Samlet OK26-aftale for lærere og børnehaveklasseledere i kommunerne på plads
23.3.2026 08:30:54 CET | Danmarks Lærerforening | Pressemeddelelse
Parterne er nået til enighed om en ny treårig overenskomst for lærerne i folkeskolen og andre undervisere i kommunerne. Aftalen giver blandt andet den gennemsnitlige lærer 3.600 kroner plus pension mere på lønsedlen om måneden.
Forhandlerne måtte en tur forbi Forligsinstitutionen, før det lykkedes at nå til enighed om en ny overenskomst for lærere, børnehaveklasseledere og andre undervisere i kommunerne, men nu kan Lærernes Centralorganisation (LC) og KL præsentere en ny overenskomst.
Formanden for LC og Danmarks Lærerforening, Gordon Ørskov Madsen, er tilfreds med aftalen, som en enig hovedstyrelse i Danmarks Lærerforening anbefaler medlemmerne at stemme ja til.
”Vi står med en aftale, der rummer nogle nybrud og en række gode forbedringer for lærere og børnehaveklasseledere. Jeg er ret stolt af, at vi kan give børnefamilierne noget luft med barnets 0. og 3. sygedag, og så er jeg glad for, at kommunerne bliver forpligtet til at sikre en ordentlig lærerstart for alle nyuddannede,” siger Gordon Ørskov Madsen.
Lønnen er et af de områder, der har fyldt meget for Danmarks Lærerforenings medlemmer frem mod forhandlingerne, og som lærerformanden har lagt vægt på ved forhandlingsbordet.
”En gennemsnitlig lærer vil med denne her aftale få 3.600 kroner mere på lønsedlen hver måned plus pension, og vi løfter alle grupper lønmæssigt. Det er vigtigt, ikke mindst i en tid hvor priserne på fødevarer og energi er høje og usikre,” siger DLF-formanden.
Lærerformanden ser mange gode elementer i aftalen, men der er også områder, hvor han ærgrer sig over, at det ikke har været muligt at rykke arbejdsgiver længere. Det gælder særligt forhandlingerne om lærernes arbejdstid.
”Lige nu taler politikerne på Christiansborg om, hvordan vi kan få flere tusinde lærere tilbage til folkeskolen. Hvis det skal kunne lykkes, er vi nødt til at skabe nogle mere attraktive arbejdsvilkår i folkeskolen. Og der er denne aftale ikke nok,” lyder det fra Gordon Ørskov Madsen:
”Til gengæld lægger vi med aftalen nogle spor, der peger ind i, hvordan vi i fremtiden kan sikre, at flere uddannede lærere vælger folkeskolen til. Og jeg håber, at vi kan få både KL og politikerne på Christiansborg med på, at vi skal skabe en folkeskole, som kan tiltrække og fastholde de dygtige lærere.”
Kontakter
Manja SporkPressechef
Tlf:28934760msp@dlf.orgFølg pressemeddelelser fra Danmarks Lærerforening
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Lærerforening
DLF: Klarere regler om fysisk indgriben er godt nyt for lærerne og skolerne8.10.2026 11:55:46 CEST | Pressemeddelelse
Nyt lovforslag vil skabe klarere regler for fysisk indgriben i folkeskolen – vigtigt for både lærernes retssikkerhed og alle elevers ret til undervisning, lyder det fra lærerformand.
Investeringer i folkeskolen på vej med finanslovsforslag6.10.2026 21:19:46 CEST | Pressemeddelelse
Meget positivt, at regeringens gode ambitioner for folkeskolen begynder at materialisere sig med finanslovsforslaget for næste år – og vigtigt, at investeringerne kan mærkes helt ude i klasserne, lyder det fra lærerformand.
DLF: Regeringen sender endnu en regning til de unge29.9.2026 15:47:44 CEST | Pressemeddelelse
Nye krav til dimittenddagpenge svækker både unges tryghed og den danske model, mener Danmarks Lærerforening.
Danmark med kedelige topplaceringer på skoleområdet29.9.2026 15:38:41 CEST | Pressemeddelelse
Både når det kommer til andelen af ikke-uddannede lærere og hvor mange lærere, der hvert år forlader professionen, ligger Danmark i OECD’s top – det understreger, at vi skal sætte massivt ind for at forbedre arbejdsvilkårene, lyder det fra lærerformand.
DLF: God og vigtig håndsrækning til folkeskolerne i landdistrikterne23.9.2026 14:38:12 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens plan om at afsætte 500 millioner kroner til lokale skoler i pressede kommuner er en vigtig håndsrækning, mener Danmarks Lærerforening. Samtidig understreger foreningen, at der er brug for samlede og varige løsninger for folkeskolens økonomi.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum