MELLEMØSTEN: GF Forsikring melder om ro på efter hektisk hjælpeindsats
31.3.2026 11:51:43 CEST | GF Forsikring | Pressemeddelelse
Langt de fleste af GF Forsikrings medlemmer, der har været påvirket på rejsen som følge af situationen i Mellemøsten, er nu kommet hjem i god behold.

Det medlemsejede GF Forsikring har i alt hjulpet 150 husstande, der fik et ufrivilligt ophold i et af de berørte områder på grund konflikten i Mellemøsten. Fokus har været på at hjælpe medlemmerne så godt som muligt i den svære situation. Fx har medlemmer ekstraordinært været dækket af rejseforsikringen, hvis hjemrejsen er blevet forsinket eller aflyst – også selvom det normalt ikke er omfattet af forsikringsbetingelserne.
- Når der sker uventede ting, er det ekstra vigtigt at vide, at der er hjælp at hente fra os hjemme i Danmark, og den seneste måned i Mellemøsten har på alle måder været en usædvanlig og ulykkelig situation, som har ændret sig nærmest time for time. Undervejs har vi strakt os langt for at hjælpe de medlemmer, der er kommet i klemme, bl.a. har vi valgt ekstraordinært at dække rimelige udgifter til hotelovernatning og forplejning, indtil hjemrejse var muligt, siger Martin Rundager, direktør for Skadehjælp i GF Forsikring, der understreger, at der stadig kan være medlemmer, der er påvirket af situationen.
- Vi gør fortsat alt for at hjælpe dem, der stadig er berørt af situationen. Men indtil videre glæder jeg mig over, at der nu er ro på, og at langt de fleste er kommet hjem og kan fejre påsken hjemme i Danmark, siger han.
Nøgleord
Kontakter
GF Forsikrings pressetelefon
Send også gerne mail. Det er ikke muligt
at sende sms'er til pressetelefonen.
Rasmus DamkjærKommunikation & PresseGF Forsikring
Presse- og kommunikationskonsulent
Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
GF Aalborg og Randers fusionerer og kommer endnu tættere på medlemmerne15.4.2026 14:03:06 CEST | Pressemeddelelse
NORDJYLLAND/KRONJYLLAND: Med en netop vedtaget fusion styrker GF Forsikring sin position inden for både privat og erhverv fra Brønderslev i nord til Langå i syd. Både kontorerne i Aalborg og Randers styrkes – og ambitionen er at være endnu tættere på medlemmerne i hele området.
Danske haver er farlige for midaldrende mænd på stiger14.4.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Sæsonen for havearbejde er for alvor over danskerne. Men arbejdet med at trimme og fikse haven er ingen dans på roser ifølge GF Forsikring. Antallet af ulykker i haven stiger ganske betragteligt, og særligt én gruppe skal tage sig i agt.
Det medlemsejede GF Forsikring leverer stærkt regnskab8.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For tredje år i træk har GF Forsikring undladt ekstraordinære prisstigninger og samtidig leveret overskudsdeling. Medlemmerne kvitterede med stigende loyalitet og et rekordhøjt medlemstal, som i 2025 rundede 400.000.
Skadestatus: Dave bliver lige så stor som Otto6.4.2026 13:46:03 CEST | Pressemeddelelse
Påskestormen Dave har indtil videre resulteret i 120 skadeanmeldelser til GF Forsikring. Selskabet forventer, at det samlede antal skader bliver på niveau med stormen Otto, der i februar 2023 medførte 1111 skader blandt medlemmerne.
GF TrekantOmrådet i Kolding er vokset ud af rammerne26.3.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
KOLDING: GF Forsikrings lokale kontor i Kolding er vokset ud af de nuværende rammer på Buen 2A og flytter derfor til større og mere tidssvarende lokaler.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum