Plantebaserede fødevarer skal have forbedret holdbarhed
7.4.2026 08:00:00 CEST | Teknologisk Institut | Pressemeddelelse
Fem danske virksomheder og Teknologisk Institut tester i nyt forskningsprojekt en række teknologier til at forlænge holdbarheden af plantemad uden konserveringsmidler. Projektet har fået 5.4 mio fra Fonden for Plantebaserede Fødevarer.

Teknologisk Institut går forrest i et nyt forsknings- og udviklingsprojekt, der skal løse en af de store udfordringer ved plantebaserede fødevarer: Kort holdbarhed, som bl.a. skyldes, at der ofte er et ønske om at planteprodukterne ikke skal indeholde konserveringsmidler, samt at planteråvarer naturligt indeholder jordbakterier. Traditionelt har producenterne håndteret dette enten gennem hård varmebehandling, som kan påvirke smag, tekstur og næringsindhold, eller ved tilsætning af konserveringsmidler.
- Kortere holdbarhed begrænser i dag skalering og eksport for plantebaserede produkter og øger samtidig madspild gennem værdikæden. Vi vil udvikle dokumenterede løsninger baseret på skånsomme, fysiske behandlingsmetoder, der kan anvendes bredt i industrien. Målet er at forlænge holdbarheden uden konserveringsmidler, uden at gå på kompromis med konsistens og smagsoplevelse. Derved vil vi give virksomhederne bedre adgang til detail, foodservice og eksport, hvor holdbarhed er et centralt adgangskrav, siger faglig leder Christian Vestergaard, Teknologisk Institut.
Nye skånsomme konserveringsteknologier
I projektet HOBAPLANT, (HOldBArhed af PLANTebaserede produkter), samles Teknologisk Institut og fem danske fødevarevirksomheder i et toårigt samarbejde om at udvikle og afprøve nye skånsomme konserveringsteknologier.
Med en bevilling på 5,4 millioner kroner fra Fonden for Plantebaserede Fødevarer skal projektet undersøge, hvordan holdbarheden af plantebaserede produkter kan forlænges markant – uden at gå på kompromis med smag, konsistens eller næringsindhold, og uden brug af konserveringsmidler.
En af de deltagende virksomheder er Spora, der udvikler bl.a. plantebøffer og et kakaofrit alternativ til chokolade.
- Vi er meget begejstrede for at deltage i HOBAPLANT-projektet. Hvis plantebaserede produkter for alvor skal have succes, kræver det, at de kan matche, eller ligefrem overgå, konventionelle produkter på både smag, kvalitet og holdbarhed. Med HOBAPLANT får vi mulighed for at afprøve forskellige teknikker, som giver os et stærkt fundament for at opnå en bedre holdbarhed på vores plantebaserede produkter. Det vil mindske fødevarespild og sikre, at vi kan nå bredere ud med vores produkter, hvilket i sidste ende skaber en langt større klimaeffekt, siger forskningschef Mads Bjørnvad, Spora.
Fem skånsomme teknologier skal afprøves
HOBAPLANT vil afprøve forskellige fysiske konserveringsteknologier. Det kan fx være højtryksbehandling ved ekstremt højt tryk, elektriske impulser til kold pasteurisering (PEF), direkte elektrisk opvarmning (ohmsk opvarmning), længere varmebehandling ved lave temperaturer (sous vide) samt optimerede gasblandinger i emballage (MAP).
Teknologierne er velkendte fra andre fødevarekategorier, men kun sparsomt udviklet og dokumenteret til plantebaserede halvfabrikata og færdigvarer.
Bred produktportefølje sikrer overførbar viden
Projektets fem deltagende virksomheder repræsenterer forskellige produktkategorier og holdbarhedsudfordringer, hvilket sikrer, at resultaterne kan anvendes bredt i industrien. Virksomhederne arbejder med alt fra plantebaserede oste og plantebøffer til fermenterede produkter, kakaofri chokolade og friske specialsvampe. Dertil kommer Multivac med ekspertise indenfor pakketeknologier. Myco4Food deltager som teknologipartner og bidrager med en SSF-platform (solid state fermentation) til monitorering og styring af fermenteringsprocesser i relation til HOBAPLANT-projektets målsætninger
Vidensdeling og brancheeffekt
Teknologisk Institut vil sikre, at projektets resultater kommer hele den plantebaserede fødevaresektor til gode. Der vil blive udarbejdet offentligt tilgængelige guidelines, som beskriver anvendelsen af de undersøgte teknologier til forskellige produkttyper. Resultaterne vil blive formidlet gennem workshops, faglige artikler og tilgængelige publikationer.
- Vi forventer, at projektet ikke kun skaber værdi for de fem deltagende virksomheder, men også giver hele branchen et vidensløft. Især små og mellemstore virksomheder vil få adgang til dokumenteret viden om holdbarhedsforlængelse, som de kan anvende i deres produktudvikling, siger Christian Vestergaard.
Målsætninger og forventede resultater
HOBAPLANT har klare succeskriterier og for de forskellige fødevarer er der opsat specifikke mål for holdbarhedsforlængelse, mersalg og nye produktintroduktioner
- Plantebaserede fødevarer er en vigtig del af den grønne omstilling af fødevaresystemet. Men produkterne skal kunne konkurrere på holdbarhed, kvalitet og pris. HOBAPLANT bidrager til at styrke dansk plantebaseret fødevareproduktion på alle tre parametre, konkluderer Christian Vestergaard.
Projektet løber fra januar 2026 til december 2027.
FAKTA: Produkteksempler fra projektet
FÆRM ApS – Plantebaserede oste
FÆRM producerer et plantebaseret alternativ til smøreost. En længere holdbarhed vil give bedre muligheder for at konkurrere med animalske produkter og simplificere både supply chain og logistik. Samtidig vil det åbne døren bredere til både foodservice og detailhandlen, hvor længere holdbarhed ofte er en fordel. Med en forbedret holdbarhed kan FÆRM levere til hele detailmarkedet og styrke mulighederne for at udvide til de nordiske markeder.
MATR Foods ApS – Plantebøffer
MATR Foods fremstiller plantebøffer baseret på kartofler, rødbeder og forskellige krydderier. Udfordringen er, at disse råvarer naturligt indeholder bakterier fra markerne, som skal reduceres uden at ødelægge produktets tekstur. Målet er at undersøge nye teknologier til forlængelse af holdbarhed.
Spora ApS –Plantebøffer og kakaofrit alternativ til chokolade
Spora udvikler bl.a. plantebøffer med rapskage og et kakaofrit alternativ til chokolade baseret på mask fra ølproduktion. For begge produkttyper er udfordringen at bevare god sensorisk kvalitet ved køleopbevaring over tid. Målet er at opnå markant bedre holdbarhed af produkterne, således madspild reduceres.
SOPP ApS – Friske specialsvampe
SOPP producerer friske specialsvampe som f.eks. østershatte og shiitake. Den primære udfordring er ikke holdbarhed af solgte friske produkter, men muligheden for at håndtere svingende efterspørgsel. Produktionen kan ikke justeres op og ned, hvilket betyder, at en del svampe går til spilde i perioder med lav afsætning. Målet er derfor udvikling af konserveringsløsninger til halvfabrikata der muliggør udjævning produktionen ved produktionsoverskud.
Myco4Food
Myco4Food udvikler en ny type bioreaktorsystem, der via solid state-fermentering – hvor man dyrker svampe på et fast, fugtigt materiale i stedet for væske - med spiselige svampe opgraderer organiske reststrømme fra fødevare- og landbrugsindustrien. Fx mask fra ølproduktion – til proteinrige fødevareingredienser med kød-lignende smag og tekstur.
Den primære udfordring er i dag manglen på automatiseret og skalerbar teknologi til solid state-fermentering; målet er derfor at udvikle en platformteknologi, hvor avancerede sensorer, dataopsamling, machine learning og AI gør det muligt for fødevarevirksomheder at omdanne egne restprodukter til nye, værdifulde ingredienser og samtidig øge cirkulariteten i produktionen.
FAKTA: HOBAPLANT
Projektnavn: Bedre HOldBArhed af PLANTebaserede produkter (HOBAPLANT)
Projektleder: Teknologisk Institut
Finansiering: 5,4 millioner kroner fra Fonden for Plantebaserede Fødevarer
Periode: Januar2026 - december 2027
FAKTA: Konserveringsteknologier, som skal testes:
Højtryksbehandling
Produkterne udsættes for et tryk på 6000 bar – svarende til trykket 60 kilometer under havoverfladen. Dette ekstreme tryk inaktiverer mange mikroorganismer og enzymer uden at påvirke fødevarens smag struktur eller vitaminer. Metoden kræver ingen varme og bevarer derfor produktets sensoriske egenskaber godt.
Pulsed Electric Fields
Korte, intense elektriske impulser skaber mikroskopiske huller i bakteriers cellevægge, hvilket inaktiverer dem. Metoden fungerer som en "kold pasteurisering" uden brug af varme, hvilket bevarer vitaminer, farvestoffer og smagskomponenter i langt højere grad end traditionel varmebehandling.
Ohmsk opvarmning
Elektrisk strøm sendes direkte gennem fødevaren, således at den opvarmes lynhurtigt og ensartet. Denne metode giver en meget skånsom pasteurisering, da opvarmningen sker hurtigere og mere kontrolleret end ved traditionel kogning. Teksturen bevares dermed bedre.
Sous vide-behandling
Produkterne varmebehandles ved præcis kontrollerede lave temperaturer over længere tid. Metoden giver effektivt bakteriedrab uden de negative effekter af høje temperaturer, hvilket bevarer både smag og tekstur. Kombineret med vakuumpakning opnås både holdbarhed og kvalitet. Korrekt kombination af tid og temperatur er helt afgørende for at opnå god produktkvalitet og tilstrækkelig fødevaresikkerhed.
Modificeret atmosfære-pakning (MAP)
Produkterne pakkes i specialdesignede gasblandinger, der hæmmer vækst af fordærvelsesbakterier. For plantebaserede produkter skal gassammensætningen optimeres specifikt, da kravene er anderledes end for kødprodukter. MAP kan anvendes alene eller i kombination med andre behandlinger.
Plantefondens begrundelse:
Bestyrelsen vurderer, at projektet berører et vigtigt indsatsområde med stort potentiale for videre udbredelse. Det vurderes, at projektet rummer stort effektpotentiale både for produkter der sælges i- og udenfor Danmark. Projektgruppen vurderes kompetent, og bestyrelsen bifalder, at der medvirker dygtige og innovative start-ups, som også er garanter for, at projektets produkter implementeres i produktioner. Indsatsen er bredt forankret i værdikæden, hvilket afspejler en stor interesse fra aktørerne
Nøgleord
Kontakter
Christian VestergaardFaglig lederFødevaresikkerhed og Kvalitet
Tlf:72201425cve@teknologisk.dkNiels TradsfeldtChefkonsulent, PresseTeknologisk Institut
Tlf:7220 2769ntt@teknologisk.dkBilleder

Teknologisk Institut styrker danske virksomheder ved hjælp af banebrydende teknologier og mere end 1.100 medarbejderes faglige ekspertise. Årligt kommer det mere end 10.000 virksomheder til gavn inden for så forskellige områder som; energi, fødevarer, miljøteknologi, life science, materialer, byggeri, digitalisering og produktion. Teknologisk Institut har datterselskaberne Danfysik A/S og Dancert A/S.
Har du brug for yderligere oplysninger, fotos, udtalelser eller andet, er du meget velkommen til at kontakte kommunikationsafdelingen. Se kontaktinfo her: www.teknologisk.dk/presse
Fotos i dette nyhedsrum: ©Teknologisk Institut. Brug af fotos tilladt ved konkret omtale af Teknologisk Institut og med kreditering. I tvivlstilfælde kontakt venligst Kommunikationsafdelingen.
Følg pressemeddelelser fra Teknologisk Institut
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Teknologisk Institut
Dansk partnerskab vil genanvende overset tekstilgruppe26.3.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tæpper og møbeltekstiler fra fx skibe og hoteller har stort genanvendelsespotentiale, som ikke til fulde udnyttes i dag. Det vil dansk partnerskab lave om på.
Når sneen smelter: Øget risiko for fugt- og skimmelskader19.2.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med udsigt til plusgrader og tøvejr de kommende dage opfordrer Teknologisk Institut til at fjerne sne fra sokler, kælderskakte og loftsrum for at undgå fugt- og skimmelskader.
Danske industrivirksomheder på vej mod cirkulær økonomi – men barriererne er stadig store17.2.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ny rapport fra Teknologisk Institut viser, at næsten fire ud af ti adspurgte virksomheder allerede anvender sekundære materialer – men manglende mængder, ujævn kvalitet og kundekrav bremser omstillingen.
Fremtidens beton: Sensorteknologi og AI skal bane vejen for mere bæredygtig produktion16.2.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Et ambitiøst dansk forskningsprojekt vil bringe betonproduktionen ind i en mere bæredygtig og digital fremtid med avanceret sensorteknologi og kunstig intelligens. Innovationsfonden investerer 10,2 mio. kr. i projektet VISTACON, som vil arbejde for at opnå store CO₂-besparelser i byggebranchen.
Ny rapport kortlægger knasterne for fleretagers træbyggeri5.2.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Brand- og lydkrav, fugt og manglende erfaringer er blandt de største barrierer for træbyggeri over fire etager. Ny rapport fra Teknologisk Institut peger på centrale indsatsområder, der kan fremme fleretagers træbyggeri i Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum