Høringssvar om udkast til ændring af bekendtgørelse og vejledning om genopretningsplaner
16.3.2026 10:27:09 CET | Finans Danmark | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til Finanstilsynet
Finans Danmark foreslår lempelser af administrative krav til banker.
Finans Danmark opfordrer i et nyt høringssvar Finanstilsynet til at indføre større proportionalitet og færre administrative byrder i reglerne om genopretningsplaner for finansielle virksomheder.
Finans Danmark kvitterer for, at Finanstilsynet i sit udkast lægger op til at udvide mulighederne for forenklede krav. Men der er fortsat behov for justeringer, så reglerne i højere grad står mål med de faktiske risici og ikke pålægger unødigt tunge administrative krav – særligt for mindre og mellemstore institutter.
Finans Danmark foreslår blandt andet, at grænsen for at kunne anvende forenklede krav i genopretningsplaner hæves, at flere mindre banker kan nøjes med at indsende en kapitalfremskaffelsesplan, og at mellemstore banker fremover kun skal indsende genopretningsplaner hvert andet år.
“Det er afgørende, at reguleringen er proportional og målrettet de reelle risici, og at den tilgang gælder alle virksomheder. Unødvendigt tunge administrative krav binder ressourcer, som i stedet kunne bruges på at styrke finansieringen af dansk økonomi. Det gælder for alle finansielle virksomheder, uanset størrelse,” siger Sean Hove, underdirektør for Kreditinstitutregulering og kapitalmarkeder i Finans Danmark.
Ifølge Finans Danmark vil en mere proportional implementering af reglerne både styrke balancen i reguleringen og reducere administrative byrder, samtidig med at Finanstilsynet fortsat har adgang til de nødvendige oplysninger.
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.

Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Rådet for Afkastforventninger offentliggør nye afkastforventninger for 2. halvår 20261.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Rådet for Afkastforventninger har opdateret sine forventninger til afkast, risiko og inflation for 2. halvår 2026.
Danskerne er historisk gode til at betale deres terminsydelser på boliglån til tiden29.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmark har netop offentliggjort de nyeste tal for, hvor stor en del af boligejernes ydelser der ikke er blevet betalt senest 3½ måned efter termin. Opgørelsen dækker både parcel- og rækkehuse, ejerlejligheder samt fritidshuse.
Udlån til boligkøb og omlægninger ligger fortsat højt21.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I årets første kvartal fik boligejerne nye lån for knap 92,6 mia. kr. Det er en stigning på godt 12,5 pct. i forhold til samme kvartal året før. Udviklingen er både drevet af nye lån til boligkøb og til omlægninger og tillægslån. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
Investorer tog købspause i marts efter negative afkast20.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Krigen i Iran førte til negative afkast i de fleste danske investeringsfonde i marts. Det førte til tilbageholdenhed blandt investorerne, der netto solgte ud af fondene for 1,2 mia. kr. Set over hele 1. kvartal 2026 blev der dog samlet set købt op for netto 37,6 mia. kr.
Det er cool at være bank-baby17.4.2026 12:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fædre med job i pengeinstitutter holder mest barsel
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum