Nødkald i Aarhus Kommune er tilbage i drift
25.3.2026 18:58:05 CET | Aarhus Kommune, Sundhed og Omsorg | Pressemeddelelse
Fejlen bag nedbruddet i en stor del af Aarhus Kommunes nødkald er nu udbedret, og systemet er tilbage i drift. Undervejs har kommunen iværksat midlertidige tiltag for at sikre borgernes tryghed.
Aarhus Kommunes nødkald er nu tilbage i drift. Leverandøren har identificeret og udbedret den fejl, der har forårsaget nedbruddet og meldt systemet klar igen. Efterfølgende er løsningen testet fra kommunens nødkaldscentral. Testen faldt positivt ud.
Der kan i en kortere periode fortsat forekomme mindre driftsudsving, mens systemet stabiliserer sig fuldt ud.
Under nedbruddet har Aarhus Kommune iværksat midlertidige tiltag for at sikre borgernes tryghed. Det har blandt andet omfattet prioriterede runderinger og øget opmærksomhed på de mest udsatte borgere.
Kommunen følger fortsat situationen og beklager de gener, som nedbruddet har medført.
Kontakter
Alle pressehenvendelser skal rettes til:(modtager ikke sms)
Tlf:+45 23 35 19 20presse@mso.aarhus.dkOm Sundhed og Omsorg i Aarhus Kommune:
Sundhed og Omsorg i Aarhus Kommune arbejder med omsorg for ældre og sundhed for alle borgere.
Vi står for pleje og støtte til aarhusianere i både hjemmet og på plejehjem og er til stede i hele kommunen.
Sundhed og Omsorg omfatter 53 plejehjem og 32 hjemmeplejeteams, som hver uge leverer omkring 60.000 hjemmeplejebesøg til knap 7.000 borgere. Derudover driver vi 34 folkehuse, der skaber rammer for fællesskab, aktivitet og livskvalitet.
Indsatsen løftes af over 7.000 medarbejdere, som hver dag arbejder for tryghed, kvalitet og nærvær i mødet med borgerne.
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Kommune, Sundhed og Omsorg
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Kommune, Sundhed og Omsorg
Frivillige hjælper aarhusianere til en lettere hverdag med små hjælpemidler31.3.2026 09:58:49 CEST | Pressemeddelelse
På halvandet år har et frivilligkorps fra Ældre Sagen i Aarhus været ude til 53 arrangementer og mødt i alt 2.245 borgere.
DokkX fylder 10 år: Jubilæumsudstilling sætter spot på teknologi, der skaber livskvalitet25.3.2026 09:30:00 CET | Pressemeddelelse
I ti år har DokkX gjort velfærdsteknologi konkret og tilgængelig for aarhusianerne. Nu markeres jubilæet med udstillingen “Taknemmelig Teknologi”, der viser, hvordan teknologi kan understøtte et godt og selvstændigt liv.
Opdatering: Nødkald fortsat delvist ude af drift i Aarhus Kommune25.3.2026 09:04:01 CET | Pressemeddelelse
Arbejdet med at genoprette nødkald i Aarhus Kommune er endnu ikke afsluttet. Kommunen opretholder derfor midlertidige tiltag, mens der fortsat arbejdes intensivt på at løse problemet.
Opdatering: Teknisk fejl på nødkald er fundet24.3.2026 17:44:20 CET | Pressemeddelelse
Aarhus Kommunes leverandør har nu identificeret den fejl, der har forårsaget nedbruddet i en stor del af kommunens nødkald. Det forventes, at der vil være tilnærmelsesvis normal drift på nødkaldene i morgen klokken 7.00.
Teknisk fejl sætter nødkald ud af drift i Aarhus Kommune24.3.2026 09:07:16 CET | Pressemeddelelse
En stor del af Aarhus Kommunes nødkald fungerer i øjeblikket ikke på grund af en teknisk fejl hos leverandøren. Kommunen har iværksat ekstra tiltag, og borgere opfordres til at kontakte deres hjemmeplejeteam direkte ved behov for hjælp.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum