Løvens Hule-investor går ind i dansk scaleup: Vil gøre brugt sportsudstyr til milliardforretning
26.3.2026 21:00:00 CET | Lange PR | Pressemeddelelse
WePlayAgain, der handler med brugt golfudstyr og på sigt også udstyr til andre sportsgrene, har i aftenens udgave af DR-programmet Løvens Hule sikret sig en investering fra Morten Larsen. Med en forventet omsætning på omkring 20 millioner kroner i år er ambitionen at skabe en europæisk milliardforretning inden for cirkulær handel med brugt golf- og sportsudstyr.

Den danske virksomhed WePlayAgain, der køber og sælger brugt golfudstyr og på sigt udstyr med en høj gensalgsværdi til andre sportsgrene, har fået Morten Larsen med i ejerkredsen efter en investering i Løvens Hule. Investeringen på 600.000 kroner for 7,5 procent værdisætter WePlayAgain til otte millioner kroner, og investeringen skal blandt andet bruges til at accelerere væksten i en forretning, der allerede i indeværende regnskabsår forventes at realisere en omsætning på godt 20 millioner kroner i Danmark.
Bag virksomheden står Søren Heilmann, der tidligere har været direktør i Blockbuster Danmark og siden stifter af Blue City, som han opbyggede til en af landets største aktører inden for brugt elektronik.
WePlayAgain ledes af adm. direktør Kenneth Stie og opererer i dag i et globalt marked for golfudstyr, der årligt omsætter for milliarder, og hvor efterspørgslen efter brugte produkter er stigende i takt med det øgede fokus på cirkulær økonomi. Den samme tendens gør sig gældende i andre sportsgrene, hvorfor WePlayAgain aktivt leder efter produkteksperter, der via WePlayAgains platform, salgskanaler, know-how og adgang til kapital kan være med til at skalere forretningen over i andre områder, hvor udstyret har en høj gensalgsværdi.
Virksomhedens model kombinerer i dag en digital platform med fysiske trade-in-events i golfklubber, hvor spillere kan indlevere brugt udstyr og konvertere det til nye køb. Det skaber et stabilt flow af varer og en direkte adgang til kunderne.
- Vi har allerede bevist, at modellen fungerer i Danmark med en solid omsætning og høj vækst. Nu handler det om at skalere forretningen. Ambitionen er at nå en omsætning på én milliard kroner på brugte varer, siger Søren Heilmann, stifter og bestyrelsesformand i WePlayAgain.
Med investeringen får WePlayAgain ikke kun kapital, men også erfaring med skalering af digitale virksomheder og platforme.
- WePlayAgain rammer ned i flere stærke megatrends: cirkulær økonomi, stigende efterspørgsel efter brugte varer og en digital distributionsmodel med stort skaleringspotentiale. Virksomheden har allerede dokumenteret en flot traction i markedet, og der er et oplagt potentiale for at løfte forretningen til næste niveau, siger Morten Larsen, ny investor i WePlayAgain.
WePlayAgain har i dag samarbejde med en lang række danske golfklubber og forhandlere og forventer at udvide både aktivitetsniveauet og den geografiske tilstedeværelse markant i de kommende år.
Golf er således første skridt i en bredere strategi, hvor platformen på sigt kan udvides til andre kategorier med høj gensalgsværdi.
Læs mere på www.weplayagain.dk
For yderligere information, kontakt venligst:
Søren Heilmann, stifter og bestyrelsesformand, WePlayAgain
+45 29 99 15 83 / she@weplayagain.com
Morten Larsen, investor
+45 28 87 85 00 / morten@molainvest.dk
Billeder
Følg pressemeddelelser fra Lange PR
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lange PR
Specialister i 3D-print gik efter ny løve - og fik hende10.3.2023 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det var ikke pengene, men erfaringen, som LAB3D jagtede i dette års sidste afsnit af Løvens Hule. De to unge stiftere gik efter at få Louise Herping Ellegaard med ombord i deres virksomhed, der 3D-printer produkter og netop har lanceret en banebrydende pakkeløsning til landets skoler. Investeringen på 300.000 kroner fra Louise Herping Ellegaard skal blandt andet hjælpe LAB3D med at skalere udlejningen af 3D-printere og -software til skolerne.
Bakteriedræbende sengetøj høster tre x Løve-guld3.3.2023 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Generelt vasker vi danskere vores sengetøj alt for sjældent. Og efter bare syv dages brug uden vask stiger antallet af bakterier i sengetøjet til 17.000 gange den mængde, der er på et toiletsæde. Derfor har aarhusianske DAWN udviklet en serie af sengetøj i økologisk bomuld med den særlige egenskab, at det aktivt dræber 99,9 procent af alle bakterier. Dermed mindskes behovet for de dyre maskinvaske, og det kunne de to løver Jesper Buch og Christian Arnstedt sammen med special guest-løve Tommy Ahlers ikke stå for.
Århusiansk rejsebureau for håndværkere vil bygge ny tradition for sabbatår24.2.2023 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det er næsten kutyme, at gymnasieelever efter endt studie og national fejring takker ja til et af de utallige tilbud om en dannelsesrejse til alverdens eksotiske egne. På erhvervsskolerne er der til gengæld hverken hue eller nationale overskrifter, når tusindvis af tømrere, smede og murere hvert år står med svendebrevet i hånden. Ligeledes er håndværkernes primære tilbud om et udlandsophold ofte en kold skurvogn i Norge eller Grønland – inkl. 70 timers arbejdsuge. Det vil et rejsebureau for håndværkere gøre op med. Og efter en stor investering på 800.000 kroner i Løvens Hule står ScandiMate nu godt rustet til at indfri ambitionerne om at hjælpe landets håndværkere ud i verden, hvor det vel at mærke er oplevelserne og ikke indersiden af en ellers eksotisk arbejdsplads, der er i centrum.
Intelligent dansk drik rejser kloge penge i Løvens Hule24.2.2023 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tankstationer og supermarkeder bugner af drikke med såkaldt sundhedsfremmende egenskaber, og derudover propper vi danskere os med alt lige fra slik til kaffe og energibarer for at øge vores produktivitet. Faktum er blot, at ingen af produkterne reelt gør noget godt for kroppen og primært får blodsukkeret og koncentrationsevnen til at opføre sig som en yoyo. Det har århusianske Clutch Nutrition sat sig for at ændre med en nyudviklet plantebaseret drik, som virksomheden betegner som intet mindre end verdens sundeste. Det fik i aftenens udgave af Løvens Hule Christian Arnstedt og Jacob Risgaard til at investere 800.000 kroner i det, der gerne skal blive til verdens førende funktionelle drik.
Eventyrligt univers leger sig til løvekapital17.2.2023 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Børn kopierer som bekendt de voksne, og derfor er der flere og flere små poder, der bruger alt for meget tid foran skærmen eller mobiltelefonen. Derfor vil stifter af Eventyrakademiet Anna Hasselby gøre sit til, at minderne fra barndommen ikke opstår med en masse elektronik i hånden. I stedet har hun skabt mysterier, familiegåder og agentspil, som børn og voksne sammen kan lege med i weekender, ferier og til fødselsdage. Det kunne den legesyge løve Jacob Risgaard ikke stå for, og derfor købte han i seneste udgave af Løvens Hule 15 procent af Kastrup-virksomheden Eventyrakademiet.

