GirlTalk

Pigers trivsel under pres: Ny indsats rykker ind i klasselokalet

9.4.2026 06:30:00 CEST | GirlTalk | Pressemeddelelse

Del

En ny foredragsindsats fra GirlTalk skal styrke selvværd og fællesskaber blandt piger og unge kvinder i folkeskolens ældste klasser og på ungdomsuddannelser. Indsatsen er støttet af Codan Fonden.

GirlTalk foredrag for unge på Ordrup Gymnasium
GirlTalk foredrag for unge på Ordrup Gymnasium GirlTalk

Mistrivsel starter tidligere, end vi ofte taler om. Det peger nye data fra GirlTalks foredrag med piger i udskolingen på. Mere end hver femte pige svarer, at hun ikke oplever sig selv som god nok, som hun er - og lige så mange svarer, at de sjældent eller aldrig har lyst til at gå i skole.

Den nye nationale Sundhedsprofil viste ligeledes, at unge kvinder er den gruppe i Danmark med den laveste mentale trivsel. Over halvdelen af kvinder i alderen 16-24 oplever et højt stressniveau, næsten hver tredje føler sig ensom, og unge kvinder rapporterer oftere søvnproblemer end andre grupper i befolkningen.

“Mistrivsel opstår ikke fra den ene dag til den anden. Det er det afgørende, at vi arbejder forebyggende og møder pigerne dér, hvor de er – i skolen – med samtaler og rollemodeller, der kan styrke deres selvværd og mod til at tale om det, der er svært,” siger Anna Bjerre, direktør i GirlTalk.

Foredrag tilpasset de enkelte klassetrin

Derfor har GirlTalk med støtte fra Codan Fonden udviklet en ny foredragsrække til folkeskolen, hvor indholdet målrettes forskellige klassetrin. Erfaringen er, at de udfordringer, piger står med, ændrer sig i takt med deres alder. Det, der fylder i 6. klasse, er ikke nødvendigvis det samme som i 9. klasse. Med den nye foredragsrække kan GirlTalk i endnu højere grad tilpasse samtalerne til pigernes livsfaser og de temaer, der fylder i deres hverdag.

“Mange piger begynder desværre allerede i udskolingen at tvivle på sig selv og deres plads i fællesskabet. Med støtte fra Codan Fonden kan vi udbrede indsatsen endnu mere og nå ud til flere piger, før mistrivslen vokser sig stor,”” siger Anna Bjerre, direktør i GirlTalk.

Ung-til-ung foredrag skal styrke pigers trivsel tidligt

Med støtten fra Codan Fonden kan GirlTalk i perioden 2026–2027 tilbyde 200 fondsstøttede foredrag til skoler i hele landet. Foredragene holdes i et ung-til-ung format og faciliteres af unge kvinder, som er uddannet af GirlTalk til at arbejde med trivsel, fællesskaber og svære samtaler i klasselokalet. Foredragene kombinerer en faglig ramme med konkrete øvelser og personlige erfaringer for at skabe genkendelse og åbne for dialog i klassen. Foredragene bruges også til at danne bro til GirlTalks andre tilbud som online rådgivning og gruppeforløb.

”Når jeg står foran pigerne, kan jeg ofte mærke, at de lytter på en anden måde, fordi jeg ikke er så langt fra deres egen virkelighed. Jeg har selv haft mange af de samme tanker om at skulle være perfekt eller passe ind. Det skaber genkendelse og giver pigerne et sprog for det, de går og tumler med, og så bliver det ofte lettere at tage samtalen videre i klassen og derhjemme,” siger Celina Christensen, 25 år, foredragsholder i GirlTalk.

Et konkret forebyggende tilbud til skoler, der vil arbejde tidligere med mistrivsel

Indsatsen bygger på et fælles ønske om at styrke pigers trivsel tidligt og tæt på deres hverdag – og om at give skolerne adgang til et konkret forebyggende tilbud, der kan supplere den eksisterende indsats og skabe nye samtaler i klassen.

“Vi er meget glade for at styrke GirlTalks vigtige arbejde med at forebygge mistrivsel blandt piger og unge kvinder. Med vores støtte kan indsatsen nå ud til endnu flere og være målrettet til pigernes dagligdag – nemlig i skolernes ældste klasser og på ungdomsuddannelserne,” siger Camilla Amstrup, forperson for Codan Fonden.

Foredragene tager blandt andet fat på temaer som selvværd, venskaber, sociale medier, krop og seksualitet, præstationspres og følelsen af ikke at være god nok.

FAKTA OM INDSATSEN: 

  • Målrettet piger i udskolingen og på ungdomsuddannelser

  • Afholdes i ung-til-ung format af uddannede foredragsholdere

  • 200 fondsstøttede foredrag i 2026–2027

Vi formidler gerne kontakt og interviews med:

  • Direktør i GirlTalk, Anna Bjerre
  • Foredragsholder Celina Christensen
  • Camilla Amstrup, forperson for Codan Fonden.




Kontakter

Billeder

GirlTalk foredrag for unge på Ordrup Gymnasium
GirlTalk foredrag for unge på Ordrup Gymnasium
GirlTalk
Download
Billeder fra GirlTalk foredrag
Billeder fra GirlTalk foredrag
GirlTalk
Download
Billeder fra GirlTalk foredrag
Billeder fra GirlTalk foredrag
GirlTalk
Download
Billeder fra GirlTalk foredrag
Billeder fra GirlTalk foredrag
GirlTalk
Download
Billeder fra GirlTalk foredrag
Billeder fra GirlTalk foredrag
GirlTalk
Download
Billeder fra GirlTalk foredrag
Billeder fra GirlTalk foredrag
GirlTalk
Download
Billeder fra GirlTalk foredrag
Billeder fra GirlTalk foredrag
GirlTalk
Download

Links

Om GirlTalk

GirlTalk er en NGO, der arbejder for at forebygge og afhjælpe mistrivsel blandt piger og unge kvinder fra 12-24 år, styrke deres selvværd og livsmod, og hjælpe dem, der har det svært.
GirlTalk har over 20 års erfaring, mere end 400 frivillige og fire lokale afdelinger fordelt over hele landet.
https://girltalk.dk/

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye