Nye ruter skyder sommerprogrammet i gang i Billund Lufthavn
1.4.2026 11:59:09 CEST | Billund Lufthavn | Pressemeddelelse
Marts blev en måned med store fejringer i Billund Lufthavn. Sommerprogrammet er nu i gang, og de første nye ruter er allerede lettet, mens luftfragten oplevede en øget aktivitet med flere charteroperationer.

Nye ruter tager fart
Wizz Air kom i starten af marts sommerprogrammet i forkøbet med ruten til Tirana i Albanien.
Lørdag den 28. marts var en dag, vi længe havde set frem til. Her bød vi velkommen til den første destination i rækken af Norwegian-nyheder i dette års sommerprogram. Turen gik til Barcelona, og dagen blev markeret i lufthavnen, hvor flyet blev taget imod med en klassisk vandportal. I gaten var stemningen præget af forventning og glade rejsende, der var klar til at stige ombord.
Dagen efter fulgte endnu en nyhed fra Wizz Air, da den direkte rute til Budapest igen blev en del af rutekortet.
– Med de nye ruter fra Norwegian og Wizz Air får vi lukket flere strategiske huller i vores rutekort. Ruterne styrker både tilgængeligheden til og fra Vestdanmark og skaber bedre forbindelser for både erhvervslivet og ferierejsende. Især det italienske marked styrkes med direkte ruter til Rom, Milano og Napoli. Samtidig åbnes der op for helt nye rejsemuligheder til Edinburgh, Malta, Porto, Nice og Kreta. De nye ruter er også blevet taget rigtig godt imod af rejsebureauerne, hvor bl.a. Nilles&Gislev Rejser og Risskov Rejser og deres engagement har haft stor betydning for, at vi står med så mange nye ruter på kortet, siger Jan Hessellund, administrerende direktør i Billund Lufthavn.
I marts rejste i alt 224.488 passagerer gennem Billund Lufthavn, hvilket var 7,0% færre end samme måned sidste år.
Jubilæer i lufthavnen
Men marts handlede ikke blot om lanceringen af nye ruter. Måneden bød også på fejringer af stærke og mangeårige samarbejder, som forsat spiller en central rolle for lufthavnens udvikling. Air France kunne markere 15 år i Billund, mens KLM fejrede 20 års jubilæum – to milepæle, der vidner om stabile partnerskaber med stor betydning for lufthavnens internationale forbindelser.
– Air France og KLM er vigtige samarbejdspartnere, der i en lang årrække har været med til at udvikle lufthavnen, og som fortsat spiller en vigtig rolle. De forbinder Billund med de store internationale hubs i Paris og Amsterdam, hvorfra vestdanskerne kan rejse videre ud i verden. I 2025 stod KLM og Air France for over 500.000 af det samlede passagertal, fortæller Jan Hessellund.
Øget chartertrafik
Fragtområdet har haft en stabil måned med et solidt aktivitetsniveau. I alt blev 7.581 tons gods fragtet i marts måned. Det er en vækst på 6,1% sammenlignet med samme måned sidste år.
Samtidig har Cargo Handling Billund Airport (CHBA) i den seneste måned oplevet øget chartertrafik, hvor særbestilte fragtflyvninger gennemføres uden for den faste rutetrafik og tilpasses kundens specifikke behov og tidsplan.
Operationerne foregår ofte i korte tidsvinduer, hvor effektiv afvikling er afgørende. Det understreger CHBA’s stærke position og evne til at levere høj kvalitet, fleksibilitet og et højt serviceniveau i tæt samarbejde med kunder og partnere.
– Endnu engang leverer fragtområdet stabile resultater med et solidt aktivitetsniveau og vækst, og den stigende charteraktivitet understreger vores rolle som et fleksibelt fragtknudepunkt, hvor vi kan håndtere komplekse operationer hurtigt og effektivt. Det har stor betydning for erhvervslivet, som er afhængigt af velfungerende og effektive transportløsninger, siger Jan Hessellund.
Etablering af pharma-faciliteter
Det fortsatte arbejde med at etablere en ny kølehal er i fuld gang. Kølehallen bliver en vigtig del af lufthavnens fremtidige setup til håndtering af pharma med fokus på en skånsom og sikker proces samt et dedikeret miljø til temperaturfølsomt gods.
Med investeringen styrker Billund Lufthavn samtidig sin rolle i et marked i vækst, hvor efterspørgslen efter specialiserede og kvalitetssikrede løsninger er stigende.
Kontakter
Naja Brix WernerJournalist
Tlf:30165825nbw@bll.dkLinks
Følg pressemeddelelser fra Billund Lufthavn
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Lufthavn
Billund Lufthavn styrker indtjeningen med Airport City: Udlejning og aktivitet i vækst12.5.2026 08:08:15 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af virksomheder i og omkring Billund Lufthavn er steget de seneste år. Det gælder både logistikvirksomheder, serviceerhverv og internationale aktører med behov for hurtig adgang til transport.
Rejsende bruger flere penge i Billund Lufthavn – og tilvælger de nemme løsninger7.5.2026 07:58:35 CEST | Pressemeddelelse
Den gennemsnitlige omsætning per rejsende er steget, og kunderne er generelt mere købestærke og villige til at benytte lufthavnens mange tilbud.
E-commerce og effektiv drift løfter indtjeningen i luftfragt i Billund Lufthavn4.5.2026 07:34:43 CEST | Pressemeddelelse
Billund Lufthavn har i 2025 løftet indtjeningen på cargo markant – og det skyldes blandt andet, at lufthavnen har knækket koden til e-commerce.
Rejselysten eksploderer: Billund Lufthavn i markant fremgang1.5.2026 10:51:29 CEST | Pressemeddelelse
Billund Lufthavn oplevede i april stigende passagertal. Nye ruter og øget rejseaktivitet har bidraget til udviklingen, og flere internationale rejsende får direkte adgang til regionen – en udvikling, der begynder at afspejle sig hos en af områdets største attraktioner, LEGOLAND.
Sommerfly med Norwegian fra Billund bliver hurtigt fyldt op17.4.2026 11:09:21 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne vil ud at rejse – og det kan tydeligt mærkes i Billund Lufthavn.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum