Olietransporten gennem danske farvande er steget eksplosivt
7.4.2026 09:19:29 CEST | Danske Rederier | Pressemeddelelse
Store geopolitiske begivenheder har medført massive ændringer i mønstrene for den globale olietransport til søs. Det sætter en tyk streg under betydningen af et effektivt dansk havmiljøberedskab, når næsten fem millioner tønder olie hver dag passerer gennem danske farvande, mener Danske Rederier.
I første halvår af 2025 blev der sejlet lige så meget olie igennem Storebælt og Øresund, som der gjorde igennem Suezkanalen. Her blev der begge steder sejlet 4,9 mio. tønder olie igennem om dagen. For Storebælt og Øresund er det en stigning på 58 procent fra 2021 til 2025.
Det viser en ny analyse fra Danske Rederier, der beskriver, hvordan trafikken af olie gennem verdens største hovedfærdselsårer til søs har udviklet sig fra 2021 til 2025.
“De internationale sanktioner, som Rusland er blevet pålagt som konsekvens af deres invasion af Ukraine, har medført, at en langt større del af den russiske olieeksport nu sejles ud til verdensmarkedet igennem Østersøen end tidligere. Med sanktionerne mod russisk olie har lande som Tyskland og Polen øget importen af norsk og amerikansk olie. Det forklarer også en del af den øgede olietrafik i Storebælt og Øresund”, siger Anne H. Steffensen, administrerende direktør i Danske Rederier.
En del af den russiske olie fragtes igennem dansk farvand på såkaldte skyggeflådeskibe, hvoraf nogle er i dårlig stand og har særdeles usikre forsikrings- og ejerforhold.
”Det øger selvsagt bekymringen for en oliekatastrofe i danske farvande, når så store – og stigende – mængder olie sejles tæt på vores kyster hver dag på skibe af tvivlsom kvalitet. Desværre har vi i dag slet ikke det nødvendige havmiljøberedskab på plads til at håndtere, hvis en sådan katastrofe – gud forbyde det – skulle ske. Det bør være en vigtig prioritet for en ny regering at få etableret. Vores medlemmer står klar til at bidrage med vigtige kapaciteter, mandskab og knowhow, der kan aktiveres hurtigt,” siger Anne H. Steffensen.
Analysen fra Danske Rederier viser desuden, at Malaccastrædet og Hormuz-strædet er de globale knudepunkter, hvor der sejles suverænt mest olie igennem. Over 20 mio. tønder olie dagligt. Det understreger, hvorfor krigen i Iran har så stor potentiel betydning for skibsfarten og verdensøkonomien.
Houthiernes angreb på skibstrafikken i Det Røde Hav har medført, at langt større mængder olie er blevet sejlet rundt om Afrika, mens trafikken igennem Bab el-Mandeb-strædet og Suezkanalen er styrtdykket.
Læs analysen fra Danske Rederier her. Før valgkampen præsenterede Danske Rederier et udspil med syv konkrete forslag til, hvordan man kan styrke det offentlige/private samarbejde om det danske totalberedskab: Danske Rederier med klar anbefaling til regeringen: Dansk skibsfart bør være en del af totalforsvaret
Kontakter
Jens Dissing Munk de KlaumanPresse- og KommunikationschefDanske Rederier
Tlf:61747497jm@danishshipping.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Danske Rederier
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Rederier
Australien er verdens største producent af batteridrevne skibe - takket være Danmark18.3.2026 09:43:04 CET | Pressemeddelelse
Australien har udviklet sig til at være verdens klart største producent af batteridrevne skibe. Det skyldes først og fremmest Molslinjens meget store ordre på nye batteridrevne katamaranfærger, der skal bygges på værftet Incat Tasmania i Hobart.
Regeringens 2035-plan mangler fokus på vækst24.2.2026 11:38:59 CET | Pressemeddelelse
Regeringens økonomiske plan rummer en række tidligere annoncerede fornuftige og nødvendige tiltag – men ifølge Danske Rederier er der for langt mellem nye erhvervsinitiativer, der vil skabe vækst i økonomien.
Et stærkere totalberedskab i Danmark er helt nødvendigt20.2.2026 11:47:12 CET | Pressemeddelelse
Danske Rederier bakker op om regeringens akutpakke til at styrke totalberedskabet i Danmark og hejser samtidig et flag for at tænke dansk skibsfart ind.
Danmark endnu engang blandt verdens bedst præsterende flagstater28.1.2026 15:23:18 CET | Pressemeddelelse
Danmark er endnu engang at finde helt i toppen af International Chamber of Shippings (ICS) netop offentliggjorte Flag State Performance Table. Danmark er et af kun ti lande, der har en positiv score i alle opgjorte kriterier.
Danmark er verdens niende største søfartsnation21.1.2026 13:01:55 CET | Pressemeddelelse
Ny opgørelse viser, at Danmark endnu engang er at finde blandt verdens 10 største søfartsnationer. Danske Rederier har netop lanceret ny strategi, der skal være med til at sikre, at Danmark også i fremtiden er at finde nær toppen af listen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum