Danske Spil om X Factor: ”Kan ryge ud mod alle odds”
27.3.2026 09:00:00 CET | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse
Danske Spil har kigget nærmere på kundernes indskud på Oddset og er kommet frem til en lidt anderledes forudsigelse om årets X Factor.

Der er fem deltagere tilbage i X Factor, men kun tre af dem kan gå hele vejen til finalen. Helt fra starten forudså Danske Spils oddssætter, at de tre deltagere på under 23 ville ende med at gå hele vejen til finalen, meeeen, nu trækker han faktisk en lille smule i land. Blandt andet på baggrund af kundernes indskud på Oddset.
”Det er stadig de tre unge, der er vores favoritter til at ende i finalen, men vi er ikke helt så skråsikre, som tidligere. Blandt vores kunder er Ella Sophia tilsyneladende ikke lige så populær, som de to andre, og det kan være en indikation om, at der er en lille overraskelse på vej. Hun kan ryge ud mod alle odds,” siger Mathias Reimer Larsen, der er oddssætter hos Danske Spil.
I første omgang tror han dog at overraskelsen lader vente på sig:
”Men på fredag forventer vi trods alt, at det står mellem Rasmus Djurhuus og Mli, når en af deltagerne skal sendes hjem. Det kan ikke være anderledes. De har begge stået i farezonen de seneste par uger, og derfor forventer vi helt klart, at slaget om overlevelse står mellem de to,” siger oddssætteren.
Men han indrømmer selv, at han ikke er 100 procent sikker.
”Blandt de tre unge er det som om, at Hevi og Hugo A er stukket af i front. Det efterlader Ella Sophia i en slags limbo. Hun er ikke favorit til at vinde, og derfor kan hun også godt gå hen og blive en slags dark horse i en af de to sidste udstemninger før finalen,” siger han.
Odds på deltagerne og Danske Spils kunders indskud:
Hugo A (2,25): 24% af bets
Hevi (2,25): 24% af bets
Ella Sophia (4,50): 14% af bets
Djurhuus (50,00): 10,5% af bets
Mli (50,00): 11,5% af bets
Udstemte: 16% af bets
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danske Spil sætter en halv milliard på spil: Her havnede de største danske gevinster25.9.2026 09:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Med gigantiske 508 millioner kroner i førstepræmiepuljen til aftenens trækning i Eurojackpot er der rigelig plads til at drømme stort: Se her, hvor i landet de største drømme gik i opfyldelse.
Danskerne tror på comeback til landsholdet: Flere og flere spiller på dansk sejr mod Norge24.9.2026 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Det danske landshold skal torsdag tilbage på banen efter sommerens missede VM. Og selv om Danmark er klar underdog mod Norge, er troen på et dansk comeback vokset markant blandt Oddset-spillerne.
Sætter familierekord i Klasselotteriet: ”Hverken min oldemor, mormor eller mor vandt det store…”23.9.2026 11:45:37 CEST | Pressemeddelelse
Kvinde fra Kalundborg Kommune bliver millionær på Klasselotteriet – og dermed kroner hun en lang og stolt familietradition gennem flere generationer.
Danske Spil langer millioner ud: To kæmpegevinster i Varde og en i Vejle21.9.2026 09:48:25 CEST | Pressemeddelelse
Tre meget heldige danskere vandt i sidste uge 1 mio. kr. eller mere i Lotto, og to af dem er fra samme kommune.
Vinder million i Lotto – lige midt i putningen19.9.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig mand fra København havde mere end svært ved at holde glæden for sig selv, da han en aften opdagede, at han netop var blevet millionær på Lotto.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum