla Freese (genvalgt) |
6093 Sjølund |
Kandidaterne er valgt for en fireårig periode i delegeretforsamlingen, som er den øverste myndighed i LB Foreningen. Her vil de sammen med de øvrige valgte kandidater tiltræde efter LB Foreningens generalforsamling den 18. april.
Udover valget til Lærerstandens Brandforsikring i det sydjyske har der også været valg til Lærerstandens Brandforsikring på Lolland-Falster og Fyn samt Bauta Forsikring og Runa Forsikring vest for Storebælt. I alt var der 28 kandidater til 21 pladser på tværs af de forskellige valgområder.
Se alle de valgte kandidater på lbforeningen.dk
Kontakter
Mikkel KlausenChef for Uddelinger, Udvikling & Kommunikation, LB Foreningen
Tlf:24282110mikl@lb.dkBilleder

OM LB FORENINGEN
LB Foreningen står bag LB Forsikring – Danmarks største medlemsejede forsikringsfællesskab på privatmarkedet med over 470.000 medlemmer fordelt i Lærerstandens Brandforsikring, Bauta Forsikring og Runa Forsikring. Hvert år støtter vi velgørende fællesskaber over hele landet med 20 mio. kr. Heraf går der en mio. kr. til lokale indsatser i hver af de fem regioner.
Følg pressemeddelelser fra LB Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra LB Forsikring
Nordjyder dominerer vestligt valg i Danmarks største medlemsejede forsikringsselskab7.4.2026 10:30:43 CEST | Pressemeddelelse
Fem ud af syv pladser blev besat af nordjyder, da der var valg til delegeretforsamlingen i LB Foreningen, der står bag LB Forsikring, Danmarks største medlemsejede forsikringsfællesskab. Også to kandidater fra det midtjyske fik stemmer nok til at komme ind.
Fem fynboer i toppen af Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab7.4.2026 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fem fynboer kan nu kalde sig delegerede i LB Foreningen, som er hovedejer af LB Forsikring, Danmarks største medlemsejede privatforsikringsfællesskab med over 470.000 medlemmer. De fem løb med sejren i det netop overståede valg. Tre blev genvalgt og to er nyvalgte.
Specialskolelærer fra Nykøbing F tog pladsen i Danmarks største medlemsejede forsikringsselskab7.4.2026 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det blev den 58-årige specialskolelærer, Bente Mølgaard, der tog pladsen i LB Foreningen, der er er ejer af LB Forsikring, Danmarks største medlemsejede private forsikringsfællesskab. Hun tog den enlige plads for Lolland-Falster foran Holger Schou-Rasmussen, tidligere borgmester i Lolland Kommune.
Stormen Dave: Flere hundrede henvendelser fra ramte borgere7.4.2026 08:29:03 CEST | Pressemeddelelse
LB Forsikring, der er landets største medlemsejede privatforsikringsselskab, kaldte påskemandag ekstraordinært personale på arbejde for at hjælpe medlemmer, der var berørte af stormen Dave. Indtil videre er der kommet flere end 300 anmeldelser ind. Det er særligt de nordjyske medlemmer, der har været ramt.
Varsel om stormende kuling: Sådan forebygger du skader4.4.2026 12:18:04 CEST | Pressemeddelelse
DMI varsler om stormende kuling med vindstød, der lokalt kan nå orkanstyrke. Varslet gælder den nordlige del af Jylland i løbet af søndag. LB Forsikring, der er landets største medlemsejede forsikringsselskab, kommer her med en række gode råd til at forebygge skader.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum