Nyt BAUHAUS i Næstved styrker kundeoplevelsen for både private og erhvervsdrivende
12.3.2026 14:38:08 CET | BAUHAUS Danmark A/S | Pressemeddelelse
Byggeriet af det nye BAUHAUS i Næstved skrider planmæssigt frem, og når dørene åbner i sommeren 2026, bliver det med markant bedre muligheder for både private og professionelle kunder.

Med godt 11.000 m² salgsareal, en stor drive-in-afdeling og et væsentligt bredere sortiment indenfor alle varegrupper, så bliver det nye byggevarehus dobbelt så stort som det nuværende. Det giver mere plads, meget mere at vælge imellem, bedre logistik og en endnu mere effektiv hverdag.
Styrket oplevelse for erhvervskunderne
For BAUHAUS Næstveds erhvervskunder betyder det nye byggevarehus lettere adgang til lagerførte varer, mindre ventetid og et betydeligt større udvalg.
”Udover de mange flere kvadratmeter at boltre sig på vil vores erhvervskunder opleve en nemmere adgang til vores varer og sortiment generelt. Det betyder flere varer på lager, mindre ventetid og dermed bedre service. Samtidig bliver afhentning af varer langt mere smidig - uanset om det er bestillinger eller direkte køb i varehuset,” fortæller Martin Krukov, erhvervschef i BAUHAUS Næstved.
Erhvervsafdelingen vil være bemandet alle hverdage fra kl. 07.00–17.00, og i den store drive-in kan kunderne selv læsse varer direkte i firmabil eller på trailer.
Nye forhold styrker hverdagen
De nye fysiske rammer får også betydning internt.
”Det betyder, at vi kan løse vores opgaver langt hurtigere. Husets moderne indretning og bedre logistik vil gøre en markant forskel i vores daglige drift og servicering af kunderne,” forklarer Martin.
BAUHAUS Næstved oplever allerede en positiv udvikling på erhvervsområdet, og forventningen er, at det nye varehus vil tiltrække endnu flere erhvervskunder og udvide kundeporteføljen yderligere.
”Der er ingen tvivl om, at det nye set-up vil styrke vores position i området. Samtidig ser vi positivt på den kommende placering, som kan give yderligere synergieffekter. Vi glæder os til at byde både nye og eksisterende kunder velkommen i vores nye rammer og ser frem til det fremtidige samarbejde,” tilføjer han.
En investering i fremtiden
Med opførelsen af det nye byggevarehus investerer BAUHAUS langsigtet i Næstved og i den fortsatte udvikling af forretningen for både erhvervskunder og private.
Samtidig skal projektet styrke samarbejdet med områdets kunder, skabe gode arbejdsforhold for medarbejderne og bidrage positivt til den lokale erhvervsudvikling - herunder med mulighed for flere arbejdspladser i takt med den forventede vækst.
Nøgleord
Kontakter
Gunvor Bruundirektionsassistent, Bauhaus
Tlf:23 67 25 91gbr@bauhaus.dkBilleder
Fakta om BAUHAUS
- Det første byggevarehus åbnede i Mannheim i Tyskland i 1960
- BAUHAUS er i dag en af Europas største byggemarkedskæder
- BAUHAUS kom til Danmark i 1988 med åbningen i Kolding
- I dag har BAUHAUS 19 byggevarehuse samt en stor webshop i Danmark
Følg pressemeddelelser fra BAUHAUS Danmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra BAUHAUS Danmark A/S
Et arbejdsliv med kunderne i centrum12.3.2026 14:24:48 CET | Pressemeddelelse
Den 13. marts kan Henrik Roland Mohr fejre 25-års jubilæum i BAUHAUS. Han begyndte i 2001 i varehuset i Holbæk som servicemedarbejder i værktøj og isenkram og blev året efter en af de første elever i varehuset. I 2004 blev han færdiguddannet og arbejdede derefter i flere forskellige afdelinger.
Fra faxpapir til fuld digital hverdag20.2.2026 14:15:20 CET | Pressemeddelelse
Den 26. februar markerer Mette Larsen sit 25-års jubilæum i Bauhaus Holbæk. Gennem et kvart århundrede har hun været en fast del af hverdagen i varehuset og har oplevet en udvikling, der spænder fra manuelle arbejdsgange og bunker af faxpapir til en moderne og digital arbejdsdag.
Tilbage i Bauhaus og klar til at skabe gode kundeoplevelser16.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Bauhaus Sønderborg har fået ny varehuschef, og det er et velkendt ansigt, der nu tager styringen.
Ny varehuschef i Bauhaus Esbjerg med fart på både butik og fritid16.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Martin Dam Bjerregaard Wraae Hansen er netop startet som varehuschef i Bauhaus Esbjerg, hvor både medarbejdere og organisation har taget rigtig godt imod ham.
Bauhaus bygger stort i Næstved14.10.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Næstved får et helt nyt Bauhaus. Med ca. 11.000 m² salgsareal, drive-in, stort havecenter og et markant udvidet sortiment bliver det nye byggevarehus dobbelt så stort som det nuværende.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

