3F: Der er behov for en styrket indsats og hårdere straffe for arbejdskriminalitet
26.3.2026 13:13:39 CET | 3F | Pressemeddelelse
Ny rapport fra Hvidvasksekretariatet afslører, at stribevis af virksomheder inden for 3F’s brancher kan være brugt systematisk til hvidvask og økonomisk kriminalitet.

Man skal styrke myndighedernes indsats mod arbejdskriminalitet, og straffen skal skærpes. Det mener Danmarks største fagforbund 3F på baggrund af en ny rapport fra Hvidvasksekretariatet.
- Den nye rapport dokumenterer, hvad vi har råbt højt om de senere år, nemlig at der er stigende økonomisk kriminalitet og hvidvask inden for blandt andet restauration, byggeri, transport og vikarbureauer. Det er helt uholdbart og skal blandt andet stoppes gennem markant skærpede straffe til de virksomheder, der bryder loven, siger Søren Heisel, der er forbundssekretær i 3F.
Hvidvasksekretariatet har i dag offentliggjort en ny kvartalsrapport. Den viser blandt andet, at ”stribevis af virksomheder kan være brugt systematisk til hvidvask og økonomisk kriminalitet”.
En kortlægning fra Hvidvasksekretariatet viser, at bestemte brancher har en højere koncentration af virksomheder, hvor Hvidvasksekretariatet modtager gentagne underretninger om mulig hvidvask eller anden økonomisk kriminalitet om virksomheder eller virksomhedens ejerkredse.
For eksempel har Hvidvasksekretariatet modtaget mange underretninger på knap 17 pct. af virksomhederne inden for branchen vikarbureauer og godt 16 pct. af virksomhederne inden for nedrivning. For virksomheder inden for restauration og byggeriet, er det ca. 13 pct., mens det er 11 pct. af virksomhederne inden for Rutebuskørsel, by og nærtrafik (flextrafik).
Hvidvasksekretariatet vurderer, at der er en større risiko for hvidvask og økonomisk kriminalitet i de brancher, hvor der både er mange virksomheder, og hvor der samtidig er en stor andel af virksomheder med 5 eller flere underretninger. Det gælder vikarbureauer, restauranter og byggeprojekter.
Hvidvasksekretariatet formoder, at en del af virksomhederne begår forbrydelser inden for arbejdskriminalitetsområdet. Tallene viser ifølge rapporten, at kriminalitet – og muligvis gentagende, organiseret kriminalitet – er flyttet ind i de mere almindelige samfundsstrukturer, herunder virksomhederne.
- Det undergraver det danske arbejdsmarked, når der i nogle brancher er en stor forekomst af kriminalitet. Det må derfor være en bunden opgave for en ny regering at gøre noget ved problemet. Det burde vel også være i arbejdsgivernes interesse, at sikre fair konkurrence ved at beskytte de virksomheder, der spiller efter reglerne, siger Søren Heisel.
Der var gode takter i det politiforlig, der blev aftalt i december 2025. Men der er behov for at skærpe indsatsen mod arbejdskriminalitet endnu mere.
3F foreslår derfor, at der skal ske en styrket koordinering mellem de myndigheder, der varetager indsatsen mod arbejdskriminalitet, ligesom der skal udarbejdes en national handlingsplan for den danske indsats mod arbejdskriminalitet og social dumping. Det skal bidrage til at skabe en mere effektiv myndighedsindsats og skal sikre et arbejdsmarked uden kriminalitet, unfair konkurrence, misbrug af udenlandsk arbejdskraft og snyd med skat.
Desuden foreslår 3F, at der skal være hårdere straffe, så myndighederne kan slå hårdt ned på arbejdskriminalitet. Der skal bl.a. være mulighed for frakendelse af retten til at drive virksomhed, forhøjelse af bødestraffe og øget brug af fængselsstraf.
Rapporten fra Hvidvasksekretariatet påpeger desuden, at skatteforvaltningen har fået øget fokus på kædesvig og advarer virksomheder mod svig i leverandørkæderne. Skattestyrelsen konstaterer fejl i ni ud af ti kontrolsager om kædesvig. I perioden fra 2020 til 2024 er der udsendt regninger for over fire milliarder kroner. Billedet er det samme for 2025.
3F foreslår, at man i brancher, hvor der er høj risiko for arbejdskriminalitet, begrænser kæden af underleverandører. Det vil være med til at modvirke, at lyssky virksomheder kan snyde med skattebetalingen via lange leverandørkæder.
Kontakter
For yderligere information, kontakt 3F's pressetelefon på 88 92 88 92.
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
Brems boligpriserne. Styrk mobiliteten & statskassen15.5.2026 08:33:49 CEST | Pressemeddelelse
3F’s forbundsformand opfordrer politikerne til at bremse de voldsomme boligprisstigninger omkring de største byer, da det bl.a. tvinger lavtlønnede danskere til at bo i stadig længere afstand fra de økonomiske og jobmæssige vækstcentre. ”Længere transporttid og større transportomkostninger til jobbet og en dårligere balance mellem arbejds- og familieliv gør det mindre attraktivt for vores medlemmer at søge ledige jobs hos virksomheder i og omkring de største byer,” siger Henning Overgaard. Sammenhængen mellem bolig- og arbejdsmarkedet er bl.a. påvist af OECD, som peger på, at de er tæt forbundne kar. Boligpriserne påvirker således lønmodtagernes mobilitet og fleksibilitet (https://bit.ly/4wv6Px2). 3F’s formand offentliggør i den forbindelse en række boligpolitiske forslag, der bl.a. kan bremse prisstigningerne i de dyreste boligområder og modvirke et mere begrænset arbejdsudbud for virksomheder i de samme områder (https://bit.ly/3RG6PKw). Samtidig er forslagene socialt afbalancerede, o
Lærlingelinjen åbner 4. maj: Byggeriets parter klar med samlet indsats for trivsel og trygge oplæringsmiljøer4.5.2026 06:59:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny og uvildig rådgivningslinje åbner for lærlinge i byggeriets uddannelser, hvor de nemt og fortroligt kan få hjælp, hvis de mistrives eller oplever problemer i oplæringen.
3F: Godt med midlertidigt stop for landbrugspraktikanter23.4.2026 17:25:52 CEST | Pressemeddelelse
SIRI har besluttet at stille visse ansøgninger om praktik på det grønne område, fodermester og driftsleder i bero. Det gælder praktikanter fra Uganda, Tanzania og Kenya.
Dansk fagforeningsformand skal stå i spidsen for 1,5 millioner europæiske bygningsarbejdere23.4.2026 12:17:25 CEST | Pressemeddelelse
Formand for 3F’s Byggegruppe Claus von Elling, er valgt som ny formand for det europæiske bygge- og træarbejderforbund, EFBWW. Det sker på et tidspunkt, hvor kampen mod udnyttelse af udenlandske kolleger på tværs af grænser står højt på EU’s dagsorden.
3F: Melding fra Venstre og Konservative klinger hult og hyklerisk21.4.2026 21:04:05 CEST | Pressemeddelelse
Når 3F kigger på fortællingen om velfærdsforliget og sammenholder det med, hvor vi er i dag, står det klart, at der er tale om løftebruddet over alle løftebrud.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum