Flertal af kandidater vil gøre tobak og nikotin dyrere
13.3.2026 06:00:00 CET | Kræftens Bekæmpelse | Pressemeddelelse
Kræftens Bekæmpelse jubler: Et vigtigt skridt for folkesundheden.

Lægerne siger det. Sundhedsorganisationerne siger det. Et flertal af vælgerne bakker op. Og nu erklærer hundredvis af folketingskandidater sig enige: Prisen på tobak og nikotin bør sættes op.
- Det er fremragende! Et politisk nybrud og et vigtigt skridt for folkesundheden, siger adm. direktør i Kræftens Bekæmpelse Jesper Fisker.
På Christiansborg var der senest politisk enighed om at hæve tobaksafgifterne med finansloven for 2020. Det trådte i kraft i 2022, hvor prisen på en pakke cigaretter steg fra ca. 40 til ca. 60 kr.
- Nu har jeg en forhåbning om, at det nye Folketing bliver enig om et ordentligt prishop, siger Jesper Fisker.
Bred opbakning på tværs af tests
Udmeldingerne fra folketingskandidaterne fremgår af kandidattests hos Politiken, DR og Altinget.
Hos DR og Altinget er godt 65 pct. af over 700 kandidater ’helt enige’ eller ’overvejende enige’. Flest radikale kandidater bakker ifølge Altinget op (98 pct.), men der er også markant opbakning fra kandidater fra den nuværende regering, dvs. Socialdemokratiet, Moderaterne og Venstre – og fra SF, Konservative og Enhedslisten.
I Politikens test er der opbakning til ’markant højere cigaretpriser’ fra et flertal af kandidater hos den siddende regering samt Radikale Venstre, SF, konservative og Enhedslisten. Hos Liberal Alliance, Danmarksdemokraterne, Dansk Folkeparti og Borgernes Parti er et flertal imod.
Mindst 120 kr.
- Priserne på tobak og nikotin er helt afgørende. Det er det vigtigste redskab til at nedbringe forbruget, og vil betyde, at færre børn og unge begynder at bruge tobak og nikotin. Derfor anbefaler Kræftens Bekæmpelse, at prisen på tobak og nikotin sættes op til mindst 120 kr., siger Jesper Fisker.
Rygning koster hvert år 16.000 mennesker livet i Danmark. Endnu flere bliver syge af det. Hovedparten af rygerne ønsker selv at stoppe.
Røgfri nikotinprodukter er i disse år i fremmarch blandt unge. Nikotin i ungdomsårene kan påvirke opmærksomhed, hukommelse, indlæring og impulskontrol. Forskning peger på, at nikotin øger risikoen for angst og depression og kan have varige negative konsekvenser for hjernens udvikling.
Kræftens Bekæmpelse arbejder for, at højere priser følges af tilbud om ryge- og nikotinstop til alle med behov - uanset hvor i landet man bor.
Kontakter
Kræftens Bekæmpelses pressevagt
Tlf:35 25 74 00presse@cancer.dkLinks
Om Kræftens Bekæmpelse
Kræftens Bekæmpelse er Danmarks største sygdomsbekæmpende forening. Vi arbejder med forskning i kræft, forebyggelse og støtte til patienter og pårørende. Vores mål er, at færre får kræft, at flere overlever kræft - og at flere får et bedre liv med og efter kræft.
Besøg os på Cancer.dk.
Følg pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
På søndag banker fællesskabet på døren: Tusinder samler ind til mennesker berørt af kræft13.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 19. april går tusinder af frivillige indsamlere fra dør til dør for at samle ind til Kræftens Bekæmpelses årlige landsindsamling. - Det gør en forskel, når vi står sammen, siger foreningens formand, Helen Bernt Andersen.
Stort nyt studie: Seksuelle senfølger efter kræft er meget udbredte - det overrasker forsker4.4.2026 10:04:27 CEST | Pressemeddelelse
4 ud af 10 kvinder og 1 ud af 3 mænd, der har haft kræft, har ikke haft sex det seneste år. Det viser det hidtil største studie af seksuelle senfølger efter kræft.
Slut med frugt- og colasmag i snus30.3.2026 14:59:18 CEST | Pressemeddelelse
Fra onsdag er det ulovligt at sælge og købe nikotinposer med søde smage af fx frugt, cola eller lakrids. En rigtig god nyhed - men vi skal gøre endnu mere for vores børn og unge, siger Kræftens Bekæmpelse.
Musik For Livet: Fællessang til fordel for børn med kræft26.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kræftens Bekæmpelse vil med fællessang samle Danmark og samtidig rejse penge til indsatsen ’Kræft er ikke for børn’. Bl.a. Mads Langer går på scenen i den gode sags tjeneste og kalder initiativet en ’kærlighedskrig’.
Ny forskning: Mange alvorlige senfølger efter lungekræft - derfor skal cigaretter koste mindst 120 kroner22.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mange kæmper med alvorlige senfølger efter lungekræft. Kræftens Bekæmpelse: Hæv prisen på tobak og nikotin!
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum