Nordjyllands Politi

Handlingsanvisninger borgere

Del

5.4.2026 15:33:24 CEST | Nordjyllands Politi 

Lige nu er der store udfordringer med at følge med alle de henvendelser vi får vedr. vejrrelateret hændelser. Det gælder både på 112 og 114. Vi anmoder derfor om, at man overvejer kraftigt om det er en hændelse som er akut (personredning, tilskadekomst eller påvirker store hovedfærdselsårer) inden man ringer. Lette og høje køretøjer skal forblive på p-pladsen, da vi har flere mindre uheld med væltede campingvogne mv. Vi opfordre fortsat at man bliver inden døre og vi fraråder al unødig udkørsel. 

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Nordjyllands Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Nordjyllands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Nordjyllands Politi

Status storm5.4.2026 18:21:49 CEST | Myndighedsmeddelelse

Nordjyllands Politi gentager den tidligere udsendte advarsel mod al unødig udkørsel og færden i øvrigt, idet der i hele politikredsens dækningsområde blæser tagsten og tagplader ned fra højere bygninger, ligesom flere igangværende tagrenoveringer er blæst ned fra tagene til fare for kørende og gående trafikanter. Mørket sænker sig over landet indenfor kortere tid, hvorfor vi også advarer om mange væltede vejtræer m.v. Kør derfor, såfremt man vælger at køre ud i trafikken, yderst forsigtigt.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye